scenariusz_potrafie_przygotowac.doc

(40 KB) Pobierz
Temat:

Temat: Potrafię przygotować ciekawą wypowiedź ustną (2 godziny)

 

Materiał lekcji:

Podręcznik, cz. I, s. 121-123

Potrzebne materiały:

- opis etapów pracy nad ustna prezentacją (załącznik 10),

- „Codzienne obowiązki” (załącznik 11).

 

Na poprzedniej lekcji nauczyciel polecił uczniom:

- przygotowanie pisemnej informacji na temat wybranej rasy psa.

 

Cele edukacyjne

Uczeń:
- wskazuje w utworze osobę mówiącą, podając odpowiednie formy czasowników,

- charakteryzuje osobę mówiącą w wierszu,

- opowiada o swoim zwierzęciu (wygląd, upodobania, tryb życia),

- zapisuje w punktach obowiązki i przyjemności, które wiążą się z posiadaniem psa,

- formułuje wypowiedź, odwołując się do tekstu literackiego i własnej wyobraźni,

- posługuje się bogatym słownictwem,

- przygotowuje ustne wystąpienie na dany temat.

 

Metody, techniki i formy pracy:

- projekt,

- instruktaż,

- ćwiczenia  praktyczne,

- praca indywidualna,

- praca grupowa.

 

Przebieg lekcji:

1. Nauczyciel odczytuje wiersz Józefa Ratajczaka „Mój pies” i zapisuje temat lekcji:

„Potrafię przygotować ciekawą wypowiedź  ustną”.

 

2. Uczniowie odszukują w utworze fragmenty, w których ujawnia się osoba mówiąca (formy czasowników w 1. osobie liczby pojedynczej - ćw. 1, s. 121).

 

3. Nauczyciel dzieli uczniów na 4-osobowe zespoły. Każdy zespół opracowuje wystąpienie
na temat wybranej rasy psa, korzystając z informacji przygotowanych w domu oraz pytań zawartych w ćw. 2 (s. 121).

 

4. Nauczyciel rozdaje uczniom kartki z opisem etapów pracy nad ustną prezentacją (załącznik 10). Uczniowie wklejają je do zeszytów. Zadania 1-5 wykonują podczas lekcji, zadania 6-7 wykonują w domu.

 

5. Uczniowie otrzymują kartki (załącznik 11) zawierające listę czynności, które pewien właściciel czworonoga zaplanował sobie na jeden dzień. Spośród dziesięciu zadań zdąży się on uporać tylko z pięcioma. Uczniowie zaznaczają, które zadania powinien wybrać.

 

Praca domowa

a) Przygotuj ustną wypowiedź, którą zaprezentujesz za tydzień.

b) Wykonaj ćw. 3 (s. 122).

Załącznik 10                                          Etapy pracy nad ustną prezentacją

 

Po pierwsze

Plan wypowiedzi - przygotuj w punktach plan swojej ustnej prezentacji.

 

Po drugie

Wstęp, który zaciekawi słuchaczy (informacja, o czym będziesz mówił + ciekawostki).

 

Po trzecie

Rozwinięcie - przejrzyj zgromadzony materiał i wybierz wiadomości, które chcesz przedstawić. 

 

Po czwarte

Zakończenie - podsumuj swoją wypowiedź.

 

Po piąte

Pomoce wizualne - przygotuj plansze, które ułatwią słuchaczom zapamiętanie najważniejszych faktów.

 

Po szóste

Próby - przeczytaj kilkakrotnie tekst swojego przemówienia, poproś, aby ktoś życzliwy Cię posłuchał i wskazał usterki, możesz także nagrać swoją wypowiedź.

 

Po siódme

Głos - wykonuj ćwiczenia, które poprawią Twoją dykcję, skorzystaj z zamieszczonych

w podręczniku propozycji ( rubryka „Szkoła wymowy”).

 

Po ósme

Nadszedł Twój czas - wygłoś przemówienie.

 

Po dziewiąte

Dobre wrażenie – utrzymuj wzrokowy kontakt ze słuchaczami.

 

 

Załącznik 11                                                         Codzienne obowiązki

 

Lista czynności

 

1. Wyprowadzę psa na spacer.

2. Kupię karmę dla psa.

3. Pomogę w uporządkowaniu pokoju.

4. Pogram w piłkę z kolegami.

5. Nakarmię Azorka.

6. Pójdę na dodatkowe zajęcia z języka francuskiego.

7. Uporządkuję posłanie Azora.

8. Pobawię się z młodszą siostrą.

9. Poczytam książkę, którą pożyczyłem od kolegi.

10. Odwiedzę koleżankę z klasy.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin