zdrowie i uroda.doc

(66 KB) Pobierz
Moja twarz

Moja twarz

Skórę twarzy i szyi należy chronić przed wysuszaniem. Używać kremów odżywczych – wklepywać je, a nie wcierać. Jeśli pogoda na to pozwala (nie ma mrozu i silnego wiatru) – używać także kremu nawilżającego i toników. Obowiązkowo trzeba stosować nawilżające preparaty w mieszkaniach ogrzewanych kaloryferami. Przynajmniej raz w tygodniu stosować maseczkę odżywczą.

 

Moje ręce

Po użyciu do prac domowych detergentów, zanurzyć ręce na chwilę w wodzie zakwaszonej octem lub kwaskiem cytrynowym. Zmęczone dłonie o szorstkim naskórku należy moczyć w wywarze z siemienia lnianego. Używać kremów do rąk, obowiązkowo wieczorem przed snem.

 

Moje ciało

Należy dbać również o ciało, nie tylko o twarz i ręce. Do kąpieli dodawać trochę siemienia lnianego albo trochę mleka, od czasu do czasu zaaplikować sobie kąpiel ziołową. Hartująco i wygładzająco działa masaż zwykłą solą kuchenną.

 

Dbam o swoje zdrowie

·         Trzeba pić dużo mleka, kefiru, jogurtu – nie tego słodkiego owocowego, ale zwykły, czysty, biały jogurt.

·         Spożywać wystarczającą ilość białka, najlepiej w postaci mleka, serów, chudego mięsa, ryb, jaj.

·         Ograniczyć ilość tłuszczów zwierzęcych. Używać oleju i masła, niewielką ilość margaryny.

·         Jeść ciemne pieczywo, bo to eliksir młodości.

·         Jeść co najmniej 2 jabłka dziennie. Chronią one przed miażdżycą. Bogate są w pektyny, a 15 g tego składnika zabezpiecza nas przed zbyt wysokim poziomem cholesterolu.

·         Spożywać artykuły bogate w witaminy i sole mineralne. Nieodzowna jest witamina E, dlatego warto wiedzieć, że dużo jej zawierają kiełki pszenicy. Ponieważ w naszych organizmach często występują niedobory wapnia, co niechybnie prowadzi do złego humoru, nadwrażliwości, do szybkiego łamania się kości, trzeba pamiętać o dostarczaniu tego składnika organizmowi.

·         Jarzyny i owoce to niezastąpione źródło witamin. Jeśli zdrowie pozwala, każdego dnia jedzmy surówi, pijmy sok z marchewki, buraczków – jak kto lubi.

 

Dbam o swoją kondycję fizyczną i wygląd

·         Starajmy się dbać o kręgodsłup, a więc nie popełniać niepotrzebnych błedów każdego dnia.

·         Nie nosić ciężarów w jednej ręce, zawsze tej samej.

·         Nie spać na zbyt wysoko ułożonych poduszkach.

·         Nie podnosić ciężarów przy wyprostowanych nogach i zgiętych plecach.

·         Jednym z eliksirów młodości jest sen. Siedem, osiem godzin snu to jest to, co konieczne!

·         Alkohol i papierosy rujnują zdrowie.

·         Jeśli farbujemy włosy – nie dopuszczajmy do zbyt dużych odrostów, bo to bardzo postarza.

·         Makijaż robimy bardzo starannie.

·         Nie tyjemy, chodzimy na spacery, pamiętając, że potrzeba nam dużo ruchu, często się uśmiechamy.

Dobry poranek zawsze zaczyna się wieczorem. Przed ułożeniem się do snu przygotujmy sobie wszystko, co będzie nam potrzebne nazajutrz. W ten sposób zaoszczędzimy kilka minut, które przeznaczymy właśnie na przebudzenie się i związane z tym czynności. Wieczorem można już nakryć do stołu na śniadanie i plecaki dzieci przygotowane na następny dzień w szkole można postawić w przedpokoju. Unikniemy w ten sposób porannego gonienia i stresu.

 

Kąpiele

Kąpiel spełnia ważną, choć nie zawsze doceniana rolę w pielęgnacji ciała: nie tylko oczyszcza, ale wzmacnia i uspokaja.

·         Nie wolno kąpać się tuż po posiłku, z pełnym żołądkiem.

·         Zbyt gorąca kąpiel osłabia serce.

·         Kąpiel nie może trwać dłużej niż 30 minut, bo to osłabia.

·         W wodzie zanurzamy się stopniowo.

·         W czasie kąpieli ciało nacieramy rękawicą kąpielową, aby poprawić ukrwienie skóry, wycieramy się szorstkim ręcznikiem.

W czasie jednej kąpieli zmywamy z naszego ciała wraz ze złuszczonym naskórkiem 100 milionów bakterii.

 

Kapiel chłodna

Działa bodźcowo (20-27ºC). Polega na kilkakrotnym, po parę sekund trwajacym, zanurzeniu ciała w wodzie.

 

Kapiel letnia

Uspokaja system nerwowy (28-33ºC). Nie powinna trwać dłużej niż 10 minut.

 

Kąpiel ciepła

Działa rozluźniająco i kojąco. Nie powinna trwać dłużej niż pół godziny; jeśli często się kąpiemy, to nie dłużej niż 10 minut. Ta temperatura jest najbardziej wskazana dla kąpieli higienicznych.

 

Kąpiel miodowa

Cudownie działa na szorstką, wrażliwą skórę. Dwie łyżki miodu rozpuszczamy w szklance gorącej wody i wlewamy do wody w wannie.

 

Kapiel mleczna

Korzystnie działa na zwiotczałą skórę z łuszczącym się naskórkiem (1/2 paczki mleka w proszku na pół wanny wody).

 

Domowe kosmetyki

Zaparzamy mocną herbatę z kwiatu lipy. Na pół szklanki haerbatki dodajemy łyżeczkę miodu. Tą miksturą zmywamy skórę twarzy i szyi po wcześniejszym zmyciu makijażu rano i wieczorem. Już po kilku dniach skóra będzie wyglądać dużo lepiej.

 

Mleko i zioła

Na zmęczoną i zwiotczałą skórę twarzy najlepsze jest mleko albo mleko zmieszane pół na pół z przegotowaną wodą. Mleko powinno być ciepłe. Jeśli skóra twarzy jest bardzo sucha, wówczas po umyciu mlekiem trzeba ją jeszcze spłukać naparem z siemienia lnianego lub korzenia prawoślazu.

 

Pielęgnowanie ust

·         Doskonale wygładza i utrzymuje naskórek ust w świeżości maseczka z twarożku i śmietany. Łyżeczkę tej maseczki rozprowadza się po powierzchni warg i na 10 minut przykrywa płatkiem ligniny.

·         Takie samo działanie ma miód. Trzeba posmarować nim wargi na 10 minut.

·         Blade wargi nabiorą koloru, gdy będziemy je codziennie masować miękką szczoteczką do zębów, zwilżoną w zimnej wodzie.

 

Pielęgnowanie oczu

·         Naz męczone oczy dobrze dzialają okłady z herbaty. Trochę suchejherbaty należy zalać gotującą się wodą, a gdy płatki herbaty nasiąkną, wkłada się je do małych woreczków z gazy i jeszcze ciepłe przykłada na cozy.

·         Do okładów można też stosować rumianek albo świetlik lekarski.

·         Na powieki spuchnięte, obrzękłe dobrze działają ciepłe okłady z wody z solą

·         Worki pod oczami możemy zmniejszyć, jeżeli zastosujemy okłady z naparu z liści rozmarynu.

 

Pielęgnowanie włosów

Włosy będą lśniące i puszyste, jeżeli będziemy je płukać w płynie przygotowanym z aloesu: 5 umytych liści kroimy na kawałki i miksujemy z ½ litra wody. Po zmiksowaniu płyn przecedzamy i dodajemy jeszcze ½ litra ciepłej wody. Tak przygotowanego płynu używamy do ostatniego płukania po umyciu włosów.

 

Zbieranie ziół

Poszczególne części roślin mają różne właściwości. Zbieramy części nadziemne i podziemne roślin.

Korzenie – zbiera się wiosną i jesienią. Myjemy je krótko, ale dokładnie, suszymy i jak najprędzej kroimy. Korzenie można suszyć w cieniu i na słońcu.

Korę – zbiera się wiosną, suszy się bardzo szybko w przewiewnym miejscu.

Pączki – zbiera się tuż przed pęknięciem i wypuszczeniem liści.

Liście – gdy zupełnie dojrzeją; liście brzozy, gdy są jeszcze bardzo młode. Liście suszy się w cieniu.

Ziele – czyli całą roślinę – w czasie kwitnienia.

Kwiaty – zaraz po rozkwitnięciu.

Nasiona i owoce suche – po dojrzeniu, ale gdy jeszcze są wilgotne; suszy się je w miejscach przewiewnych.

Owoce soczyste – suszy się w piekarniku lub na suszarce.

Mieszanki ziołowe – przygotowuje się z różnych części ziół drobno pokrojonych. Korzenie i nasiona trzeba płukać. Zioła, których sami nie możemy wyhodować lub zebrać, staramy się kupić w sklepach.

 

Okłady: odmierzoną ilość ziół zalewamy odmierzoną ilością wrzątku. Po dokładnym wymieszaniu gorącą masę zwijamy w gazę lub lnianą tkaninę i przykładamy na chore miejsce. Okłady należy zabezpieczyć przed zbyt szybkim wystygnięcie przez obłożenie ceratką i owinięcie np. ciepłą chustką.

Odwary: z surowców twardych, odpornych na działanie wysokiej temperatury, są stosowane do użytku wewnętrznego i zewnętrznego, w zależności od tego, z jakich składników i w jakim celu zostały sporządzone. Rozdrabniamy surowiec na małe części, zalewamy zimną wodą w stosunku 1:10 i odstawiamy od 1 do 4 godzin. Gotujemy przez ½ godziny, uzupełniając wodę w miarę jej wygotowania się. Przecedzamy.

Napary: łyżkę ziół zalewamy szklanką wrzątku, szczelnie przykrywamy naczynie z gorącą wodą i ogrzewamy przez 10-15 minut. Płyn po ostudzeniu odcedzamy. Tylko w ten sposób przyrządzony napar jest pełnowartościowy. Jeżeli napar jest niedokładnie nakryty w czasie nagrzewania lub nagrzewany jest zbyt długo, ulatniają się wartościowe olejki.

Herbatki:  łyżkę ziół zalewamy szklanką wrzątku i gotujemy nie dłużej niż 2 minuty. Po 30 minutach odcedzamy. Pijemy ciepłą.

Nalewki: sporządzamy z suszonych lub świeżych roślin. Dobrze rozdrobniony surowiec umieszczamy w szklanym naczyniu, zalewamy pięciokrotną ilością spirytusu, po czym naczynie szczelnie zamykamy i w ciągu 8 dni codziennie silnie wstrząsamy. Alkohol użyty do tego celu nie powinien posiadać mocy większej niż 70%. Po 8 dniach nalewkę przesączamy i przechowujemy ją w ciemnym i chłodnym miejscu.

Jeżynowy prysznic

Stymuluje usuwanie ze skóry szkodliwych substancji. Połączony z naprzemiennym ciepłym i zimnym natryskiem pobudza też układ krążenia.

 

    1 ½ garści liści jeżyn

    0,5 l  wody

    2 łyżki strużynek z mydła oliwkowego

 

Wodę wlać garnka, wsypać liście, gotować 10 minut. Odstawić, aż naciągnie. Przecedzić, otrzymany płyn ponownie pogrzać. Do gorącego dodać mydło i mieszać aż całkiem się rozpuści. Wlać do słoiczka Przez pierwszym użyciem trzymać 3 dni w lodówce. Używać codziennie pod prysznicem.

 

Kąpiele leczą, koją i dodają energii

Rozmaite składniki, użyte w kąpieli, wspaniale poprawiają kondycję i samopoczucie. Oto najważniejsze z nich:

Kora dębu i kwiat rumianku – mają działanie pzreciwzapalne, doskonale przy rozmaitych wysypkach.

Eukaliptus i tymianek – przy pierwszych oznakach pzreziębienia.

Jagody jałowca – łagodzą bóle mięśni.

Kwiat lawendy – pobudza krążenie, ujędrnia skórę.

 

Biust nie lubi:

    Nadmiaru słońca

    Codziennych gorących kąpieli

    Gwałtownych wahań masy ciała

    Niedostatecznej pielęgnacji

    Za ciasnych staników

    Palenia

 

Gotowe kremy

Bazą jest zwykły krem dla niemowląt.

Skóra tłusta i zanieczyszczona

Do jej oczyszczenia przyda się krem ogórkowy. Pół ogórka zmiksować, do soku dodać kilka kropli octu jabłkowego i łyżeczkę kremu-bazy, wymieszać. Krem ma działanie oczyszczające i napinające skórę.

 

Skóra blada i zmęczona

Banany wspaniale odżywiają zmęczoną skórę. Pół banana rozgnieść na papkę, wymieszać z kremem-bazą i kilkoma kroplami oleju roślinnego, wyciskanego na zimno.

 

Skóra sucha

Żółtko jajka zawiera wszystko, czego potrzebuje sucha skóra. Jedno żółtko wymieszać z odrobiną soku z cytryny, powoli domieszać łyżeczkę kremu-bazy.

 

Skóra sucha i wrażliwa

Miód ma kojący wpływ na skórę. Łyżeczkę naturalnego, pszczelego miodu wkładamy do naczynia i wolno podgrzewamy na parze. Mieszamy z łyżeczką kremu-bazy.

 

Nawilżacze cery

Zwykłe drożdże piwne mają fantastyczne działanie nawilżające. Łyżkę drożdży wymieszać z łyżeczką kremu-bazy, dodać kilka kropli oleju z awokado.

 

Wypryski, rozszerzone pory

Jogurt wygładza skórę i likwiduje drobne wypryski, krem jogurtowy wzmacnia naturalny płaszcz ochronny skóry. Krem-bazę mieszamy z jogurtem w równych proporcjach.

 

Do gotowego kremu można dodać kilka kropli soku z warzyw lub owoców. Soki zawierają mnóstwo witamin i substancji odżywczych, poprawiają wygląd każdego typu skóry. Kremy przechowujemy w lodówce i zużywamy w ciągu kilku dni!

 

Maseczki

Maseczki orzeźwiające

Zastrzyk energii dla zmęczoenj i słabo napiętej skóry. W skład takich maseczek wchodza substancje nawilżające, wygładzające, a także ożywiające skórę wyciągi ziołowe i kwasy owocowe.

Zastosowanie: zawsze, gdy skóra jest zmęczona. Gruba warstwę nałożyć na oczyszczoną skórę, zostawić na 5-10 minut. Spłukać ciepłą wodą. Następnie nałożyć krem na dzień.

 

Wielka moc ogórka i twarożku

Jeden ogórek sałatkowy utzreć na tarce wraz ze skórką, odsączyć. 2 łyżki utartej papki wymieszać z łyżką twarożku. Nałożyć na twarz, po 15 minutach spłukać letnią wodą.

 

Maseczkki dla skóry suchej

]Łagodne maseczki w postaci kremu dla skóry suchej i wrazkiwej zawierają specjalne substancje natłuszczające, a także oleje roslinne i witaminy. Mają działanie łagodzące i wygładzające.

Zastosowanie: najlepiej wieczorem po męczącym i stresującym dniu. Nałożyć obficie na twarz i dekolt, zostawić na 10-15 minut, usunąć chusteczką higieniczną. Resztę maseczki można zostawić na skórze – nie trzeba już wtedy stosować kremu.

 

Koktajl śmietankowo-malinowy

Pełną garść świeżych malin wrzucić do miski, rozgnieśc widelcem, wymieszać z łyżeczką miodu i 2 łyżkami ubitej słodkeij śmietanki. Nałozyć na twarz, mniej więcej an 15 mniut, spłukać letnią wodą.

 

Maseczki oczyszczające dla skóry normalnej i tłustej

Główne składniki w tych masecdzkach to zywkle lecznicza glinka i błoto. Rozpuszczają one martwe komórki nskórka, usuwaja nadmiar łoju, głęboko oczyszczaja pory. Aby wzmocnić działanie maseczek, często dodaje się do nich enzymy i kwasy owocowe.

Zastosowanie: 2-3 razy w tygodniu obficie nałożyć maseczkę na osczyszczoną skórę . zostawić na 5-20 minut, zależnie od zaleceń producenta, zmyć letnią wodą.

 

Oczyszczająca glinka

3 łyżki leczniczej glinki wymieszać z niewielką ilością przestudzonego naparu z ruminku. Nałożyć. Leżeć 10 minut, aż maseczka nie wyschnie, następnie usunąć ją gąbką i spłukać skórę czystą wodą. Gąbkę uprać w pralce.

 

Specjalna maseczka na lato

W lecie szczególnie pożądane są lekkie, owocowe maseczki, które nie zalegają ciężko na skórze. Łagodzą one podrażnienia, chłodza i nawilżaj…a cerę. Idealne są więc wszelkie gatunki warzyw i owoców o wysokiej zawartości wody. Można je pokroić w palsterki i ułożyć na twarzy lub zmiksowac z innym składnikeim, np. ogórki z twarożkiem.

 

Peelingi – eksperesowe oczyszczanie

 

Peeling najlepeij pzreprowadzac wieczorem, żeby skóra zdążyła potem odpocząć pzrze noc. Nie należy robić go częsciej niż 2 razy w tygodniu, inaczej wzmaga się produkcja łoju.

 

Peeling drożdżowy

Trochę drożdży piwnych roztrzeć w dłoniach, dodając ciepłej wody, aż powstanie gęsta papka. Nakładać na twarz kolistymi ruchami, omijając okolice ust i oczu. Masować kilka minut. Zabieg ten pozwoli usunąć stare, obumarłe komórki naskórka.

 

Peeling z otębami

2 łyżki otrębów pszenneych rozrobić na papkę z 1/8 l wody. Nałożyc na twarz, masowac drobnymi, kolistymi ruchami przez 5 minut. Obficie spłukać ciepłą wodą. Peeling ten wspaniale oczyszcza skórę, ma też właściwości lecznice.

 

Peeling migdałowy

2 łyżki drobno zmielonych migdałów wymieszać z żółtkiem i 1/8 l ciepłej wody. Gotową papkę wmasowac w skórę, zostawić na 20-25 minut. Spłukać ciepłą woda. Zabieg ten poprawia ukrwienie skóry.

 

Szorstką skórę na kolanach i łokciach wygładzi peeling z mleka i soli. Mlekiem starannie zwilżamy szorskie miejsca, następnie w wilgotną skórę wcieramy łyżeczkę soli i masujemy, póki martwy naskórek się nie złuszczy. Obficie spłukujemy letnią wodą, wcieramy krem nawilżający.

 

Toniki

Marchewkowy

Codzienne przecieranie skóry świeżo wyciśniętym sokiem z marchewki nie tylko nada jej zdrowy, złotawy odcień, ale również sprawi, ze stanie się gładka i miękka. Szczególnie wskazane dla cery suchej i normalnej.

 

Pokrzywowy

Suszone liście pokrzywy zalać wrzątkiem, przestudzić. Stosować jak tonik. Dla cery przetłuszczającej się, łuszczącej się i zanieczyszczonej.

 

Jabłkowy

Szklankę ciepłej wody wymieszac z 1-2 łyzkami octu jabłkowego. Płynem naączyć wacik, natrzepać skórę. Dla cery tłustej, zanieczyszconej, o rozszerzonych porach.

 

Mleczny

Wacik skropić odrobiną mleka, serwatki lub jogurtu, delikatnie natrzepać skórę. Odpowiedni dla suchej cery.

 

Różano-rumiankowy

Kwiaty rumianku zagotować w ¼ l wody, pzrestudzić. Wymieszać z 30 ml wody różanej i śweiżo wyciśniętym sokiem z cytryny. Odpowiedni dla wrażliwej cery.

 

Miodowy

20 g płynnego miodu, po 100 g wody pomarńczowej i różanej pogrzać w kąpieli wodnej, aż miód się rozpuści. Pzrestudzić. Przelać do słoika typu twist, upzrednio wypłukanego wrzątkiem. Mieszankę oziębić, dodać 15 g 90% alkoholu, potrząsać, aż płyn stanie się pzrejrzysty. Poprawia ukrwienie zmęczonej, zszarzałej skóry.

 

 

 

 

Ćwiczenia na brzuch i talię

    Połóż się na plecach, ciężar ciała opierając na ugiętych łokciach. Ciało lekko skręć w bok. Wyprostowane nogi unieś, opuść, podciągnij do siebie. Wróć do pozycji wyjściowej.

    Usiądź na ziemi, nogi wyprostowane, ręce oparte na ziemi obok bioder. Stopniowo unosząc pośladki, wygnij się w mostek. Całe ćwiczenie wykonuj jak najwolniej. Powtórz, ile razy możesz.

    Leżąc lub stojąc, wciągaj brzuch; następnie delikatnie, lecz szybko rozluźnij mięśnie, wypinając brzuch, ponownie wciągnij. Powtórz 10 razy.

 

Ćwiczenia na zgrabne pośladki

    Połóż się na brzuchu, napinając pośladki. Lekko ugięte ręce ułóż wzdłuż tułowia. Lekko unieś tułów i ręce, jednocześnie podkurczając nogi. Powróć do pozycji wyjściowej.

    Leżąc na plecach, unieś nogi pod kątem prostym. Unieś miednicę, eytrzymaj 10 sekund. Opuść nogi, rozluźnij mięśnie. Powtórz 7 razy.

    Usiądź prosto, nogi wyciagnięte przed siebie, plecy wyprostowane, ręce splecione na karku. Na pzremian unoś pośladki: raz lewy, raz prawy.

 

Gimnastyka nóg

    Rowerek: leżąc na plecach z lekko uniesionymi nogami, zataczaj nimi kółca w powietrzu.

    Połóz się na plecach, wyprostuj nogi. Wykręcić stopy tak, zewnętrzną krawędzią dotykały podłoża, następnie skieruj je do środka. Powtórz 10 razy.

    Uklęknij, ręce luźno wzdłuż tułowia. Ciężar całego ciała powoli pzrenoś do tyłu, następnie wróć do pozycji wyjściowej.

 

 

Miodowa maseczka do tłustej cery

Ubijamy pianę z białka jajka. Dodajemy 3 łyżki miodu. Mieszankę zagęszczamy 3 łyżkami mąki pszennej, a potem nanosimy na oczyszczoną twarz i szyję. Po 30 minutach spłukujemy ciepłą wodą, a następnie zimną. Maseczka doskonale oczyszcza i wygładza cerę oraz likwiduje kurze łapki.

 

Owocowe peelingi

Co trzy, cztery tygodnie w skórze twarzy następuje wymiana komórek naskórka. Te z wierzchu złuszczają się, odsłaniając nowe, młodsze warstwy. Niestety, z wiekiem ten mechanizm funkcjonuje coraz gorzej. Naskórek pogrubia się, a cera staje się szorstka i pozbawiona blasku. Aby do tego nie dopuścić, należy od czasu do czasu robić peeling, najlepiej z owoców.

Peeling malinowo-twarożkowy dla cery normalnej

2 łyżki rozgniecionych malin utrzeć z łyżką twarogu i dodać łyżkę miodu. Papkę nałożyć na twarz i delikatnie masować przez około 5 minut.

 

Peeling jabłkowy

Zetrzeć 1 jabłko, dodać do niego łyżkę zmielonych otrąb pszennych i kilka kropel cytryny. Nałożyć na twarz i masować przez około 3 minuty.

 

 

 

 

1. Aby kolor trzymał się dłużej na paznokciach, najpierw nałóż bazę, a potem dopiero pomaluj paznokcie.Na zakończenie utrwal wszystko lakierem utwardzającym.

2. W wewnętrznych kącikach oczu nałóż jasny, srebrzysty cień, wtedy rozświelisz spojrzenie.

3. Przy wyrazistych czerwonych ustach cera powinna być perfekcyjna.

4. Aby policzki cały dzień połyskiwały złotem, wklep w nie po kropli rozświetlającej bazy pod makijaż.

5. Aby dodać spojrzeniu głębi, pomaluj czarną kredką wewnętrzne krawędzie górnej i dolnej powieki.

6. Aby osiągnąć efekt oka gejszy, przeciągnij kreskę co najmniej 5 mm poza krawędź górnej powieki.

 ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin