Konspekt lekcji mający na celu powtórzenie i wyćwiczenie w ropoznawania środków stylistycznych.doc

(37 KB) Pobierz
Konspekt lekcji mający na celu powtórzenie i wyćwiczenie w ropoznawania środków stylistycznych

Konspekt lekcji mający na celu powtórzenie i wyćwiczenie w ropoznawania środków stylistycznych. Zastosowanie gry dydaktycznej. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczą w lekcji i uczą się nawet o tym nie wiedząc.


autorka: Krystyna Bezubik

Temat: Powtórzenie wiadomości o środkach stylistycznych.

I. Cele lekcji:
a) wiadomości:
- powtórzenie podstawowych środków stylistycznych
b) umiejętności:
- ćwiczenie w ropoznawaniu środków stylistycznych
II. Metody i fomy pracy:
- podająca
- gra dydaktyczna
- praca w grupach
III. Śrdoki dydaktyczne:
- lista najpopularniejszych środków stylistycznych z definicjami
- plansza do gry, kostki, pionki
- karteczki z cytatami

IV.
Przebieg lekcji:
a) faza porzygotowawcza
Uczniowie przypominają jakie środki stylistyczne znają; wymieniają je
b) faza realizacji
Nauczyciel rozdaje uczniom kartki z listą środków stylistycznych. Wspólnie z uczniamiją odczytuje ją
i omawia.
Następnie uczniowie dzielą się na małe grupy i rozpoczynją grę.
Opis gry:
Uczniowie rozpoczynają "bieg" na planszy do gry. Kiedy uczeń stanie na oznaczonym polu, losuje kartkę z cytatem, który odczytuje. W podanym cytacie wskazuje środki stylistyczne. Jeśli się pomyli, stoi kolejkę.
c) faza podsumowująca
Nauczyciel pyta uczniów o wrazenia z lekcji, czy forma gry ułatwiła im naukę.
V. Załączniki
a) lista środków

ŚRODKI STYLISTYCZNE

 

  1. epitet – wyraz (najczęściej przymiotnik) pełniący funkcję określenia rzeczownika, np. ciemny sen;
  2. kontrast – przeciwieństwo, np. biały – czarny, mało – dużo;
  3. wyraz dźwiękonaśladowczy (onomatopeja) – wyraz naśladujący dźwięki, np. wr, miau, i jak bór dudni piorun;
  4. ożywienie – nadanie przedmiotom, zjawiskom przyrody cech istot żywych, np. poruszało się duże okno wędrowało;
  5. uosobienie (personifikacja) – nadanie rzeczom, zwierzętom, roślinom cech człowieka, np. Kiedy nadejdzie ten dzień / Przyniesie na wyciągniętej ręce chleb;
  6. porównanie – uwydatnienie cech opisywanego przedmiotu, postaci, itd. przez wskazanie cech wspólnych z innymi przedmiotami, postaciami, itd. Zestawieniu służą następujące łączniki: jak, jakby, niby, niczym, na kształt. Np. (ptaszek) z główką jak makówka;
  7. powtórzenie – dwukrotne, lub wielokrotne wystąpienie tego samego elementu, np. mokra wieś wieczna wieś;
  8. przenośnia (metafora) – zaskakujące połączenie słów, tworzące nowy sens, np. fontanna łez, spajam głazy rymów;

 

  1. zdrobnienie, np. cielątko, stołeczek, kwiatuszek;
  2. zgrubienie, np. panisko, nochal;

b) cytaty do gry:

dzieciątko

 

o szyby deszcz dzwoni, deszcz dzwoni jesienny i pluszcze jednaki, miarowy, niezmienny



 

Wstąpiłem na działo/ I spojrzałem na pole; dwieście armat grzmiało


 

szły lipy

maluszek

Panno święta co jasnej bronisz Częstochowy

niech żywi nie tracą nadziei/ i przed narodem niech niosą oświaty kaganiec;/ a kiedy trzeba– na śmierć idą po kolei,/ jak kamienie przez boga rzucone na szaniec

nie spały lęki

domisko

Na pagórku niewielkim, we wrzozowym gaju, / Stał dwór szlachecki …

 

…nieraz widziałem/ garstkę naszych walczących z Moskali nawałem


 

dysk, niby dukat połyskliwy dzwoni

psisko

Na niebo
wpływają białych
chmurek żagle, /
Od twojej strony
płynie niebieska
fregata/ Nie
do mnie, nie od ciebie.

niebo wali się z trzaskiem




 

byłem żaglem łez nakryty

ale nie depczcie przeszłości ołtarzy



 

Przyszłam po kolor,
ale jaki/
Dziś już twych oczu
nie ma, nie ma/
Pogładzić skrzydła u twych ramion/ Zniknęły

Wybiegłam zbyt rozpromieniona/
Zniknęłam jak się znika w tłumie

 

Mało wzięta dyrygentka,/
Brzydka, chociaż z całkiem niezłym makijażem.

A świat jest dla samotnej miły przeokrutnie

Słońce mi gada prosto w oczy/
drżą słonecznika
pestek krople

Na moim krześle usiadł kurz/
Dawno nie było tu nikogo
Ja zaś na moment wpadam snu
a zadowalam się podłogą

Ogrzewam ściany ciemną biel/
szeptem/
czekała na mnie cały dzień/
jestem

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin