2698.doc

(55 KB) Pobierz
Scenariusz zajęcia dla dzieci 6-letnich

Scenariusz zajęcia dla dzieci 6-letnich

 

 

 

Temat: Jedziemy w odwiedziny do czterech pór roku.

 

 

 

Cele:    -    rozwijanie wyobraźni i aktywności twórczej

-         kształcenie umiejętności rozpoznawania i nazywania pór roku

-         doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem

-         ćwiczenie spostrzegawczości i refleksu oraz koncentracji uwagi

-         kształcenie umiejętności współpracy w zespole w celu rozwiązania  postawionego zadania

 

 

 

Metody:  percepcyjna – obserwacja i pokaz

               słowna – objaśnienia i instrukcje, rozmowa

               czynna – zadania stawiane dzieciom

 

 

 

Metody aktywne:

               technika twórczego myślenia

               burza mózgów, pedagogika zabawy

               ekspresja ruchowa, analogia personalna

 

 

 

Formy:

             zespołowa

             grupowa

             indywidualna

 

 

 

Środki dydaktyczne:   nagrania  CD z  muzyką instrumentalną  i  ,,Cztery pory roku” A. Vivaldiego, kostka do gry, ilustracje środków lokomocji, krzyżówka z hasłem, szyfr z symbolami, obrazki charakterystyczne dla każdej pory roku, napisy, podpisy do obrazków, rozsypanka ,,bałwankowa”, rekwizyty do zabawy, karty do pracy indywidualnej, plansza ewaluacyjna, kredki, nożyce, klej.

Przebieg:

 

1.Zabawa ze śpiewem: ,,O, jak wesoło...”

O, jak wesoło i jak przyjemnie

W przedszkolu bawić się, się, się.

Raz ręka lewa, raz ręka prawa,

Do przodu, do tyłu i raz, dwa, trzy”.

 

2.Powitanie w kręgu - ,,Imię z epitetem”.

-         Cześć, jestem wesoła Ania, ...pogodna Ola, ...radosna Ala, ...grzeczna..., ...miła..., ...dobra..., ...sympatyczna...

(Integracja grupy i wytworzenie miłego nastroju.)

 

3.Rozwiązanie szyfru – tematu zajęć.

   (Doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej i umiejętności czytania.)

 

â

ï

£

²

 

£

²

i

Ð

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- A

£ -  R

  -  T

ë -  M

ï -  O

² - Y

â -  P

i -  K

Ð - U

¼ -  E

 

4.Wypowiedzi dzieci z uzasadnieniem na temat ulubionej pory roku.

   -Którą porę roku lubisz i dlaczego?

   (Odważne przedstawienie swoich myśli.)

 

Cztery pory ma rok cały,

Aby się nie pomieszały

Zmieniająca się przyroda

Wyznaczyła porom podział.

Jedna kończy panowanie,

Druga po niej w mig nastanie.

Potem trzecia, wkrótce czwarta,

Każda pora wiele warta...

 

5.Skojarzenia – trening twórczego myślenia ,,burza mózgów”.

  -Co by było, gdyby nie było pór roku?

   (Rozwijanie postawy twórczej poprzez prowokowanie myślenia.)

 

Wiosna niesie kwiaty,

Za nią idzie lato,

Jesień sypie kasztanami,

Zima biegnie z bałwankami.

Wiosną świeci słońce,

Lato jest gorące,

Jesień jabłka ma dojrzałe,

Zima za to futro białe.

 

 

6.Zapowiedź wycieczki - ,,Odwiedzamy cztery pory roku”.

Poszczególne pory roku dzieci odwiedzają poruszając się różnymi środkami    lokomocji (= rower, == łódka,=== koń, ==== pociąg, ===== samochód, ====== samolot). Rodzaj środka lokomocji określa liczba oczek wyrzuconych na kostce. Nauczyciel w czterech miejscach sali ukrywa koperty z zadaniami do wykonania.

 

7.Wycieczka do czterech pór roku.

Wybrane dziecka rzuca kostką. Wylosowanym pojazdem zaczynamy naszą podróż.

I. Spotkanie z wiosną (koperta nr 1)

Dzieci za pomocą kartoników z wyrazami TAK lub NIE odpowiadają na pytania zawarte w Wiosennym quizie”.

1.     Wiosna to pora radosna.

2.     Wiosną zbieramy grzyby i zrywamy jabłka.

3.     Wiosenne zabawy to: lepienie bałwana, jazda na sankach.

4.     Wiosną przyroda budzi się do życia.

5.     W wiosennym bukiecie są bazie, tulipany i żonkile.

6.     Zwiastunem wiosny jest przebiśnieg.

7.     Wiosna to jeden z 12 miesięcy.

8.     Wiosna jest po lecie.

9.     Zima odchodzi, wiosna przychodzi.

10.       Na wiosnę przylatują z ciepłych krajów bociany.

11.       Wiosną kolorowe liście  spadają z drzew.

 

II. Spotkanie z latem (koperta nr 2)

Jazda kolejnym środkiem lokomocji.

Dzieci rozwiązują krzyżówkę z hasłem ,,LODY”.

 

 

 

4

3

 

 

 

1

2

P

A

L

M

A

 

 

 

K

R

O

P

E

L

K

A

K

R

O

K

O

D

Y

L

 

 

O

K

U

L

A

R

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin