Scenariusz zajęć - Twórczy 6 latek.doc

(48 KB) Pobierz
Ewa Wesołowska

Ewa Wesołowska

Szkoła Podstawowa w Kosowie

 

 

DZIECKO SZEŚCIOLETNIE JEST BARDZO TWÓRCZE.

 

W ciągu wieloletniej pracy z dziećmi sześcioletnimi staram się poszukiwać coraz doskonalszych sposobów rozwijania dziecięcej wyobraźni i aktywności twórczej. Podczas zajęć widziałam, że dzieci mają problemy z wykonywaniem prac według własnych pomysłów bez otrzymywania wzorów lub szczegółowych instrukcji, nie potrafią same szukać rozwiązań.

W swoich działaniach pragnę doprowadzić do tego, aby chętnie podejmowały się trudu poszukiwań, aby czerpały radość z własnych osiągnięć.

Lektura ciekawych książek, artykułów w czasopismach oraz uczestnictwo w różnych kursach wzbogaciły zasób moich doświadczeń i pomysłów. Szczególnie interesujące dla mnie były warsztaty , podczas których poznałam nowe techniki twórczego myślenia. Pełna ciekawych pomysłów i wrażeń jak najszybciej wypróbowałam poznane techniki w swojej grupie.

 

Zaproponowałam dzieciom ciekawe ćwiczenia rozwijające wyobraźnię oraz myślenie twórcze:

 

1. WYMYŚLANKI- dzieci otrzymują po kilka karteczek z rysunkiem kółek. Na pytanie- co przedstawia ten rysunek? -dzieci podają swoje propozycje .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. RYSUJ COŚ, CO JEST... dzieci rysują przedmioty według podanych cech jakościowych na przykład: małe, twarde, zimne..., puchate, ciepłe, podskakuje..., białe, zimne, znika..., zimne, smaczne, kolorowe...itd.

 

3. CO TO JEST? - dzieci otrzymują kartki z dziwnymi rysunkami, ich zadaniem jest narysować z tego jakieś przedmioty.

 

 

 

 

 

 

 


 

                  

 


4. ZABAWA- ZWIEDZAMY ŚWIAT. Zabawa polega na rysowaniu dziwnej drogi, na której spotyka się dziwne rzeczy, zwierzęta, ludzi.

Dzieci słuchają opowiadania o czarodzieju, który podarował im siedmiomilowe buty, dzięki któremu w krótkim czasie mogą zwiedzić świat, nawet jego najdziwniejsze zakątki.

 

 

 

 

 

Radość na twarzach dzieci, po wykonaniu tych ćwiczeń,  utwierdziła mnie o słusznie obranym kierunku działań. Taka dodatnia samoocena ma ogromny wpływ na rozwój emocjonalny dzieci, podnosi wiarę we własne siły, skłania do podejmowania dalszych działań.

 

Swoje możliwości twórcze dzieci zademonstrować mogły również w działalności plastycznej. Wdzięcznym materiałem tej twórczości okazała się gazeta czarno-biała i kolorowa. Wyzwala ona wiele pomysłów, niektóre pokazałam, inne wymyślały dzieci. Robiły pałeczki, którymi bawiły się  w zabawach muzycznych i ruchowych. Na gazetach malowały na temat dowolny, innym razem gazeta była darta na skrawki, z których wyklejano kolorową mozaikę. Z podartych gazet na paski, dzieci wykleiły kwiatowy talerzyk który był świetnym prezentem dla mamy.

 

5. Zaproponowana zabawa- IDZIEMY NA ZAKUPY przyniosła dzieciom wiele radości. Na stolikach przygotowałam: kolorowe gazety, kawałki włóczki, koperty A-4, klej, nożyczki i dziurkacz Zadaniem dzieci było zrobić sobie torbę i udać się z nią na zakupy-wyciąć i nakleić na torbę to wszystko, co się kupowało. Później każdy opowiadał jakie zakupy zrobił.

 

Dużym wyzwaniem twórczym dla dzieci było zaproszenie ich do  GAZETOLANDII.

 

 

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

 

TEMAT: Gazetowe zagadki i zabawy.

 

CELE:

dzieci wzajemnie tworzą życzliwą atmosferę,

potrafią realizować własne pomysły w zabawie,

układają i rozwiązują zagadki, uogólniają i tworzą definicje,

rozwijają swoją wyobraźnię poprzez poszukiwania nowych rozwiązań

 

ZAGADNIENIA PROGRAMOWE:

Posługiwanie się mową: wzbogacanie słownictwa w miarę poznawania środowiska przyrodniczego, społecznego i techniki

-używanie słownictwa określającego cechy przedmiotu i zjawisk oraz stany uczuciowe,

Mówienie na podstawie pośrednich źródeł informacji

- formułowanie uogólnień i tworzenie definicji na podstawie rozwiązywania i układania zagadek

Organizowanie zabaw twórczych

-rozwijanie pomysłowości dzieci przez dostarczanie im nowych akcesoriów i uzupełnianie brakującej wiedzy

 

METODY aktywizujące

 

POMOCE: arkusz szarego papieru z namalowanym bukietem kwiatów, gazety, pisaki, klej, koperty z zadaniami, zszywacz, nożyczki, kółka i trójkąty z kolorowego papieru dla każdego dziecka, krzyżówka na tablicy.

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

 

I. SZATNIA:

 

1. Lista obecności- każde dziecko nakleja środek kwiatka minką, jaka odpowiada jego nastrojowi, a na płatkach pisze swoje imię lub pierwszą literę swego imienia.

2. Proporczyk- dzieci otrzymują trójkąty z kolorowego papieru, z których wykonują proporczyki, gotowe zawieszamy  na firanie, w tle słychać muzykę płynącą z taśmy magnetofonowej.

3. Powitanie w kręgu - dzieci z prowadzącą siedzą w kole, miejsce obok mnie jest wolne. Rozpoczynam powitanie słowami: serdecznie witam....np. Małgosię i zapraszam ją na wolne miejsce po mojej prawej stronie. To samo zdanie powtarza osoba, która ma wolne miejsce z prawej strony. W ten sposób każde dziecko jest powitane.

 

II. ZABAWY TWÓRCZE:

 

1.  Krzyżówka.

Zapraszam dzieci do rozwiązania krzyżówki na tablicy. Chętne dzieci wpisują litery w okienka krzyżówki i odczytuja rozwiązanie- GAZETA. W ten sposób wszyscy dowiedzieli się,czym będziemy się bawić na zajęciach.

 

2.Rozmowa.

Wskazałam na gazety gromadzone przez dzieci i zapytałam, czy ktoś wie, co można robić z takimi starymi gazetami?  Wszyscy starali się podać jakąś propozycję. Mówiłam o tym, że warto zbierać na makulaturę, która później przetworzona  jest na nowy papier. Najpierw z użyciem wody i chemikaliów usuwa się farbę drukarską i wszystko przerabia się na masę makulaturową, która nazywa się pulpą. Z niej powstaje nowy papier. Wyjaśniłam również, że dzięki temu ocaleje wiele drzew,  które wolno rosną i są potrzebne ludziom do oczyszczania powietrza. Następnie zachęciłam do zabawy z gazetami:

 

3.Gazetowy ludzik - arkusz formatu A-4 - składamy na połowę i wydzieramy sylwetkę ludzika; gotową pracę naklejamy na arkusz szarego papieru. 

 

4. Ekspresja ruchowa. Dzieci zabierają ze sobą następny arkusz gazety i przy akompaniamencie muzyki poruszają się po sali, manipulując papierami.

 

5. Zagadki-dzieci są podzielone na trzy grupy:

I grupa- wybierają sobie obrazki do których chcą zaśpiewać piosenkę,

II. grupa- układa zagadkę o wybranym przez siebie przedmiocie (w kopercie są obrazki wycięte z gazet ). Grupa odgaduje nazwę.

III. grupa- rysują kalambury na podstawie wyrazu wyciętego z gazety.

6. Wspólne dzieło. Dzieci podzielone są na dwie grupy, z których każda ma za zadanie wymyślić i wykonać kostium- przebranie z gazet.

Grupa przeciwna odgaduje - kim jest osoba w kostiumie?. W nagrodę zrobimy wspólne pamiątkowe zdjęcie. 

 

III. Zakończenie-taniec KLANZY.

 

 

 

Literatura do scenariusza zajęć:

1.Wychowanie w Przedszkolu, nr 9/2000

2. Zabawy: Proporczyk i Powitanie w kręgu - poznałam na kursie: Twórczy nauczyciel-twórcze dziecko

3. Wychowanie w Przedszkolu, nr 9/ 1998

4. Wychowanie w Przedszkolu, nr 1/ 1998

5. Czarniawska H., Program wychowania  przedszkolnego dla dzieci 3-6 lat, Warszawa 2000.

 

Dzieci uczestnicząc aktywnie w zajęciach i zabawach twórczych mają możliwość sprawdzenia się. Swoboda w działaniach zachęca do poszukiwań nowych rozwiązań, które wzbogacają wiedzę o nowe doświadczenia. Zabawy tego typu pomagają dzieciom w komunikowaniu się z otoczeniem, korzystnie wpływają na rozwój mowy, na sposoby ich zachowania i zaspokajają potrzebę przynależności,  potrzebę uznania i samorealizacji.

 

3

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin