Scenariusz zajęć ruchowych
1.Wiek dzieci: 3-4 - latki
2.Rodzaj aktywności : ruchowa, werbalna
3.Pomoce: kocyki, muzyka relaksacyjna
4.Cele:
- rozwijanie sprawności ruchowej, poczucia wiary w swoje siły i możliwości
- zdobycie pewności siebie i poczucie bezpieczeństwa w otoczeniu
- nawiązanie bliskiego kontaktu między dziećmi, a rodzicami zdobycie
wzajemnego zaufania, poczucia bezpieczeństwa i miłości.
- poznawanie swojego ciała i zrozumienie potrzeb drugiego człowieka
5. Metody:
- ruchu rozwijającego W Scherborn,
- twórcze R. Labana,
- kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona
6. Formy: indywidualne, w parach, grupowe.
7. Przebieg zajęcia:
Zadanie
Pozycja wyjściowa
Sposób realizacji
Uwagi
1.Czynności organizacyjno- porządkowe.
Wejście do sali w parach, przywitanie słowem i rękami.
Dzieci dobierają się w pary z rodzicem.
2. Ćwiczenia wg. metody Dennisona
pary, buzią do siebie
Ruchy naprzemienne
- dotykanie prawą ręką lewego kolana i na przemian lewą - prawego kolana;- dotykanie lewą ręką prawej stopy i odwrotnie;
Według wskazań nauczycielki
3. Zabawa bieżna
„Berek w parach”.
Dziecko ucieka, a mama lub tata je goni, złapane staje się „berkiem”.
Bieg bez potrąceń.
4. Poznanie własnego ciała.
siad prosty, tyłem do siebie
Rozcieranie, poklepywanie kolan, dotykanie łokciami kolan, stóp: palców, pięt, kostek.
Siad w parach.
5.Wyczuwanie pleców i pośladków.
Siad, rozkroczny, tyłem do siebie.
Kontakt plecami, masaż pleców własnych i partnera, kręcenie się w kółko na pośladkach.
Siad jak wyżej.
6. Wyczucie pleców i brzucha.
Leżenie tyłem i przodem.
Ślizganie się w kółko na plecach.
Ślizganie się w kółko na brzuchu.
Leżenie obok siebie.
7.Ćwiczenie
„z równowagą”
Leżenie z ramionami i nogami w bok.
Marsz z przekroczeniem ramion, nóg, tułowia partnera.
Partner aktywny i bierny.
Zmiana ról.
8. „Skała” – siła.
Siad skulny rozkroczny.
Pchanie partnera tak, aby pokonać jego opór.
9. „Odklejanie”
„Rolowanie”
„Wycieczka”.
Odrywanie partnera od podłogi. Turlanie partnera. Ciągnięcie partnera za ręce i nogi.
Zmiana ról. Ćwiczenie z kocami.
10.Ćwiczenie „razem”.
Wyczucie kolan.
Maszerowanie z wysoko unoszonymi kolanami, chodzenie na „sztywnych” i „gumowych” nogach.
Ćwiczenie w parach. Chwyt za ręce.
11. „Domek” – chodzenie na czworakach.
Klęk podparty.
Rodzic w klęku podpartym tworzy „domek”, dziecko na czworakach lub pełzając wchodzi do „domku”.
Poprawne czworakowanie.
12. „Tunel”.
Połowa grupy (rodzice) tworzy „tunel”, dzieci czołgają się na brzuchu w „tunelu”.
Ewentualna zmiana ról.
13. Wesoły taniec.
w rozsypce
- tańczą same ręce, nogi, głowa, całe ciała,
Muzyka żywa, wesoła
14. Swobodny taniec- przerwa w muzyce.
Po całej sali
Na przerwę w muzyce:
- stop, bezruch
- dotknięcie łokciem do uda
- dotknięcie ucha, nosa itp.
- sięganie jak najdalej rękami, nogami, głową
- dotknięcie najbliższego sąsiada
- naśladowanie ruchów nauczycielki, rodzica
Reagowanie na polecenia
15. Wspólny taniec-
W parach,
W kole – dziecko- rodzic
- Dwa Michały
- cwał w kole w jednym i drugim kierunku
Muzyka
16.„Kołysanie”.
Tworzenie „fotelika” dla partnera. Kołysanie na boki, tulenie, głaskanie.
...
goska007