konsp4.pdf

(24 KB) Pobierz
Microsoft Word - Wiosenna Pogoda.doc
SCENARIUSZ ZAJ ĘĆ DLA DZIECI 5 – LETNICH PROWADZONYCH W
DNIU 30 MARCA 2006r Z UDZIAŁEM RODZICÓW
TEMAT: Wiosenna pogoda
Cele:
- kształtowanie poj
ęć
i umiej
ę
tno
ś
ci w zakresie logicznego my
ś
lenia
-okre
la wpływ warunków atmosferycznych (opady) na przyrod
ę
- przeliczanie w zakresie 6, posługiwanie si
ę
liczebnikami głównymi i porz
ą
dkowymi
-posługiwanie si ę poj ę ciami: wielko ś ci: du ż y, mały; czasu szybko, wolno.
-doskonalenie umiej
ę
tno
ś
ci czytania (globalnie i metod
ą
analityczno – syntetyczn
ą
)
- kształtowanie umiej
ę
tno
ś
ci rozplanowania pracy
Cele szczegółowe
Dziecko:
- Potrafi przelicza
ć
paczki – rozumie pojecia mniej od.., wi
ę
cej
- Umie dokona
ć
podziału ze wzgl
ę
du na wielko
ść
i oceni
ć
, których
cej a których mniej
- Porównuje liczebno
jest wi
ę
ść
; okre
ś
la liczb
ę
elementów
- Porównuje wielko ść
- My
li logicznie,
- Potrafi dostosowa
ś
ubiór do warunków atmosferycznych
- Rozumie polecenia nauczycielki,
- Rozwija sprawno
ć
- Nazywa cz ęś ci ubioru, przelicza je
ść
manualn
ą
Formy pracy:
,
- Zabawa ruchowa „chmura i deszcz”
- Zaj
ę
cia zorganizowane z cał
ą
grup
ą
ę
cia indywidualne.
Metody:
- Czynne: zadania stawiane dzieciom,
- Percepcyjne: obserwacja i pokaz,
- Słowne: rozmowy, obja
ś
nienia i instrukcje
ż
ywego słowa
(opowiadanie)
Pomoce:
scenka rodzajowa, zagadki słowne i słuchowe, magnetofon,
domek pogody, obrazki i podpisy, deseczka, klej, no ż yczki,
Literatura:
opowiadanie– „Obłoczek” – W. Badalskiej
ś
- Zaj
Przebieg:
1. Do sali przychodzi pani wo
ź
na i przynosi paczki ponumerowane od 1 do 6. S
ą
to
kolejne zadania dzieci do wykonania.
Dostali
ś
my paczki.
)
-prosz ę poukładajmy je od najwi ę kszego do najmniejszego
-, Czym one si
ę
ż
ni
ą
? (wielko
ś
ci
ą
Popatrzcie, znajduj
ą
si
ę
na nich te
ż
cyfry.
-prosz
ę
poukładamy je tak, aby były po kolei (w trakcie układania recytacja
wiersza)
2. Zobaczmy, zatem co znajduje si
ę
w pudle nr 1 (otwiera je wybrane dziecko)
Popatrzcie, tu s
ą
pi
ę
kne obrazki posłuchajcie, wi
ę
c opowiadania o pewnym obłoczku.
ca opowiadania
-Komu potrzebny jest deszcz?
-Komu pomógł obłoczek?
-Czy deszczyk zgin
ą
ą
bez
ś
ladu?
-Sk
ą
d bior
ą
si
ę
chmury?
-Jak kr
ąż
y woda w przyrodzie?
4.Wy
ś
cig kropelek. Jak ju
ż
wiemy, co znajduj
ę
si
ę
w pudełku 1, otwórzmy nast
ę
pne,
czyli….2.
- Popatrzcie, tu s
ą
2 butelki.
-Czym one si
ę
ż
ni
ą
? (kolorem, kształtem, wielko
ś
ci
ą
)
• Zagadki słuchowe
-Posłuchajcie, co w nich mo
ż
e by
ć
( w dwóch jest woda, trzeciej ry
ż
, w czwartej kulki
papieru)
Utrwalenie poj
ęć
szybko – wolno
Nauczycielka wstawia desk
ę
pod k
ą
tem 30 stopni. Wyło
ż
ona ona jest foli
ą
aluminiow
ą
.
Sprawdzimy, czy rzeczywi
ś
cie jest to woda.
Prosz
ę
jedno dziecko, aby spróbowało wyla
ć
troch
ę
zawarto
ś
ci na deseczk
ę
. A reszta
dokładnie obserwuje, patrzy, co si ę dzieje.
-Jak spływaj
ą
kropelki? ( szybko, wolno)
-Jakie one s
ą
? (du
ż
e małe)
kinder –jajka a w nich
napisane zagadki. Wybrane dziecko podchodzi do nauczycielki i na ucho podaje
rozwi
ą
zywanie zagadek słownych. W tym pudełku znajduj
ą
si
ę
zanie.
-Ile otworzyli
ą
ś
my paczek? (2)
- Któr
ą
otworzymy teraz? (trzeci
ą
)
W pewien ranek marcowy
Spadł dzieciom na głow
ę
,
Spadł na kwiaty i li
ś
cie
Ciepło, krótko, rz
ę
si
ś
cie
nie,
Ucichł, ….wszystko ro ś nie.
(deszcz)
ś
o wio
ś
3. Rozmowa dotycz
5.Rozwi
Pogaworzył co
Gdy si ę chowa za chmury,
Ś
wiat si
ę
ś
wiecie
Kiedy
ś
mieje si
ę
z góry
(sło
ń
ce)
nie ma ust a dmucha,
nie ma skrzydeł a leci
czasami mrozi
czasami chucha,
co to czy odgadn ą dzieci?
(wiatr)
ciej po burzy
Kolorami ś wieci,
I pogod
ęś
ę
wró
ż
y.
cza)
Nauczycielka przypina symbol. Po rozwi
ę
zaniu wybrane dziecko podpisuje obrazek
przygotowanymi podpisami. Reszta dzieci czyta globalnie.
ą
6. Zabawa ruchowa metod
ą
pedagogiki zabawy „ Pogoda”
otworzymy kolejne pudełko. To jest cyfra 4. Które z kolei było to pudełko?
Czwarte
W pudełku znajduje si ę kaseta magnetofonowa
-Prosz
ę
odkładamy krzesełka.
-Sprawdzimy zaraz, czy znamy t
ę
ę
melodi
ę
.
e ubrania: te na słoneczny deszcz i te na ciepłe,
słoneczne. (parasol, płaszcz, kalosze, spodnie, bluza, spodenki krótkie, koszulka z krótkim
r
ż
kawem)
Ile jest ubra ń na słoneczny dzie ń ? (5)
Ile jest ubra
ń
na deszczow
ą
pogod
ę
? (6)
Których ubra
ń
jest wi
ę
cej?
O ile jest wi
ę
cej?
Podpisanie cz ęś ci garderoby, globalne odczytanie przez wszystkich.
8. Wprowadzenie kalendarza pogody.
-Prosz
ę
otworzymy kolejne pudełko, które to ju
ż
b
ę
dzie, bo sama straciłam rachub
ę
?
Otwieramy pudełko nr 6
Zobaczcie, jaki ładny domek. Ma pozamykane okna. Otworzymy je. W oknach jest
pogoda. Co mo
z takim pogodowym domkiem?
Zrobimy kalendarz pogody. Zostawimy otwarte tylko to okienko, jaka dzisiaj panuje
pogoda.
ż
emy zrobi
ć
staje ponury,
A weselej na
Barwny most na niebie,
Najcz
(t
Prosz
7. Tworzenie zbiorów
-Teraz otworzymy pudełko 5
- Popatrzcie psotny wietrzyk pomieszał ró
ę
dni tygodnia: poniedziałek, wtorek………………………..
-Jaki dzi ś mamy dzie ń tygodnia?
- A jaki miesi
ą
ą
c ko
ń
czy si
ę
ju
ż
za dwa dni?
-Jak
ą
mamy ju
ż
por
ę
roku?
9 Praca przy stolikach.
. A wi
ę
c i ja mam dla was wiosenne zadanie do wykonania.
Na górze s
Zgłoś jeśli naruszono regulamin