Korozja metali
- procesy niszczenia materiału przez otoczenie. Określenie najczęściej stosowane jest do opisu zjawiska niszczenia (utleniania) metali przez gazy i ciecze. Metale i stopy metali (w szczególności stopy żelaza) ulegają niszczeniu pod wpływem niekorzystnego działania środowiska (np. wilgoci, temperatury). Na powierzchni metali pojawiają się brunatne plamy tzw. rdza.
Rozróżniamy korozję chemiczną i elektrochemiczną
Korozja chemiczna
- polega na utlenianiu metalu tlenem lub innymi substancjami (np. spalinami) bez udziału elektrolitu. Czynnikami wywołującymi korozję mogą być silne utleniacze (np. tlen, chlor, tlenki azotu) oraz gazy które łatwo dyfundują w głąb metalu. Stal ulega łatwo korozji pod wpływem gazów spalinowych, a miedź pod wpływem dwutlenku siarki i siarkowodoru.
Korozja gazowa
- chemiczna korozja przebiegająca w suchych gazach, zwykle w wysokiej temperaturze.
Korozja elektrochemiczna
- polega na utlenianiu metalu z udziałem elektrolitu poprzez wytworzenie się mikroogniw. Elektrolitem może być np. woda deszczowa, która zawiera tlenki węgla, azotu, siarki i sole.
Proces rdzewienia
Cementyt stanowi elektrodę dodatnią (katodę), a żelazo ujemną (anodę).
Anoda:
Fe0 - 2e = Fe2+
Katoda:
2 H2O + O2 + 4e = 4 OH-
Powstające jony Fe2+ reagują z jonami wodorotlenowymi OH-: Fe2+ + 2 OH- = Fe(OH)2
Wodorotlenek żelaza (II) ulega utlenieniu: 4 Fe(OH)2 + O2 + 2 H2O = 4 Fe(OH)3
Samorzutny rozkład wodorotlenku żelaza (III): 2 Fe(OH)3 = Fe2O3*3 H2O
Na powierzchni żelaza tworzy się warstwa uwodnionych tlenków tzw. rdza.
Czynniki wpływające na korozję:
- naprężenia
- zmiana ciśnienia i temperatury
- obecność jonów w roztworze
- mikroorganizmy
- zetknięcie żelaza z metalem mniej aktywnym (Sn) - przyśpiesza korozję
Ochrona metali przed korozją.
1. stosowanie powłok ochronnych
- malowanie farbami olejnymi, lakierami
- wytwarzanie powłok z miedzi, cynku i niklu (powłoki ochronne utworzone z metalu o bardziej ujemnym potencjale od żelaza chronią stal bardzo dobrze gdyż to one w pierwszej kolejności ulegną utlenieniu)
Cyna staje się katodą, a żelazo anodą. Powłoka utworzona z cyny słabo chroni przed korozją, przyczynia się do zwiększenia szybkości korozji. Żelazo jako metal o niższym potencjale niż cyna utlenia się szybciej.
Żelazo staje się katodą, a cynk anodą.
Powłoka utworzona z cynku dobrze chroni przed korozją. Cynk jako metal o niższym potencjale niż żelazo utlenia się szybciej i przechodzi do roztworu w postaci jonów.
2. stosowanie ochrony katodowej
W zbiornikach i kotłach umieszcza się grafitowe elektrody połączone z dodatnim biegunem napięcia. Ściany zbiornika łączy się z ujemnym biegunem napięcia nadając im tak niski potencjał by atomy żelaza nie mogły przechodzić w kationy.
3. osłabienie agresywności środowiskaDodatek inhibitorów korozji czyli substancji które dodane w niewielkich ilościach do środowiska korozyjnego zmniejszają szybkość korozji.
4. dobór odpowiedniego w danych warunkach metalu lub stopu
olga.w