Konspekt lekcji języka polskiego w klasie II Gimnazjum
Prowadzący: Justyna Bień
Przedmiot: język polski
Klasa: II c Gimnazjum nr 4
Temat: Zapraszam Cię na… - redagujemy zaproszenie
Cele:
ogólne: powtórzenie i utrwalenie zasad dotyczących redagowania zaproszeń
szczegółowe: uczeń – wyjaśnia, co to jest zaproszenie,
- podaje ogólny schemat zaproszenia,
- rozpoznaje różne rodzaje zaproszeń (oficjalne, nieoficjalne, kierowane do pojedynczych osób i do zbiorowości),
- gromadzi słownictwo konieczne do napisania zaproszenia,
- samodzielnie redaguje zaproszenie,
- kształci umiejętność pracy w grupie,
Metody: wiodąca – metoda ćwiczeniowa (model lekcji według Kreatora)
Formy: grupowa, zbiorowa
Środki dydaktyczne: przykładowe teksty zaproszeń, karty pracy
Przebieg lekcji:
Etapy lekcji
Czynności nauczyciela (N)
Czynności uczniów (U)
Zaangażowanie
N: Mam zaszczyt zaprosić uczniów klasy II c Gimnazjum nr 4 na lekcję języka polskiego w dniu 18 listopada, w sali nr 12 naszej szkoły, o godzinie 11.50, dotyczącą… Właśnie, czego będą dotyczyć nasze dzisiejsze zajęcia?
N: Tak, dzisiaj będziemy mówić o zaproszeniach. Spróbujemy przypomnieć sobie to, co wiemy o zaproszeniach i wykorzystać naszą wiedzę w praktyce.
N: Zapiszcie temat: Zapraszam Cię na… - redagujemy zaproszenie
N dzieli U na 4 grupy, każda z grup otrzymuje zestaw tekstów (załącznik 1).
N: Przeanalizujcie teksty i spróbujcie podać ogólny schemat zaproszenia, a także charakterystyczne słownictwo.
U: Zaproszeń
U piszą
Badanie
N zapisuje schemat:
KTO? ZAPRASZA JAK? KOGO? NA CO? GDZIE? KIEDY?
N: Wiecie już, jak powinno wyglądać modelowe zaproszenie. Teraz sami spróbujcie ułożyć podobne, wykorzystując zdobytą wiedzę.
U analizują w grupach przykładowe teksty zaproszeń; ustalają wspólnie schemat zaproszenia, który liderzy grup przedstawiają, uzupełniają, a N zapisuje ostateczną wersję na tablicy
U zauważają, że w zależności od adresata słownictwo używane w zaproszeniu może mieć charakter oficjalny lub nieoficjalny, używa się zwrotów, jak np. szanowny, serdecznie, gorąco zaprasza, ma przyjemność, zaszczyt zaprosić…
Przekształcanie
N rozdaje uczniom karty pracy oraz instrukcje do zredagowania zaproszenia.
Uczniowie redagują w grupach własne zaproszenia, zgodnie z pleceniem: Zaproście:
gr. 1 – kolegów z kl. IIa na wycieczkę do obserwatorium astronomicznego (używając terminologii astronomicznej);
gr. 2 – rodziców i innych uczniów na konkurs recytatorski (w formie wierszowanej);
gr. 3 – dyrekcję na lekcję muzealną (stosując słownictwo archaiczne);
gr. 4 – zwycięzców konkursu przyrodniczego z kl. I b na wspólną wizytę w ogrodzie botanicznym (operując biologiczną terminologią).
Możecie zachęcić gości zdradzając kilka szczegółów lub stosując ciekawa formę zaproszenia. Pamiętajcie o odpowiednim słownictwie i zwrotach.
Prezentacja
N słucha wystąpień liderów grup, koryguje ewentualne błędy.
U prezentują swoje zaproszenia, np.:
Gr. 1 „ Głodni podróży międzyplanetarnych uczniowie kl. II c z nieziemską przyjemność zapraszają Was – kolegów i koleżanki z klasy II a na wyprawę do obserwatorium astronomicznego, dnia 14 kwietnia o godzinie 10.00. Wśród licznych atrakcji m.in. deszcz meteorytów, poszukiwanie pozaziemskiej inteligencji oraz rajd dookoła Słońca i powrót na ziemię z szybkością światła. - Przyszli kosmonauci z II c”
Gr. 2 „Rozmiłowani w poezji i wiązanej mowie
Z Gimnazjum nr4, z klasy II c uczniowie
Zaszczyt i przyjemność niezmierzoną mają
Iż Szanownych Rodziców oraz kolegów ze szkoły zapraszają
Na potyczki słowne i przesławnych wspomnienie poetów
4 czerwca w sali nr 7 gimnazjalnego gmachu.
Niechaj więc umilą konkurs swoją obecnością
Szanowni goście, czekani z radością.”
Gr. 3 „Żaczkowie z klasy II c mają zaszczyt zaprosić Jaśnie Wielmożną Panią Dyrektor na wspólną podróż do Domu Muz, w czasy średniowiecza oraz renesansu, dnia 16 czerwca roku pańskiego 2009 o godzinie 10.00. Będąc wśród malarskich, rzeźbiarskich i wszelakich innych dzieł, pragną swą wiedzę pogłębiać i z JW. Panią radość swoją dzielić.”
Gr. 4 „Serdecznie zapraszamy najlepszych specjalistów w dziedzinie biologii z klasy I b na wspólne podziwianie flory i fauny w ogrodzie botanicznym, dnia 29 maja o godzinie 8.00. Nasze badania dotyczyć będą ilościowego opisu gatunków roślin kwitnących oraz natężenia ruchu pszczół i motyli. – Zespół badawczy II c”
Refleksja
N: Wspaniale poradziliście sobie z realizacją zadania. Oceniam pracę całego zespołu na 5 z plusem. Teraz proszę, abyście sami, anonimowo wypowiedzieli się na temat zajęć.
N rozdaje karteczki z krótką ankietą.
N zbiera uzupełnione mini – ankiety.
N: Dziękuję za uwagę.
U odpowiadają na pytania:
Na lekcji najbardziej podobało mi się…
Nie podobało mi się …
W przyszłości chciałbym / chciałabym zmienić…
Najlepiej zapamiętałem / -łam…
Oceniam lekcję na…
1
marianek1508