4382.doc

(77 KB) Pobierz
ARTYKUŁ

               Scenariusz zajęcia

 

Prowadząca:  Jadwiga Brzykowska

Temat: „Kuba Miś” – kształtowanie cech charakteru poprzez słuchanie utworów 

             literackich i ocenianie postaw bohaterów. Wykorzystanie możliwości Internetowych.

             Praca przy komputerze, korzystanie z programu Paint.

Cel: Budowanie systemu wartości poprzez wykorzystanie różnorodnych sytuacji

            wychowawczych.

             Doskonalenie umiejętności pracy na komputerze.

Cele operacyjne:

                    dziecko:

-          potrafi ocenić zachowania negatywne,

-          wzbogaca słownik o wyrazy dotyczące tematyki etycznej,

-          trafnie odnajduje pozytywne zachowania,

-          postrzega przejawy koleżeństwa, dobroci i szlachetności oraz rozumie

      te pojęcia,

                       -    samodzielnie uruchamia komputer w obecności nauczyciela

                       -     poprawnie trzyma i posługuje się myszką

                       -     umiejętnie stosuje narzędzia do malowania,

-          wykonuje pracę według wzoru,

 

Przebieg:

1. Powitanie:

   dzieci parami idą po obwodzie koła, ustawiają się twarzami do siebie, tworząc koło 

    wewnętrzne i zewnętrzne:

    tekst: 

                  Wszyscy są, witam was

                  Zaczynamy już czas!

                  Jestem ja, jesteś Ty

                  Raz, dwa, trzy!

2. Zaproszenie na dywanik obok  komputerów, przedstawienie opowiadania „Kuba Miś”

                                                            adres Internet:[ wp.pl./wp/bajkowo/htm.]-      

3.  Analiza opowiadania poprzez stawianie pytań typu:

                     Jaki był Mateuszek”?

                     Dlaczego zapomniał o swoich przyjaciołach?

                     Kim był dla Mateuszka Kuba Miś?

                     Dlaczego chciał się dostać do komputera?

                     Kto mu w tym pomógł?

                     Jaka była myszka?

                     Czy Mateuszek był dobrym przyjacielem?  Itp…

4. Zabawa ilustrowana  do piosenki „Niegrzeczna myszka”

4. Przypomnienie ustalonych zasad pracy przy komputerze.

5. Samodzielne rysowanie misia, bohatera opowiadania „Kuba Miś” w programie Point.

 

6. Wykonywanie ( kotka, myszki, zajączka) ze zużytych materiałów komputerowych (CD)

    i papierniczych.

7. Ocena wykonanych prac przez zorganizowanie wystawy.

    

 

          

 

 

 

                                                                    

                                                                                                   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BAJKA O KUBIE MISIU

 

      W ciemnym, zawsze nieposprzątanym pokoju, na drewnianym, starym i skrzypiącym segmencie, największej, środkowej półce siedział Kuba Miś. Mieszkał tam wiele lat. Był spokojnym i opanowanym niedźwiadkiem, nigdy nie opuszczał pokoju Mateuszka. Chłopiec otrzymał misia na swoje piąte urodziny. Niedźwiadek był piękny miał szare futerko i zielone spodnie z szelkami. Otrzymał imię Kuba Miś. Teraz już wyblakły, dawno nieprany czekał, aż Mateuszek wróci ze szkoły i pobawi się z nim. Jednak chłopiec zapomniał o swoim misiu. Wolał grać na swoim nowym komputerze, który dostał na urodziny. Kuba Miś zazdrościł skaczącym po ekranie ludzikom. Chociaż za bardzo nie wiedział, w co gra Mateuszek chciał się tam dostać i zagrać razem z Nim. Uważał to za dobry pomysł.

  
Teraz codziennie, gdy Mateuszek wychodzi z domu niosąc na plecach duży plecak, niedźwiadek sięgał po gazetę o komputerach, którą często czytał Mateuszek i dowiadywał się coraz więcej o komputerze. Obserwował jak rodzice chłopca szybko posuwają palcami po klawiaturze, rozmawiał o tym z innymi zabawkami z półki. Raz nawet był świadkiem rozkręcenia komputera. Z każdym dniem chciał coraz bardziej dostać się do tego urządzenia, jednak bał się białej myszy komputerowej. Zazdrościł jej nawet tego że Mateuszek codziennie głaskał myszkę, mimo tego że nie miała ona mile wyglądającej twarzy, ani puszystego futerka. Wpuścił nawet do pokoju zaprzyjaźnionego kota Burczymucha, ale ten nic nie zdziałał. Mysz nadal leżała na podkładce. Dostanie się do komputera miś uważał już za prawie niemożliwe. Jednak zdecydował się podejść do strasznej myszki, której bał się nawet kot. Więc następnego dnia, zanim Mateuszek wrócił ze szkoły miś, zamiast spokojnie siedzieć na półce między innymi zabawkami, podkradł się do komputera, wdrapał się na biurko i spokojnie podkradł się do myszki. Biała, gładka z długim ogonem mysz rozpoczęła rozmowę:


-Czemu się boisz?
-Po co Ci te dwa przyciski? Nie zjesz mnie?- zapytał miś.
-Nie… ja jem tylko ikony i litery.
-Coś tam o tym słyszałem.
-Interesujesz się komputerami?
-Tak, czytałem dużo, ale w tych gazetach nic nie piszą o wejściu do komputera.
Zdziwiona mysz zapytała:
-Ty chcesz wejść do komputera? Nie wyglądasz mi na płytę, czy dyskietkę.
- Nie możesz – to jest nie możliwe. Po co chciałeś tam wejść?


      Kuba Miś opowiedział o wszystkim myszce. Zrobiło jej się bardzo żal misia i postanowiła mu pomóc. Trzymaj mnie mocno za ogonek i ciągnij, powiedziała sprytna myszka. A wtem trach ogonek odłączył się od komputera i myszka schowała się na półeczce za misiem, tak aby jej nikt nie widział. Kiedy przyszedł Mateuszek zaraz włączył komputer i chciał grać, ale niestety, znikła myszka. Szukał wszędzie, pod łóżkiem, w biurku, na kanapie, ale niestety myszki ani śladu. Siadł na fotelu i zrobiło mu się bardzo smutno. Na początku Mateuszek był zły, że nie da rady grać, jednak później przypomniał sobie o swoim dawnym przyjacielu misiu. Zdjął go z półki, mocno przytulił, aż tu nagle zauważył myszkę, która spokojnie leżała za Kubusiem. A tutaj jesteś myszko chwycił ją do drugiej ręki, aż nagle wpadł mu do głowy pomysł, że kiedyś, jak dorośnie stworzy grę, w której niedźwiadek będzie głównym bohaterem. Posadził Kubusia obok komputera i od pory zanim włączył komputer po przyjściu ze szkoły, witał swojego misia Kubusia.  Tak oto straszna mysz pomogła misiowi odzyskać przyjaciela.


 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin