OCHRONA OBIEKTÓW.doc

(126 KB) Pobierz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OCHRONA OBIEKTÓW

 

Zadania i obowiązki pracowników związane z ochroną obiektów.

 

Zadania i obowiązki pracowników związane z kontrolą ruchu osobowego.

Ustalać uprawnienia do wejścia na obszar obiektu chronionego można tylko tam, gdzie  jest kontrolowany ruch osobowy. Celem kontroli ruchu osobowego jest niedopuszczenie do przebywania w chronionym obiekcie osób nieuprawnionych oraz niedopuszczenie do wyjścia z chronionego obiektu osób wobec, których istnieje  podejrzenie dokonania czynu przestępczego. Kontrola ruchu osobowego realizowana jest poprzez ustalenia uprawnień osób do wejścia (wyjścia) do wjazdu (wyjazdu) i przebywania na terenie chronionego obiektu. Uprawnienia te ustala się na podstawie dokumentów np.: przepustek, określonych we właściwych przepisach prawa zakładowego wydawane przez zarządzającego tym obiektem.

 

Dokumentami uprawniającymi do wstępu i przebywania na terenie chronionego obiektu mogą być:

1.     Przepustka stała, tymczasowa, jednorazowa

2.     Identyfikator

3.     Legitymacja służbowa

4.     Karta magnetyczna

 

1.     Przepustka stała zezwala na wstęp do chronionego obiektu osoby zatrudnione w nim na czas nieokreślony.

2.     Przepustka tymczasowa uprawnia do wejścia na teren obiektu osoby zatrudnione czasowo lub inne osoby wykonujące określone prace.

3.     Przepustka jednorazowa uprawnia do wejścia na teren obiektu osoby świadczące jednorazowe usługi na rzecz jednostki chronionej. Również wydaje się ją dla interesantów udających się do określonych komórek organizacyjnych. Przepustkę taką wydaje się na podstawie dowodu tożsamości (dokumentu). Należy na niej odnotować datę, godzinę i podpis osoby przyjmującej interesanta. Przepustkę taką zdaje się przy opuszczaniu obiektu.

4.     Legitymacja służbowa uprawnia do wejścia na teren obiektu osoby posiadające określone legitymacje służbowe.

5.     Identyfikator wydawany jest osobom zatrudnionym w obiekcie na czas nieokreślony lub tymczasowo.

6.     Karta magnetyczna wydawana jest pracownikom stałym zatrudnionym           w wydzielonych strefach ochronnych np.: w kancelarii tajnej, w archiwum.

7.     Inne dokumenty np.: karta identyfikacyjna wydawana jest z przepustką jednorazową na podstawie dokumentu tożsamości, nosi się ją w widocznym miejscu.

 

Do zadań i obowiązków pracowników ochrony w zakresie kontroli ruchu osobowego należy w szczególności:

1.     Sprawdzenie czy osoby wchodzące na teren obiektu posiadają dokumenty uprawniające do przebywania w obiekcie chronionym wystawione przez zarządzającego obiektem.

2.     Kierowanie osób, które nie posiadają wymaganych dokumentów do biura przepustek w celu wydania przepustek jednorazowych. Jeżeli ich wejście na teren obiektu jest uzasadnione.

3.     Nie dopuszczenie do wejścia na teren obiektu osób po spożyciu alkoholu.

4.     Dokonywanie weryfikowanej kontroli osób wchodzących na teren obiektu pod kątem czy nie posiadają przedmiotów niebezpiecznych lub alkoholu po przez zwracanie się do tych osób o dobrowolne okazanie bagażu lub wyjęcia przedmiotów z ubrania.

5.     Dokonywanie weryfikowanej kontroli osób wchodzących na teren obiektu pod kątem czy nie posiadają przedmiotów pochodzących z przestępstwa po przez zwrócenie się jak wyżej.

6.     Sprawdzenie czy osoby opuszczające obiekt posiadają przepustkę uprawniającą je do wejścia.

7.     Legitymowanie osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa przeciwko dobru chronionemu.

8.     Ujęcie osób w przypadku uzasadnionego przypuszczenia, że osoba ta popełniła przestępstwo lub wykroczenie w chronionym obiekcie.

Przy ujęciu osoby, gdy istnieje uzasadnione podejrzenie, że osoba ta posiada niebezpieczne przedmioty, zagrażające życiu i zdrowiu pracownik ochrony może dokonać zewnętrznego obszukania tej osoby. Jego celem nie jest więc odebranie i zabezpieczenie przedmiotów pochodzących z przestępstwa. Nie należy wkładać do kieszeni ręki, a należy polecić wyjąć przedmioty.

9.     Sprawdzenie czy osoby przebywające w obiekcie są do tego upoważnione.

10. Wydawanie i przyjmowanie kluczy do różnych pomieszczeń, rejestracja tego faktu w książce wydawania kluczy.

11. Zamykanie i otwieranie drzwi wejściowych, bram wyjazdowych                    w godzinach określonych przez zarządzającego obiektem.

 

W przypadku podjęcia obszukania zewnętrznego osoby pracownika ochrony obowiązują zasady:

1.     Obszukanie takie może przeprowadzić tylko i wyłącznie osoba tej samej płci.

2.     Przed dokonaniem obszukania należy pouczyć i poinformować o celu obszukania.

3.     Obszukanie takie należy przeprowadzić w wyodrębnionym pomieszczeniu,       a o fakcie ujęcia przedmiotu pochodzącego z przestępstwa należy powiadomić zarządcę  obiektu i za jego pośrednictwem policję.

 

Instrukcje związane z kontrolą ruchu materiałowego.

1.      Prawo wjazdu na teren obiektu oraz wyjazdu mają wszystkie pojazdy posiadające przepustki zgodnie ze wzorem znajdującym się w punktach kontroli, oraz pojazdy, które dostały zgodę od kierownika jednostki.

2.      Wwożenie środkami transportu lub wnoszenie na teren obiektu materiałów, wyrobów, urządzeń itp. Może odbywać się na podstawie dokumentów określonych w instrukcji ruchu materiałowego.

 

Przepustka materiałowa jednorazowa upoważnia do przemieszczania materiałów według wykazu: Przepustka jednorazowa uprawniająca do wnoszenia (wynoszenia) przedmiotów według wykazu:

„wz” – potwierdzenie wydania materiału na zewnątrz

„pt” – potwierdzenie przekazania środka trwałego

„pm” – przepustka materiałowa

Faktury, spedycyjne, przewozowe dokumenty. Wszystkie te dokumenty powinny posiadać cechy umożliwiającą pełną identyfikacje mienia np.: data, cechy charakterystyczne towaru, oznaczenie środka transportu.

 

Zadania i obowiązki pracowników ochrony związane z kontrolą ruchu materiałowego.

I.                   Kontrola pojazdów wjeżdżających do obiektu.

W związku z tym pracownik ochrony powinien:

1.     Sprawdzić czy pojazd wjeżdżający na teren obiektu jest uprawniony – posiada przepustkę.

2.     Przepuścić pojazd jednostki chronionej.

3.     Sprawdzić czy pojazd znajduje się na liście uprawnionych do wjazdu.

4.     Sprawdzić czy towar znajdujący się w pojeździe jest zgodny z dokumentacją.

5.     Sprawdzić rodzaj towaru znajdującego się w pojeździe, czy jest to towar niebezpieczny.

6.     Wpisać do prowadzonego rejestru fakt wjazdu pojazdu np.: data i czas przyjazdu, rodzaj i numer pojazdu, rodzaj oraz ilość wwożonego towaru.

II.               Kontrola pojazdów wyjeżdżających z obiektu.

W związku z tym pracownik ochrony powinien:

1.     Sprawdzić czy na wyjeżdżającym pojeździe znajduje się towar, na który kierowca lub dysponent ma dokument do wywozu.

2.     Sprawdzić zgodność towaru z dokumentami (co do rodzaju i ilości).

3.     Odebrać od kierowcy lub dysponenta kopie dokumentu uprawniającego do wyjazdu z terenu obiektu.

4.     Odnotować fakt wyjazdu pojazdu w rejestrze np.: data i czas wyjazdu, rodzaj i numer pojazdu, rodzaj oraz ilość wywożonego towaru.

5.     W przypadku niezgodności towaru z dokumentacją należy pojazd zatrzymać, powiadomić dowódcę zmiany i za jego pośrednictwem kierownika jednostki chronionej.

 

Zadania i obowiązki pracowników ochrony związane z kontrolą przepisu ustawy o wychowaniu w trzeźwości i zapobiegania alkoholizmowi:

W myśl art. 14 ust. 1 punkt 2  z dnia 26.10.1982r. o wychowaniu w trzeźwości     i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (z późniejszymi zmianami):

1.     Sprzedaż, podawanie i spożywanie alkoholu na terenie zakładu pracy                i miejsc zbiorowego żywienia pracowników jest zabronione.

2.     Z kolei w myśl art. 16 ust. 1 ustawy zabrania się również wnoszenia napojów alkoholowych na teren zakładu pracy, a także na teren obiektów lub miejsc objętych zakazem.

3.     Art. 16 ust. 2 ustawy osoby posiadające przy sobie napoje alkoholowe mają obowiązek przekazania ich do depozytu pod rygorem nie wpuszczenia lub usunięcia z terenu zakładu pracy, a także obiektów objętych zakazem wnoszenia alkoholu.

W myśl § 1 pkt. 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 11 maja 1983r. w sprawie zasad i trybu postępowania dotyczącego wnoszenia alkoholu na tereny objęte zakazem – kierownik zakładu lub obiektu powinien zapewnić niezbędną informację o zakazie wnoszenia napojów alkoholowych oraz rygorach w sytuacji niedostosowania się do tego zakazu.

              W myśl § 1 pkt. 3 rozporządzenia służb ochrony fizycznej zakładu pracy lub obiektu pracownik ochrony powinien odmówić wpuszczenia osób na teren zakładu, obiektu  w stosunku, do których zachodzi podejrzenie o wnoszenie napojów alkoholowych chyba, że kontrola na żądanie tych osób nie potwierdziła tego podejrzenia.

              W myśl art. 17 ust. 1 ustawy kierownik zakładu pracy lub osoba przez niego wyznaczona mają obowiązek nie dopuścić do pracy pracownika jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie, iż pracownik jest w stanie po spożyciu alkoholu albo spożywał alkohol w czasie pracy.

Okoliczności tej ustawy powinny być podane do wiadomości:

1.     Na żądanie pracownika, o którym mowa wyżej, kierownik zakładu lub osoba przez niego upoważniona są zobowiązane zapewnić badania trzeźwości pracownika (art. 17 ust. 3 ustawy).

2.     Jeżeli zachodzi podejrzenie, że pracownik znajduje się w stanie po spożyciu alkoholu może on być poddany badaniom na trzeźwość.

0,2 – i powyżej stan po spożyciu alkoholu

0,5 – i powyżej stan nietrzeźwości

W związku z tym pracownik ochrony ma następujące obowiązki:

1.     Sprawdzić czy na teren chronionego obiektu nie jest wnoszony lub wwożony alkohol.

2.     Nie dopuszczenie do wejścia lub wjazdu na teren obiektu osób, które wbrew zakazowi wnoszą lub usiłują wnieść napoje alkoholowe.

3.     Nie dopuszczenie do wejścia lub wjazdu na teren obiektu osób, które są po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości.

4.     Reagowanie w przypadkach spożywania alkoholu na terenie chronionego obiektu.

5.     Dokonywanie w uzasadnionych przypadkach badań trzeźwości za pomocą atestowanych urządzeń.

6.     Wezwania osób w stanie po użyciu alkoholu do opuszczenia obiektu.

7.     Powiadomienie przełożonych o naruszeniu przepisów ustawy.

8.     Powiadomienie policji o popełnionym przestępstwie jeżeli miało miejsce sprzedawanie alkoholu bądź podawanie alkoholu na terenie obiektu.

 

Zadania i obowiązki pracowników ochrony związane z przepisami przeciw pożarowymi:

              W myśl art. 3 ust.1 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991r.o ochronie przeciw pożarowej osoba fizyczna, osoba prawna, organizacja lub instytucje korzystające z budynku lub obiektu zobowiązane są zabezpieczyć użytkowany budynek lub obiekt przed zagrożeniem pożarowym. Jednocześnie ust.2 tego art. stanowi, iż właściciel, zarządca lub użytkownik ponosi odpowiedzialność za naruszenie przepisu ppoż.

Zarządca lub użytkownik terenu lub budynku obowiązany jest:

1.     Przestrzegać ppoż., wymagań budowlanych, instalacyjnych                                i technologicznych.

2.     Wyposażyć budynek w sprzęt gaśniczy.

3.     Zapewnić osobom bezpieczeństwo i możliwość ewakuacji.

4.     Przygotować budynek do akcji ratowniczej.

5.     Ustalić sposoby postępowania na wypadek pożaru.

 

Przepisy ppoż. zabraniają w szczególności:

1.     Używania otwartego ognia i palenia tytoniu w strefach zagrożonych pożarem lub wybuchem.

2.     Używania elektrycznych urządzeń grzewczych ustawionych na podłożu palnym.

3.     Stosowania na osłony punktów palnych materiałów palnych.

4.     Instalowania opraw oświetleniowych oraz osprzętu instalacji elektrycznej jak np.: wyłączniki, przełączniki ; bezpośrednio na podłożu palnym.

5.     Składowania materiałów palnych na drogach komunikacji ogólnej, które służą do ewakuacji.

6.     Ustawiania na klatkach schodowych jakichkolwiek przedmiotów uniemożliwiających szybką ewakuacje.

7.     Zamykania drzwi ewakuacyjnych w sposób uniemożliwiający ich natychmiastowe użycie.

8.     Uniemożliwiania i ograniczania dostępu do urządzeń przeciwpożarowych.

 

 

 

W zależności od stanu skupienia spalających się podczas pożaru materiałów          i charakteru ich spalania pożary kwalifikuje się na grupy A,B,C,D,E.

A – pożary ciał stałych pochodzenia organicznego przy spalaniu, których występuje zjawisko spalania żarowego (np.: drewno, koks, węgiel, papier, tkanina) – stosuje się gaśnice płynowe lub pianowe.

B – pożary cieczy palnych i substancji stałych topiących się  w skutek ciepła, które wytwarza się przy pożarze np.: wosk, benzyna, alkohole, tłuszcze, lakiery – stosuje się zamiennie gaśnice płynowe, pianowe, śniegowe, proszkowe, halonowe.

C – pożary gazów palnych np. propan, acetylen, gaz ziemny – stosuje się zamiennie gaśnice proszkowe, śniegowe i halonowe.

D – pożary metali lekkich np. magnez, sód, potas, lit – stosuje się gaśnice proszkowe przeznaczone do tego celu.

E – to pożary urządzeń elektrycznych pod napięciem – stosuje się zamiennie gaśnice proszkowe, halonowe lub śniegowe.

 

Pracownik ochrony podejmując działania ochronne powinien zapoznać się            z przepisami z zakresu ochrony ppoż., a w szczególności z zasadami bezpiecznego zachowania się na terenie chronionego obiektu i trybem postępowania w zagrożeniach pożarowych.

 

Zadania i obowiązki pracownika ochrony związane z fizycznym zabezpieczeniem miejsca zdarzenia. (przestępstwa, wykroczenia, wypadki, pożary).

Miejsce zdarzenia – to określony fragment przestrzeni, w którym coś się wydarzyło co jest przedmiotem zainteresowania organów ścigania.

 

Fizyczne zabezpieczenie miejsca zdarzenia – to takie jego zabezpieczenie by do czasu ustalenia jego okoliczności i przyczyn zaistnienia zdarzenia nie dopuścić do zatarcia lub utraty jakichkolwiek śladów.

 

Zabezpieczenie miejsca zdarzenia można dokonać w formie osobowej, technicznej i mieszanej osobowo-technicznej.

1.     Osobowa forma zabezpieczenia miejsca zdarzenia może być realizowana przez wystawienie posterunku lub posterunków na granicy miejsca zdarzenia w celu niedopuszczenia na to miejsce osób  postronnych. Konieczna jest izolacja miejsca zdarzenia o możliwie dużym zasięgu. Pracownik ochrony powinien sporządzić notatkę służbową zawierającą: rodzaj, czas, miejsce          i okoliczności zaistniałego zdarzenia oraz podjęte czynności, uzyskane wyniki.

2.     Techniczna forma zabezpieczania miejsca zdarzenia obejmuje użycie różnych środków w celu ogrodzenia i oddzielenia miejsca zdarzenia oraz ochrony śladów przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Mogą to być liny, sznurki, płotki, znaki ostrzegawcze, znaki świetlne, tablice ostrzegawcze i inne.

 

Ślady kryminalistyczne takie jak np. odciski obuwia, plamy krwi, łuski, pociski, narzędzia itp. można przykryć np. skrzynką drewnianą, plastikową, papierem, wiadrem, miską, wyjątkowo kocem. Pracownik ochrony zabezpieczający miejsce zdarzenia powinien pamiętać o własnej ochronie i jeżeli to możliwe używać rękawiczek, jednorazowych masek. Pracownik ochrony powinien również pamiętać aby nie nanosić własnych śladów jak np. linii papilarnych, śladów obuwia, włosów oraz nie czynić dodatkowych śladów mechanoskopijnych urządzeniami służącymi do zabezpieczenia miejsca zdarzenia.

 

Zasady postępowania pracowników ochrony na miejscu zdarzenia można sformułować następująco:

1.     Zachować ostrożność do czasu przybycia policji ze względu na możliwość:

a)     przebywania na miejsca zdarzenia uzbrojonego sprawcy,

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin