Ee.doc

(50 KB) Pobierz
Konspekt nr …

Konspekt zajęcia

 

Prowadzący: Aleksandra Rawska

Uczestnicy: dzieci 6-letnie

 

Zajęcie pierwsze

Temat: Zapoznanie dzieci z litera E, e wielką i małą, drukowaną i pisana na podstawie piosenki Eski-floreski oraz wyrazów: Ela, ekran             

Cele ogólne:

- zapoznanie z wyglądem wielkiej i małej, drukowanej i pisanej litery E, e

- określenie głoski e jako spółgłoski

- ćwiczenie słuchu fonemowego

- rozwijanie koordynacji ruchowo-słuchowo – wzrokowej

- nabywanie zwyczaju reagowania na wezwania i polecenia nauczyciela

Cele operacyjne - dziecko:

- rozpoznaje graficzny obraz litery E i e oraz identyfikuje go z głoską e

- intuicyjne rozpoznaje głoskę e jako samogłoskę

- rozumie i odpowiednio reaguje na polecenia nauczyciela

- ma rozwiniętą koordynację ruchowo-słuchowo-wzrokową

Formy: z całym zespołem, indywidualnie, w parach

Metody:             

- Metoda dobrego startu

Pomoce: CD Od piosenki do literki cz.1B., woreczki z grochem, tacki z kaszą, karty z wzorem litery E, e, karty ćwiczeń, obrazek z literą E, e, litery E i e drukowane i pisane małe i wielkie, białe, białe kartoniki do budowania schematu wyrazów, czerwone i niebieskie nakrywki, czerwona plastelina, mazaki w kolorze czerwonym, obrazki (Eskimos, kalosze, rak, narty)

Literatura: M. Bogdanowicz, M. Barańska, E. Jakacka, Metoda Dobrego Startu. Od piosenki do literki, cz. 1. 

 

 

 

 

 

Przebieg zajęć:

I. Zajęcia wprowadzające

Stańcie prosto. Wysuńcie do przodu lewą rękę. Niech każdy z Was wskaże swoje lewe oko, lewą brew i lewy policzek, a potem chwyci się za lewe ucho. Połóżcie się na plecach. Dotnijcie czoła lewą ręką, przesuńcie ją wzdłuż lewego boku. Lewym łokciem dotknijcie lewego kolana. Usiądźcie i lewą ręką poklepcie lewe kolano, dotknijcie lewej stopy, chwyćcie za lewą piętę. Powiedźcie co znajduje się nad wami, pod wami, i na lewo od każdego z was. Wstańcie. Wysuńcie w bok obie ręce i obróćcie się szybko w koło w lewą stronę.

ü      Ćwiczenie funkcji językowych

Odpowiedzcie, co to jest: Śliczne, kolorowe, w pudełku je noszę. Narysują wszystko, o co je poproszę (kredki)

- Czy lubicie rysować?

- Co najbardziej lubicie rysować?

- Jakie są Wasze ulubione kolory?

ü      Słuchanie piosenki Eski-floreski

ü      Całymi zdaniami odpowiedzcie na pytania:

- Jak ma na imię dziewczynka z piosenki?

- Co Elka lubi robić?

- Co rysuje Elka kiedy ma dobry humor?

- Czego nie rysuje?

- Jak wyglądają eski-floreski?

Dokończcie słowa piosenki: Elka lubi kolorować i... (malować), i... (rysować). A gdy Elka ma... (humorek), to rysuje taki... (wzorek).

ü      Liczenie sylab w słowach: wzorek, rysować, kolorować. (jedna sylaba – jedno tupnięcie)

ü      Wypowiedzcie eski-floreski, zmieniając kolejność wyrazów

ü      W których słowach ukryło się imię dziewczynki, o której opowiada piosenka: pętelka, kreska, wielka, floreski.

ü      Modelowanie struktury dźwiękowej wyrazu Ela.

- dzielenie na głoski wyrazu Ela

- budowanie z białych nakrywek schematu wyrazu Ela z jednoczesnym podziałem na sylaby

- wyróżnienie pierwszej głoski w wyrazie Ela

- budowanie modelu wyrazu Ela

- przypomnienie pisowni imion

- pokaz drukowanej wielkiej litery E

- umieszczenie pod modelem wyrazu Ela wielkiej drukowanej litery E oraz poznanych liter

ü      Jakie imiona tworzą wypowiedziane przeze mnie w odwrotnej kolejności sylaby: la-E, dek-E, wa-E? Powtórzcie te słowa jeszcze raz, zastępując każdą głoskę e kiwnięciem głowy. Pamiętajcie, e jest samogłoską.

ü      W którym miejscu na początku, na końcu czy środku występuję głoska e schematów słowach: echo, Egipt, ule, metal, krew, Tolek, motyle, róże.

ü      Tworzenie wyrazu ekran z pierwszych głosek nazw przedmiotów i postaci przedstawionych na obrazkach

Wypowiadanie nazw obrazków. Wypowiadanie pierwszej głoski każdej nazwy. Złączenie pierwszych głosek, wypowiedzenie utworzonego wyrazu ekran.

ü      Modelowanie struktury dźwiękowej wyrazu ekran

- dzielenie na głoski wyrazu ekran

- budowanie z białych nakrywek schematu wyrazu ekran z jednoczesnym podziałem na sylaby

- wyróżnienie pierwszej głoski w wyrazie ekran

- budowanie modelu wyrazu ekran

- pokaz drukowanej małej litery e

- umieszczenie pod modelem wyrazu ekran małej drukowanej litery e

II. Zajęcia właściwe

ü      Ćwiczenia ruchowe

Wyobraźcie sobie, że musicie pomalować sufit, ściany i podłogę. Naśladujcie tę czynność: malujcie najpierw lewą, a potem prawą ręką. Następnie rysujcie esy-floresy palcem na ścianie. Potem rysujcie długą wstążką w powietrzu.

ü      Ćwiczenia ruchowo-słuchowe

Usiądźcie przy stolikach. Słuchając piosenki, rytmicznie uderzajcie w blat stołu zamkniętym mazakiem. A teraz uderzajcie wszystkimi palcami lewej dłoni w trzy woreczki leżące obok siebie, zaczynając zawsze od strony lewej do prawej, tak jak podczas pisania.

ü      Ćwiczenia ruchowo-słuchowo-wzrokowe

Przyjrzyjcie się uważnie dużej literze E. Do jakiej cyfry jest podobna litera E? Czym się od niej różni? Podstawienie litery E pisanej w wyrazie Ela. Obserwujcie, w jaki sposób należy pisać literę E. Zobaczcie jak się pisze literę E podczas śpiewania piosenki. Wykonajcie następujące ćwiczenia:

- napiszcie literę E na wzorze

- powtórzcie to ćwiczenie słuchając piosenki

- śpiewajcie piosenkę i piszcie literę E na tacce z kaszą,

- piszcie literę e na kartkach z bloku - jedną obok drugiej - najpierw kolorową kreską, a potem kredką pisakiem.

Przyjrzyjcie się małej literze e. Jak sądzicie, którą część litery można nazwać pętelką? Zwróćcie uwagę, w którym miejscu należy zacząć pisać literę e. Zauważcie, jak pisze się literę e podczas śpiewania piosenki. Umieszczenie litery e pisanej w wyrazie ekran. Wykonajcie następujące ćwiczenia:

- napiszcie literę e palcem na wzorze;

- uformujcie z czerwonej plasteliny długi wałeczek i wyklejcie nim wzór litery

- wodząc palcem po literze z plasteliny, śpiewajcie piosenkę;

- śpiewajcie piosenkę i piszcie literę e na kartkach z bloku - jedną obok drugiej - najpierw kolorową kredą, a potem kredką ołówkową.

Wykonajcie zadania na karcie ćwiczeń.

III. Zajęcia końcowe

Usiądźcie parami, tak, aby jedna osoba siedziała za drugą. Ci z Was, którzy siedzą z tyłu, niech rysują na plecach osoby z pary różne wzory. Możecie przy tym słuchać instrumentalnej wersji piosenki pt. Eski-floreski. Potem zamieńcie się rolami.

Teraz niech jedna osoba położy się na brzuszku a druga niech pisze n...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin