KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU ROZWIJANIA MOWY I MYŚLENIA DZIECI CZTEROLETNICH
Temat: „Jaką bajkę lubię” – rozmowa kierowana przy ilustracjach.
Cele:
· nabywanie umiejętności formułowania wypowiedzi z użyciem poprawnych gramatycznie zdań odnoszących się do treści występujących w literaturze
· doskonalenie umiejętności wyrażania myśli w sposób zrozumiały dla innych
· wdrażanie do poprawnego stosowania form fleksyjnych w rzeczownikach
· zachęcanie do konkretyzowania wypowiedzi
· nabywanie zwyczaju kolejnego wypowiadania się podczas rozmowy
· doskonalenie umiejętności składania według wzoru obrazków pociętych na części
· budzenie zainteresowania książką
Metody:
· czynne:
- metoda zadań stawianych do wykonania
· słowne:
- rozmowa
- zagadki słowne
- objaśnienia
Formy:
· zbiorowa
· indywidualna
Środki dydaktyczne:
List od smoka, pudełko, piosenka „Witajcie w naszej bajce”, książka „Najpiękniejsze baśnie świata”, magnetofon, płyta CD z muzyką, ilustracje przedstawiające postacie z bajek (Czerwony Kapturek, Kot w butach, Królewna Śnieżka), ilustracje przedstawiające elementy charakterystyczne dla w/w bajek, kaseta z piosenką – motywem z Królewny Śnieżki, obrazki do składania pocięte na 3, 4 lub 6 części („Bolek i Lolek”, „Reksio”, „Krecik”), kartki z wykropkowanym konturem jabłka, smok – kolorowanka, zagadki słowne dotyczące postaci z bajek.
Przebieg zajęć:
1. Wspólne śpiewanie piosenki „Witajcie w naszej bajce”.
Witajcie w naszej bajce,
słoń zagra na fujarce,
Pinokio nam zaśpiewa,
zatańczą wkoło drzewa
Tu wszystko jest możliwe,
zwierzęta są szczęśliwe.
A dzieci, wiem coś o tym
latają samolotem.
Nikt tutaj nie zna głodu,
nikt tu nie czuje chłodu,
a przy tym, ja nie kłamię,
nikt się nie skarży mamie.
2. „Z jakiej to jest bajki?” – odgadywanie tytułów bajek po usłyszeniu fragmentu.
Nauczycielka czyta list od smoka i pokazuje pudełko, w który smok przysłał dla dzieci zadania do wykonania. Wyjmuje z pudełka książkę z bajkami i pyta:
- Co to jest?
- Co może się znajdować w tej książce?
- Dużo znacie bajek?
Jak lubicie poznawać bajki: gdy ktoś dorosły Wam czyta, gdy opowiada czy gdy sami oglądacie obrazki?
Następnie dzieci siadają w kole i zakrywają oczy, a nauczycielka chodzi wkoło i dotyka ramienia niektórych dzieci. Dziecko, które zostało dotknięte podaje tytuł swojej ulubionej bajki.
Nauczycielka odczytuje kolejno fragmenty trzech wybranych bajek. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie, z jakiej bajki pochodzi fragment i po czym to poznały.
3. „Bajkowe postacie” – improwizacja ruchowa przy muzyce.
Dzieci swobodnie tańczą przy muzyce z płyty, w przerwie „zamieniają” się w postać z bajki:
· Czerwony Kapturek zrywa kwiatki do koszyczka
· wilk skrada się na palcach
· Baba Jaga lata na miotle
· Jaś i Małgosia idą przez las podskakując
· Kot w butach przeciąga się
· Dziewczynka z zapałkami trzęsie się z zimna
· świnki budują domki
4. „Bajkowe obrazki” – dopasowywanie obrazków charakterystycznych dla bajek do postaci z tych bajek.
Nauczycielka prezentuje dzieciom trzy obrazki przedstawiające postacie z bajek w ten sposób, że odsłania je po fragmencie. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie z jakiej bajki pochodzi ta postać oraz które z przedstawianych kolejno obrazków do tej bajki pasują. Dzieci opowiadają także w jakim momencie bajki dany przedmiot się pojawił lub z jaką przygodą bohatera jest związany.
5. „Krasnoludki” – zabawa naśladowcza przy piosence „Hej ho, hej ho, do pracy by się szło”.
Dzieci pokazują prace wykonywane prze krasnoludki, naśladując czynności nauczycielki:
· zamiatają
· niosą ciężki worek
· wbijają gwoździe
· kopią dół łopatą
· myją okna
· mieszają zupę w garnku
6. Praca przy stolikach – składanie obrazków według wzoru.
Dzieci otrzymują koperty z pociętymi na 3, 4 lub 6 części obrazkami (zależnie od możliwości) i układają je według wzoru. Dzieci, które szybko poskładają obrazek otrzymują wykropkowany kontur jabłka. Ich zadaniem jest połączenie kropek.
7. Podsumowanie zajęć poprzez zagadki słowne dotyczące postaci z bajek.
Do chorej babci szła mała dziewczynka
i na leśnej drodze napotkała wilka. (Czerwony Kapturek)
Na balu zgubiła szklany pantofelek,
a potem szczęścia spotkało ją wiele. (Kopciuszek)
Zatrute jabłko dała jej macocha,
lecz przybył książę, który ją pokochał. (Królewna Śnieżka)
Chłopiec i dziewczynka w lesie się zgubili,
ale Babę Jagę łatwo przechytrzyli. (Jaś i Małgosia)
Sto poduszek na jej łóżku,
a pod nimi – ziarnko groszku. (Królewna na ziarnku grochu)
Nie był taki, jak inne koty,
bo miał kapelusz i długie buty. (Kot w butach)
Zła królowa, cała biała.
W lodowej krainie mieszkała. (Królowa Śniegu)
cornel3