Wprowadzenie liczby 10.doc

(23 KB) Pobierz
Scenariusz sytuacji edukacyjnej w grupie dzieci sześcioletnich

Scenariusz sytuacji edukacyjnej w grupie dzieci sześcioletnich

 

Opracowanie i prowadzenie: mgr B. Drążewska

 

 

Temat: „Wesołe źrebaki” – wprowadzenie cyfry i liczby 10. Rozwiązywanie działań matematycznych utrwalających dodawanie i odejmowanie.

 

Cele główne:

·       zapoznanie dzieci z liczbą i cyfrą 10

·       kształcenie umiejętności sprawnego dodawania i odejmowania (rozwijanie umiejętności układania działań matematycznych)

·       wzbogacenie słownictwa związanego tematycznie z hodowlą zwierząt na wsi

·       rozbudzenie zainteresowań końmi

·       rozwijanie aktywności ruchowej

·       rozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat

 

 

Cele operacyjne:

Dziecko:

-         przelicza sylwetki źrebaków liczebnikami głównymi i porządkowymi

-         zna cyfrę 10

-         umie wymodelować z wełny cyfrę 10

-         zna cyfry i liczby od 1-10

-    potrafi rozwiązywać działania matematyczne (dodawanie i odejmowanie)

-         porównuje ilość źrebaków w zagrodach i określa o ile jest więcej , a o ile mniej (stosuje znaki <,=,>)

-         naśladuje ruchem zachowanie koni i innych zwierząt

-         podejmuje próbę ustnego opisu źrebaka

-         wie, jaką rolę pełni koń w gospodarstwie domowym

 

Metody : rozmowa, obserwacja, ćwiczenia praktyczno-zadaniowe

 

Formy : zajęcia zorganizowane z całą grupą, praca w zespołach, praca indywidualna

 

Środki wspomagające działania: kartoniki z cyframi , znaki matematyczne (+,-,+,<,>), sylwetki koni, liczmany, karty pracy, szarfy, wełna, obrazki zwierząt, cyfry i znaki matematyczne dla każdego dziecka, figury geometryczne, płyta CD

 

                                  

Przebieg

 

1. „Mamy i ich dzieci” – przypomnienie nazw zwierząt hodowanych na wsi w trakcie recytacji wiersza „Koziołeczek”.

2. „Źrebak” – ustny opis źrebaka (ćwiczenia językowe).

3. „Wesołe źrebaki” – wprowadzenie cyfry i liczby 10 w trakcie przeliczania koni liczbami głównymi i porządkowymi.

4. „Zadania o źrebakach” – w trakcie manipulowania sylwetkami źrebaków i liczmanami układanie działań matematycznych.

5. „Zaprzęgi” – zabawa ruchowa z elementami biegu.

6. „Co to za zwierzę?” – odgadywanie nazwy zwierzęcia nakrytego  kartkami z wyciętymi figurami geometrycznymi(na figurach napisane działania matematyczne).

7. „Uzupełnij do 10” – wykonywanie zadań matematycznych w zespołach.

8. „Zabawy zwierząt” - zabawa ruchowa przy muzyce z elementami naśladownictwa.

9. Praca indywidualna przy stolikach – utrwalenie zdobytej wiedzy.

 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin