Prawo w turystyce i rekreacji(1).doc

(206 KB) Pobierz
1

1.      Wyjaśnij pojęcia – „działalność gospodarcza" "przedsiębiorca" "przedsiębiorca turystyczny", jakie są podziały przedsiębiorców?.

Działalność gospodarcza- Działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Przedsiębiorca- przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy jest:

l      osoba fizyczna,

l      osoba prawna,

l      jednostka organizacyjna  nie będąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną

wykonująca  we własnym  imieniu  działalność gospodarczą   

Za przedsiębiorców uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie  wykonywanej przez nich działalności gospodarczej. 

Przedsiębiorca turystyczny-

Podział przedsiębiorców:

Kryteria:

l      liczba zatrudnionych i roczny obrót netto ze sprzedaży:

-          mikro: do 10 pracowników; do 2 mln euro.

-          mały:  do 50 pracowników; do 10 mln euro

-          średni: do 250 pracowników; do 50 mln euro.

l      Miejsce prowadzenia działalności:

-          przedsiębiorca zagraniczny – przedsiębiorca wykonujący działalność za granicą.

Dla wykonywania działalności gospodarczej w Polsce przedsiębiorcy zagraniczni mogą tworzyć oddziały. Przedsiębiorca może rozpocząć działalność w ramach oddziału po uzyskaniu wpisu oddziału rejestrze przedsiębiorców.

 

2.      W jakich formach organizacyjnych mogą prowadzić działalność przedsiębiorcy turystyczni?

 

l      Osoba fizyczna- każdy człowiek

l      Osoba prawna- jednostka organizacyjna, której ustawa przyznaje osobowość prawną np. spółki kapitałowe ( spółka zoo, akcyjna) spółdzielnie, stowarzyszenia…

l      Jednostka organizacyjna- nie będąca osobą prawną, ale mająca zdolność prawną- spółki osobowe (jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna).

 

3.      Jakie obowiązki nakłada na przedsiębiorców turystycznych ustawa o swobodzie działalności gospodarczej?  

a). prowadzenie książki kontroli oraz upoważnień i protokołów kontroli

b). udostępnienie ich na żądanie organu kontroli

c). wykonanie zaleceń pokontrolnych

 

4.      Co to jest Krajowy Rejestr Sądowy, jakie prawa i obowiązki wynikają dla przedsiębiorców turystycznych z ustawy z 20.08.1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym?  

Krajowy Rejestr Sądowy- rodzaj rejestru publicznego prowadzony przez wybrane sądy rejonowe i Ministerstwo Sprawiedliwości.

 

5.      Co to są usługi turystyczne i jakie rodzaje usług turystycznych reguluje ustawa z 29.08.1997 r. o usługach turystycznych?

usługi turystyczne- usługi przewodnickie, usługi hotelarskie oraz wszystkie

inne usługi świadczone turystom lub odwiedzającym.

- organizowanie imprez turystycznych

- usługi hotelarskie

- usługi przewodnictwa i pilotażu

- pośrednictwa turystyczno- agencyjne

 

6.      Wyjaśnij pojęcia: „organizator turystyki” „pośrednik turystyczny” „agent turystyczny” jakie warunki muszą spełnić, aby prowadzić działalność polegającą na organizacji imprez i pośrednictwie turystycznym?

organizator turystyki- to przedsiębiorca organizujący imprezę  turystyczną.

pośrednik turystyczny- przedsiębiorca, „którego działalność polega na wykonywaniu, na zlecenie klienta, czynności faktycznych i prawnych związanych z zawieraniem umów o świadczenie usług turystycznych”.

agent turystyczny- przedsiębiorca, którego działalność polega na stałym pośredniczeniu w zawieraniu umów o świadczenie usług turystycznych na rzecz organizatorów turystyki posiadających wpis do „rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych” lub na rzecz innych usługodawców posiadających siedzibę w kraju”.

Muszą spełniać warunki:

A) posiada odpowiednie wykształcenie i praktykę,

B) jest niekarany za przestępstwa przeciwko: zdrowiu i życiu, wiarygodności dokumentów, mieniu oraz przeciwko obrotowi gospodarczemu.

Uznaje się, że kierujący posiada odpowiednie wykształcenie i praktykę, jeśli spełnia jeden z 4 warunków:

1. rok praktyki w obsłudze turystów i ukończone studia wyższe z zakresu turystyki i rekreacji, prawa, ekonomii lub zarządzania i marketingu,

2. 2 lata praktyki w obsłudze turystów i ukończoną szkołę średnią z zakresu obsługi turystów lub ukończone studia wyższe inne niż w ptk. 1

3. 4 lata praktyki w obsłudze turystów i ukończoną szkołę średnią inną niż w ptk. 2

4. 6 lat praktyki w obsłudze turystów, w pozostałych przypadkach.

 

7.      Jakie warunki musi spełnić przedsiębiorca, aby uzyskać wpis do rejestru „organizatorów turystyki i pośredników turystycznych” ?

a) wniosek o wpis do rejestru (zawiera:

- Firmę przedsiębiorcy, jego siedzibę i adres, a w przypadku gdy przedsiębiorca jest osobą fizyczną

- Numer identyfikacji podatkowej (NIP) o ile przedsiębiorca taki posiada

- Określenie podmiotu działalności

- Określenie zasięgu terytorialnego wykonywanej działalności

- Wskazanie głównego miejsca wykonywania działalności objętej wpisem do rejestru oddziałów

- Imiona i nazwiska osób upoważnionych do kierowania działalnością przedsiębiorcy oraz działalnością jego oddziałów

b) oświadczenie (oświadczam, że dane zawarte we wniosku o wpis do rejestru organizatorów turystyki i pośredników są kompletne i zgodne z prawdą, znane  mi są i spełniam warunki wykonywania działalności w zakresie organizowania imprez turystycznych oraz pośredniczenia na zlecenie klientów w zawieraniu umów o świadczenie usług turystycznych, określone w ustawie z dnia 29sierpnia 1997r. o usługach turystycznych)

c) oryginał umowy gwarancji lub zabezpieczenia finansowego chroniącego interesy klientów na wypadek bankructwa

 

8.      Kiedy agent turystyczny jest traktowany jako organizator turystyki?

l      Przedsiębiorcę występującego wobec klientów jako agent turystyczny, który:

1)              w umowach zawieranych z klientami nie wskazuje jednoznacznie właściwego organizatora turystyki, którego reprezentuje, lub

2)              działa jako agent organizatora turystyki, który nie jest uprawniony do zawierania umów z klientami na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, lub

3)              działa bez ważnej umowy agencyjnej lub przekracza jej zakres

 uznaje się za organizatora turystyki wykonującego działalność bez wymaganego wpisu do rejestru działalności organizatorów turystyki i pośredników turystycznych.

 

9.      Jakie organy są upoważnione do prowadzenia kontroli organizatorów turystyki, pośredników turystycznych i agentów turystycznych, jaki jest jej zakres, jakie są skutki stwierdzenia w czasie kontroli uchybień w prowadzeniu działalności? 

·         Organy kontroli: organy administracji publicznej;

·         Sposób prowadzenia: czynności kontrolne mogą być wykonywane:

przez pracowników  organów kontroli po okazaniu legitymacji służbowej  oraz  doręczeniu przedsiębiorcy upoważnienia do przeprowadzenia kontroli;

w obecności kontrolowanego lub osoby upoważnionej.

l      Nie można prowadzić równocześnie  więcej niż jednej kontroli.

l      Czas trwania  wszystkich kontroli organu kontroli u przedsiębiorcy  w roku kalendarzowym  nie może  przekraczać: a) 4 tygodni w MŚP; b) 8 tygodni w dużych.

l      Obowiązki przedsiębiorcy:

a) prowadzenie książki kontroli oraz upoważnień i protokołów z kontroli; b) udostępnianie ich na żądanie organu kontroli: c) wykonanie zaleceń pokontrolnych

 

10.  Jakie dodatkowe warunki musi spełnić organizator turystyki zajmujący się organizowaniem specyficznych rodzajów imprez turystycznych (organizowanie polowań, organizowanie wypoczynku dla dzieci i młodzieży)?

- ustanowienia obowiązkowego zabezpieczenia majątkowego roszczeń osób trzecich z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania przez przedsiębiorcę;             

- złożenia z wynikiem pozytywnym egzaminu ze znajomości zasad wykonywania polowania oraz zasad ochrony przyrody lub zatrudniania osoby spełniającej ten warunek;             

- przedkładania organowi rejestrowemu oryginałów dokumentów potwierdzających posiadanie wymienionego w pkt 1 zabezpieczenia;             

- niekaralności, za przestępstwa przeciwko ochronie środowiska i obrotowi gospodarczemu, przedsiębiorcy i osób kierujących jego działalnością.

 

  - Zapewnienia  bezpiecznych warunków wypoczynku;

  - Właściwej opieki wychowawczej

  -  Zatrudniania  odpowiednio przygotowanej kadry pedagogicznej

 

11.  Kto to jest " pilot wycieczek" jakie są jego zadania i jakie warunki należy spełnić aby uzyskać uprawnienie pilota wycieczek?

pilot wycieczek- osoba towarzyszącą, w imieniu organizatora turystyki, uczestnikom imprezy turystycznej, sprawującą opiekę nad nimi i czuwającą nad sposobem wykonania na ich rzecz usług.

Zadania:

a)      sprawowanie, w imieniu organizatora turystyki, opieki nad uczestnikami imprezy turystycznej w niezbędnym zakresie, wynikającym z charakteru imprezy,

b)     czuwanie nad sposobem wykonywania usług świadczonych na rzecz uczestników podczas imprezy,

c)      przyjmowanie od nich reklamacji dotyczących świadczonych im usług,

d)     reprezentowanie organizatora turystyki wobec kontrahentów świadczących usługi w trakcie trwania imprezy.

Pilot wycieczek ma obowiązek potwierdzić klientowi przyjęcie reklamacji, a w wypadku jej niezałatwienia, przekazania jej niezwłocznie organizatorowi turystyki

n      Przewodnikiem turystycznym lub pilotem wycieczek może być osoba, która posiada uprawnienia.

n      Uprawnienia pilota turystycznego lub pilota wycieczek otrzymuje osoba, która:

1)              ukończyła 18 lat,

2)              ukończyła szkołę średnią,

3)              posiada stan zdrowia umożliwiający wykonywanie zadań przewodnika turystycznego lub pilota wycieczek,

4)              nie była karana za przestępstwa umyślne lub inne popełnione w związku z wykonywaniem zadań przewodnika turystycznego lub pilota wycieczek,

5)              odbyła szkolenie teoretyczne i praktyczne oraz zdała egzamin na przewodnika turystycznego lub na pilota wycieczek.

 

12.  Kto to jest " przewodnik turystyczny", jakie są rozdaje przewodników, i jakie warunki należy spełnić aby uzyskać uprawnienie przewodnika turystycznego?

przewodnik turystyczny- osoba zawodowo oprowadzającą turystów lub odwiedzających po wybranych obszarach, miejscowościach i obiektach oraz udzielającą o nich informacji.

Rodzaje przewodników:

a)      Górski  - dla określonych obszarów górskich,

b)     Miejski -  dla poszczególnych miast,

c)      Terenowy dla poszczególnych województw, regionów oraz tras turystycznych.

Do zadań przewodnika turystycznego należy oprowadzanie wycieczek oraz fachowe udzielanie ich uczestnikom informacji o kraju, odwiedzanych miejscowościach, obszarach i obiektach.

n      Uprawnienia przewodnika turystycznego lub pilota wycieczek otrzymuje osoba, która:

1)              ukończyła 18 lat,

2)              ukończyła szkołę średnią,

3)              posiada stan zdrowia umożliwiający wykonywanie zadań przewodnika turystycznego lub pilota wycieczek,

4)              nie była karana za przestępstwa umyślne lub inne popełnione w związku z wykonywaniem zadań przewodnika turystycznego lub pilota wycieczek,

5)              odbyła szkolenie teoretyczne i praktyczne oraz zdała egzamin na przewodnika turystycznego lub na pilota wycieczek.

 

13.  Kto jest uprawniony do kontroli pilotów wycieczek i przewodników turystycznych, jaki jest zakres tej kontroli? Kiedy uprawnienia pilota wycieczek lub przewodnika turystycznego mogą być zawieszone a kiedy cofnięte?

Organ kontroli – marszałek województwa

Zakres kontroli:

              1)              posiadanie uprawnień co do ich obszaru i ważności,

2)   poprawność wykonywania zadań przewodnika turystycznego i pilota wycieczek.

3)     zapewnienie przez organizatorów turystyki opieki przewodnika turystycznego lub pilota wycieczek nad uczestnikami wycieczek.

Osoby dokonujące kontroli powiadamiają o stwierdzonych uchybieniach marszałka właściwego ze względu na miejsce dokonanej kontroli.

·         Uprawnienia przewodnika turystycznego lub pilota wycieczek mogą być zawieszone za powtarzające się uchybienia w wykonywaniu zadań lub postępowaniu przewodnika turystycznego albo pilota wycieczek:

1)              jeżeli uchybienie stwierdzą osoby uprawnione do kontroli,

2)              w wypadku skarg potwierdzonych co do ich słuszności.

Zawieszenie uprawnień przewodnika turystycznego lub pilota wycieczek może nastąpić na okres do 12 miesięcy. Przywrócenie zawieszonych uprawnień marszałek może uzależnić od zdania egzaminu sprawdzającego, obejmującego część lub całość zakresu umiejętności wymaganych od przewodnika turystycznego lub pilota wycieczek.

·         ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin