Scenariusz zajęcia
Temat kompleksowy: „Na łące”
Temat zajęc: „ Kolory kwiatów”
Cel główny: Rozpoznawanie podstawowych kolorów podczas zabaw
ruchowych, plastycznych, muzycznych.
Cele operacyjne:
Dziecko - chętnie uczestniczy w proponowanych zabawach
- wymienia co jest potrzebne roślinom do ich wzrostu
- segreguje kwiaty wg koloru
- nazywa podstawowe kolory
- wyszukuje 3 elementy nie pasujące do obrazka
- maluje palcem na kartonie z wykorzystaniem farb plakatowych
- reaguje na przerwę w muzyce
Metody: oglądowe: - oglądanie ilustracji
- pokaz wykonania zadania
słuchowe - słuchanie wiersza
- objaśnienia, instrukcje
czynne - zadania do wykonania
Formy pracy: indywidualna, z całą grupą
Środki dydaktyczne: wiersz T. Kubiaka „Małgosia”, ilustracja łąki, sylwety kwiatów w 3 kolorach na tasiemkach do zawieszenia na szyi wzór do prac plastycznych, farby, chusteczki mokre , CD Szkoła sześciolatka- Nr 2 poz. 20 „ Chodzi wiatr po łące”, ( CD Najpiękniejsze piosenki dla dzieci”- nr 9), obręcze , tamburyn.
Przebieg zajęć:
„Poszła Małgosia na łąkę,
narwała kwiatków bukiecik.
Przyniosła te kwiatki do domu,
tak jak to robią dzieci.
nie mówiąc nic nikomu.
Zaraz się bardzo wesoło
zrobiło w całym domu.”
- Pokaz sposobu wykonania pracy
- Malowanie palcem – ozdabianie wzoru kwiatków.
- Ozdabianie ramki
- z elementem czworakowania „Tunel”– rodzice siedzą w szeregu, trzymają obręcze. Dzieci kolejno przechodzą na czworakach przez obręcze. Wracają na koniec kolejki. Powtórzenie.
- Celuj do pojemnika- dzieci celują papierową kulką do pojemnika
Opracowała : Wiesława Kruczkowska
chojnacka.k