mixy.doc

(35 KB) Pobierz

Składniki mixów
 

Mąka kukurydziana - otrzymuje się ją z przemiału kukurydzy. Duża wartość odżywcza mąki jest wynikiem zawartości białka, witamin z grupy B, E, A oraz błonnika pokarmowego, który jako niestrawny węglowodan ułatwia proces trawienia. Mąka kukurydziana zawiera też znaczne ilości składników mineralnych, a wśród nich: fosfor, magnez, selen, kobalt, potas. Dodanie mąki kukurydzianej wpływa na powstanie drobnych porów w strukturze ciasta, a tym samym na jego lekkość.
Dozowanie do 35% mieszanki.

Mąka sojowa, koncentrat sojowy, izolat sojowy - zawartość białka odpowiednio : 42%, 60%, 90%, nadają mieszance spoistość, dobre w połączeniu z dodatkami mlecznymi (kazeina, mleko w proszku itp.). Wpływają na lepsze łączenie dodatków takich jak : zmielone ziarna, orzeszki, pellet czy mączkę kostną lub rybną. Charakteryzują się zwiększoną wchłanialnością wody, co podczas wyrobu kulek przekłada się na zużycie większej ilości jajek.
Dozowanie mąki do 35%, koncentratu do 25%, izolatu do 15%.

Gluten pszenny, mąka pszenna - szczególnie gluten jest bardzo dobrym składnikiem wiążącym trudne mieszanki z dodatkiem ziaren, mączki rybnej itp. Gluten można zastąpić zwykłą mąką pszenną (tortową), która jest tańsza i ogólnie dostępna.
Dozowanie glutenu do 5%, mąki do 30%.

Kazeina - jest kilka jej rodzajów, wspólne cechy to zawartość białka około 90-95%, nadają mieszankom wysoką wartość odżywczą (dużą zawartość białka). Kazeina kwasowa jest nierozpuszczalną w wodzie proteiną mleczną, wpływa na twardość kulek, a drobno zmielona dobrze skleja mieszankę. Kazeina podpuszczkowa ma dużą zawartość aminokwasów egzogennych, jest bardzo dobrze trawiona, jedna z najlepszych protein mlecznych. Rozpuszczalną formą kazeiny jest kazeinian sodowy, który jest lżejszy i bardziej klejący. Jest on niezbędny do wyrobu kulek o neutralnej pływalności, natomiast dodanie zbyt dużej ilości może spowodować pływalność kulek i zniekształcanie podczas gotowania.
Dozowanie kazeiny do 40%, kazeinian do 10%.

Proszek mleczny - jest wytwarzany z mleka, zawiera dużo aminokwasów, witamin i minerałów, białka 23%. Dobrze wpływa na smak mieszanki i lepsze utrzymywanie się aromatu. Za duża jego zawartość w mixie może spowodować problemy z rolowaniem. Różniącym się nieco ale bardziej popularnym składnkiem mixów jest mleko w proszku, które również wzbogaca naszą mieszankę w proteiny, minerały i witaminy.
Dozowanie do 15%, mleka w proszku 20%.

 

Mączka rybna - jest dodatkiem podobnym do naturalnego pokarmu, stąd jej skuteczność, sprawdza się w każdej porze roku. Duża zawartość białka 65%, aminokwasów i oleju rybnego. Mocny aromat dobrze wabi ryby, korzystne jest dodawanie jej do mieszanek typu bird food czy seed mix. Produkowany jest z niej granulat dla ryb hodowlanych, który po zmieleniu jest moim zdaniem lepszym dodatkiem do mixu niż mączka.
Dozowanie mączki do 40%.

Albumina jajeczna - zawiera 85% białka, jest dobrze rozpuszczalna w wodzie i ma wysoką wartość odżywczą. Nadaje kulkom twardość, dobrze spaja i wiąże mix.
Dozowanie do 15%.

Mączka kostna (lub mielony psi pokarm) - nie wiem dlaczego jest rzadziej stosowana przez karpiarzy niż mączka rybna, sam nie raz przekonałem się o jej skuteczności, szczególnie wiosną.
 

Robin Red - jeden z najlepszych atraktortów na karpie, można go stosować w każdym typie mieszanki. Jego składnikami bazowymi są ostre przyprawy (papryka, czerwony pieprz). Nadaje kulkom jasno czerwony kolor i specyficzny zapach. Jest skuteczny podczas krótkich i długotrwałych zasiadek.
Dozowanie do 5%.

Nectarblend - bogaty w minerały i witaminy pokarm dla ptaków na bazie biszkoptu, jest grubo mielony i nadaje kulkom ziarnistość. Szczególnie polecany do mieszanek z których będziemy wyrabiać kulki o kremowej nucie zapachowej.
Dozowanie do 60%.

 

Red Factor - nieco podobny do w/w dodatku, wykonany z większej ilości ziaren, również z dodatkiem biszkoptu. Jest w postaci proszku, podstawowy składnik mieszanek typu bird food i seed mixów.
Dozowanie do 40%.

PTX - jest również składnikiem pokarmu dla ptaków, odżywczy, w swoim składzie ma insekty, mielone ziarna i melasę. Zawiera dużo witamin, minerałów i oleju, wskazane jest łączenie jego z w/w dodatkami.
Dozowanie do 25%.

Doskonały dodatek (konopie)
 

Możemy również dodawać mielone ziarna (kukurydzy, grochu, fasoli, wyki, konopi itp.), jak też stosować mniejsze ziarna w całości (konopie, kanar,pszenica). Do swoich miksów często dodaję orzeszki ziemne mielone razem z łupinkami, nadają kulkom wyjątkową teksturę i atrakcyjny orzechowy zapach. Jest jeszcze bardzo dużo różnych składników i dodatków które mogą wchodzić w skład naszych mieszanek, wszystko zależy od inwencji karpiarza. Stworzenie własnych receptur jest ekonomiczną alternatywą dla gotowych mieszanek firmowych.

Kupując produkty firmowe nie musimy jednak zastanawiać się nad składem i proporcjami mieszanki. Wcześniej mixy są testowane przez karpiarzy i kupujemy już z reguły sprawdzone na różnych łowiskach produkty. Gotowe mixy traktuję jako mieszankę bazową, uatrakcyjniam je wybranymi dodatkami. Ostatnio na topie są wykorzystywane w wędkarstwie pasze dla zwierząt hodowlanych. Odwiedziłem taką hurtownię i muszę stwierdzić że jest tam bardzo dużo produktów, które możemy wykorzystać do produkcji zanęt i przynęt na karpie. 

Dodatki ,,dopalające" :


Stymulatory apetytu oraz wzmacniacze smaku i zapachu mają swoich zwolenników jak i przeciwników. Osobiście muszę przyznać, że gdy zacząłem używać na swoim łowisku tego typu dodatków moje połowy znacznie się poprawiły. Swoją skuteczność potwierdziły szczególnie na jednej z ziasiadek kiedy to złowiłem trzy medalowe sztuki. Przestałem ich jednak używać, moje wyniki są znacznie słabsze, nie wiem tylko czy przyczyną słabszych połowów jest ich nie stosowanie czy też znaczne zmniejszenie się populacji karpi w moim łowisku. Zapewne prawda leży jak zwykle gdzieś po środku, myślę jednak że są bardzo wartościowym i skutecznym dodatkiem. Dodatki takie są przeważnie w postaci proszku, dozowanie to około dwie łyżeczki na 1kg mixu.Jeżeli zasobność naszego portfela pozwala nam na ich zakup, to kupując je na pewno nie będą to pieniądze wyrzucone w błoto.


 

Oleje są kolejnym dodatkiem wpływającym na atrakcyjność naszych kulek. Polepszają właściwości ciasta, poprawiają jego walory smakowe i dostarczają wartościowych substancji potrzebnych rybom do życia. Najczęściej stosowane są oleje kukurydziane, sojowe, arachidowe, ale najlepszymi są oleje rybne (łososiowy, makrelowy, sardynkowy, śledziowy itp.). Dozowanie oleju to max. 30 ml na 1 kg ciasta, w mieszankach z dodatkiem mączki rybnej lub oleistych nasion stosujemy mniejsze dawki oleju,ponieważ będziemy mieli problemy z wyrobieniem ciasta.
 

Aromaty - to temat ,,rzeka", podstawowym podziałem jest rodzaj użytego w nich nośnika, glicerolu, oleju, alkoholu (najczęściej etylowy) jak również połączenia 2w1 np. glicerol + alkohol. Większość aromatów ma gorzkawy smak i musimy pamiętać o dodaniu substancji słodzącej, która go zniweluje. Do tego celu możemy użyć zwykłego cukru, miodu, glukozy a najwygodniejszy w użyciu będzie skoncentrowany słodzik. Obecny wybór aromatów na rynku może przyprawić początkującego karpiarza o zawrót głowy. Stosowałem wiele aromatów i doszedłem do wniosku że błędem jest poszukiwanie coraz to bardziej nowych i nietypowych zapachów. Obecnie ograniczam się do kilku aromatów, na które miałem najlepsze efekty. Początkującym polecam niezawodną truskawkę i sprawdzającą się wszędzie wanilię oraz wypróbowanie jakiegoś ,,śmierdziucha". Dobrym sposobem jest również połączenie dwóch zupełnie skrajnych zapachów np. truskawka - krab, scopex - wątroba itp., możliwości są nieograniczone. Dokładne dozowanie aromatu znajduje się zawsze na opakowaniu podane przez producenta, podczas gotowania kulek zawsze jakaś część aromatu z ich zewnętrznej warstwy wyparowuje. Dobrym sposobem na pozbycie się tego problemu jest użycie mniejszej jego ilości aromatu podczas wyrabiania ciasta, a po ugotowaniu i wysuszeniu kulek możemy dodać pozostałą jego część wraz ze słodzikiem. Przed zamrożeniem porcji kulek powinniśmy również przeprowadzić podobny zabieg, gdyż podczas zamrożenia też następuje pewna utrata zawartego w nich aromatu.
 






 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin