Tematyka o walce duchowej.doc

(146 KB) Pobierz
Przepraszam, że dopiero dzisiaj podaję przykładowy plan dnia rekolekcji:

REKOLEKCJE O WALCE DUCHOWEJ

 

Piątek

 

Homilia –               Dlaczego walka duchowa?

 

1.      Jak to dobrze, że rekolekcje rozpoczynamy od opisu wybrania 12 apostołów. Spośród licznych uczniów Jezus wybiera 12 mężczyzn.

2.      Spośród wielu swoich uczniów Jezus wybrał nas, powołał, przyprowadził tutaj.

3.      W Ewangelii Jezus daje władzę apostołom wypędzania złego ducha. Mamy władzę w Jezusie. Mamy misję. Wszyscy!

4.      Jeśli Jezus daje uczniom władzę wyrzucania złych duchowi to znak, jak bardzo Mu zależy na tym by Jego uczniowie prowadzili walkę ze Złym. Jezus znał swego przeciwnika, wiedział kim on jest, wiedział jaką ma moc na ziemi, jaka jest Jego taktyka. Dlatego wyposażył uczniów w moc walki z Szatanem i jego demonami

5.      Czy wierzę, że i mnie powołuje Jezus do walki? Czy wierzę, że mam moc od Jezusa by wyrzucać złe duchy? (każdy z nas może dal swej obrony powiedzieć; „Idź precz szatanie w Imię Jezusa”)

6.      Toczy się wojna wokół nas. Życie chrześcijanina nie jest placem zabaw. Jest polem walki. Musimy odnaleźć swoje miejsce.

7.      Nie mów: „Mnie nie ma na polu bitwy.  Walka to nie dla mnie”. Kiedy ignorujesz Wroga, on zwycięża. On uwielbia sprawiać, żebyśmy za wszystko winili siebie, czuli się zranieni, podejrzliwi, mieli do siebie pretensje.

8.      TRZY BŁĘDY :

a)      niewiara w istnienie szatana.

b)     uznanie że istnieje szatan, zło, ale nigdy nie zdołamy go pokonać,

c)      uznajemy realność szatana, zła, ale uważamy że musimy pokonać go sami.

9.      Musimy dziś uwierzyć że mamy WŁADZĘ OD JEZUSA! Mamy być pewni Jego władzy nad duchami!

10.  Nasze życie będzie walką czy tego chcemy czy nie. Codziennie będziemy się zmagać o wierność Bogu, wierność swemu powołaniu, wierność woli Bożej.

11.  „Jeśli się udasz na wojnę przeciw twemu wrogowi, a zauważysz, że koni, rydwanów i ludzi tam jest więcej niż u ciebie, nie lękaj się ich, gdyż z tobą jest Pan, Bóg twój, który cię wywiódł z ziemi egipskiej. Gdy będziecie zaczynali walkę, wystąpi kapłan i przemówi do narodu, mówiąc mu: "Słuchaj, Izraelu! Zaczynacie dzisiaj walkę przeciw wrogom waszym, niech trwoga przed nimi was nie ogarnia! Niech serce wam nie drży! Nie bójcie się, nie lękajcie się!  Gdyż z wami wyrusza Pan, Bóg wasz, by walczyć przeciw wrogom waszym i dać wam zwycięstwo" (Pwt 20, 1-4).

12.  Czas rekolekcji jest czasem walki duchowej. Jezus przyprowadził nas tutaj byśmy byli z Nim, blisko Niego. W ewangelii czytamy, że Jezu wybrał uczniów, by MU TOWARZYSZYLI. To jest nasze pierwsze powołanie w życiu, zadanie w czasie rekolekcji. Nie przyjeżdżamy tutaj by coś osiągnąć, rozwiązać swoje problemy. Przyjeżdżamy tutaj by być z Jezusem, by Mu towarzyszyć, by się Jego nauczyć.

13.  Jeśli żołnierz chce się nauczyć włączyć musi być blisko dowódcy, wpatrywać się niego, słuchać jego rozkazów. Żołnierz mysi się uczyć od tego, kto jest doświadczany w walce z wrogami.

14.  Mamy Jezusa, który doświadczył wszystko co my, oprócz grzechu. Całe Jego życie to była walka z wrogiem zbawienia. Jezus przyszew wyzwolić nas z niewoli diabła.

15.  Co mamy robić w czasie rekolekcji?

16.  dźcie więc poddani Bogu, przeciwstawiajcie się natomiast diabłu, a ucieknie od was. Przystąpcie bliżej Boga, to i On zbliży się do was” (Jk 4, 7-8)

17.  Musimy być poddanymi Bogu. Każda sfera naszego życia ma być poddana Bogu. Mówimy nieraz: „JEZUS JEST MOIM PANEM”. Ale czy tak jest w rzeczywistości? Czy wszystko jest pod panowaniem Jezusa? Czy nasze serce jest poddane Bogu? Czy nasze myśli, pragnienia, plany, uczucia, potrzeby, marzenia są poddane Bogu?

18.  Rekolekcje są po to, byśmy oddali siebie Bogu, by On panował, byśmy odkryli Jego plan wobec naszego życia i go realizowali.

19.  Św. Ignacy pisze, że rekolekcje skąpo to byśmy uporządkowali swoje nieuporządkowane uczucia, i odnaleźli wolę Bogu i ją zaczęli pełnić.

20.  Wróg raz odkryty zazwyczaj nie odwraca się i nie odchodzi bez walki. Kiedy atakujemy Złego on przystępuje do kolejnego ataku: chce nas zastraszyć i wzbudzić lęk! Musimy twardo przez długi nieraz czas opierać się atakom Złego (Jk 4, 7).

21.  Mamy także w czai rekolekcji „przeciwstawiać się diabłu”. To znaczy stawiać opór, zajmować nieugięte stanowisko. Rekolekcje to czas zmagania z własną pychę, egoizmem, lenistwem. Uważajmy! Diab będzie nas tutaj atakował, kierował na bezdroża, będzie próbował nas skoncentrować na sobie, będzie nas próbował odciągać od modlitwy, od rozważania słowa Bożego od adoracji. Diabeł będzie nas rozpraszał, przeszkadzał w zachowywaniu milczenia.

22.  PRZYBLIŻMY SIĘ DO BOGA! To jest cel rekolekcji! Być bliżej Boga! Zanurzyć się Nim. „Pan mocą i warownią moją”. Kiedy jesteśmy daleko od Boga jesteśmy zbyt słabi by walczyć o swoją świętość. A to jest celem naszego życia: świętość!

23.  W czasie rekolekcji będziemy czuć napięcie, opór mięsu FAŁSZYWYM NASZYM JA  a NASZYM JA W BOGU! Bóg musi nas zranić, musi nas ogołocić z naszych kłamstw, z naszych, iluzji, z naszych podpórek.

24.  Jak dobrze przeżyć rekolekcje?

a)      daj się prowadzić Bogu, patrz na Niego, słuchaj Go, idź swoją własną drogą,

b)     słuchaj Boga w swoim sercu, odkrywaj Jego wolę, pozostawaj w swoim sercu pośród różnych uczuć, pragnień, oporów, leków, napięć, to wszystko oddawaj Bogu,

c)      jeśli jesteś grzechu to wyspowiadaj się, odrzuć grzech, by on nie był ci przeszkodą,

d)     trwaj w zachowywaniu planu rekolekcji: czas na modlitwę, rozważanie słowa, słuchanie, zachowywanie milczenia,

e)      milczenie

f)       hojność dla Boga – nic nie zatrzymuj dla siebie

g)     odsunięcie myśli, spraw światowych,

h)     wytrwałość, cierpliwość – pozwól Bogu działać jak chce, ty po prostu trwaj,

i)       szczerość i otwartość- dziel się z tym co przeżywasz,

j)       możliwość rozmowy ze mną

 

 

Sobota

 

Jutrznia – O modlitwie

 

1.      Celem życia chrześcijanin jest osiągnięcie dojrzałości duchowej. Większość chrześcijan nie wzrasta duchowo bo nie zdaje sobie sprawy, że powinna się rozwijać, albo nie wie jak to robić.

2.      Szatana cieszy niedojrzałość duchowa chrześcijan. Niedojrzały chrześcijanin nie jest bowiem skuteczny. Nie wywiera wpływu na życie innych ludzi.

3.      Wróg przede wszystkim chce zakłócić twoją łączność z Kwaterą Główną. Poświęć więcej czasu na modlitwę, a zobaczysz jak on cię zacznie atakować.

4.      Rekolekcje to czas modlitwy, przebywania sam na sam z Bogiem. Rekolekcje to luksus jakiego brak nam w zabieganym życiu.

5.      Modlitwa nie jest kwestią wyboru ale koniecznością

6.      Modlitwa to nie przykry obowiązek ale przywilej.

7.      Nauka modlitwy:

a)      właściwe nastawienie – zależność od Boga

b)     szukanie woli Bożej ani swojej,

c)      oddawanie Bogu wszystkiego, nawet drobiazgi,

d)     modlitwa w każdej chwili i sytuacji,

e)      gdy chodzi o rezultat – zaufanie Bogu. Bóg odpowiada zgodnie ze swoim harmonogramem

f)       uczenie się słuchać Boga

 

 

Konferencja –               Walka duchowa Eliasza

 

WARUNKI MEDYTACJI

a)               milczenie - Bóg mówi w ciszy, i właśnie dlatego potrzebne jest wyciszenie wewnętrzne milczenie zewnętrzne. Wejść w ciszę to pozwolić Bogu mówić o nas samych.

b)               odpowiednie miejsce - idź tam, gdzie możesz być sam, gdzie by ci nie przeszkadzano. Może to będzie twój pokój, kościół. Zostań w tym miejscu, które promieniuje pokojem.

c)               wierność - dbaj o regularne spędzanie czasu z Bogiem Ustal konkretnie porę dnia (najlepiej wieczór) i czas trwania (20-30 minut). Bądź wierny modlitwie.

d)               otwartość twego serca - Bóg puka do drzwi twego serca i czeka, abyś Mu otworzył. Potrzebna jest twoja zgoda na wszystko to, co On chce ci zaofiarować dla twojego dobra: miłość, prawdę o twoim życiu, moc do przezwyciężenia trudności. Proś Boga o gotowość przyjęcia wszystkiego z rąk kochającego cię Boga Ojca.

 

PRZEBIEG MEDYTACJI 

a)               stań w obecności Boga - proś Boga, by cała twoja modlitwa była skierowana ku Niemu. Proś o Ducha Świętego, abyś przede wszystkim koncentrował się na tym, co Bóg mówi do ciebie. Co objawia ci przez swoje Słowo.

b)               przeczytaj kilkakrotnie tekst biblijny - za każdym razem czytaj wolniej zatrzymując się na każdym zdaniu, na wybranym fragmencie, który w sposób szczególny cię uderza, przyciąga twoją uwagę.

c)               co Bóg mówi do mnie przez to konkretne Słowo? - to pytanie, które często powinieneś sobie zadawać. Jaką prawdę przekazuje mi Bóg w rozważanym Słowie Bożym? Pozwól Słowu Bożemu dotrzeć do konkretnych życiowych sytuacji...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin