Eko8.doc

(49 KB) Pobierz
-W5-

Ekologia –W8-RJ- 270407 dr hab. inż. Andrzej Doniec prof. PŁ

-W8-

 

Zagospodarowanie odpadów

 

W Maastricht ustalono, że:

§         Zanieczyszczający płaci

§         Musi być zapewniony wysoki poziom ochrony środowiska

§         Zasady stosowania

 

Odpady:

§         Stałe

§         Ciekłe (to nie ścieki, np. oleje, rozpuszczalniki)

 

Definicja odpadów (Europejskiej Agencji Środowiska - EEA - European Environment Agency we współpracy z Organisation for Economic Co-operation and Development -

OECD Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju):

Są to materiały, które nie produktami pierwotnymi (produkowane na rynek). Wytwórca dla tych materiałów nie znalazł dalszego zastosowania dla własnych celów produkcji, w przetwarzaniu i konsumpcji. Materiały, których się pozbywa, zamierza się pozbyć lub jest się zobowiązanym do ich pozbycia się

 

Ustawa z dnia 27.04.01r. o odpadach (DZ.U.2001.62.628 z dnia 20.06.01r.)

Odpady oznaczają każdą substancję lub przedmiot należący do jednej z kategorii, określonych w załączniku nr1 do ustawy, których posiadacz pozbywa się, zamierza pozbyć się lub do pozbycia się jest obowiązany

 

Załącznik nr1 – Kategorie odpadów

§         Pozostałości z produkcji lub konsumpcji, nie wymienione w pozostałych kategoriach

§         Produkty nie odpowiadające wymaganiom jakościowym

§         Produkty, których termin przydatności do właściwego użycia upłynął

§         Substancje lub przedmioty, które zostały rozlane, rozsypane, zgubione lub takie, które uległy innemu zdarzeniu losowemu, w tym zanieczyszczone wskutek wypadku lub powstałe wskutek prowadzenia akcji ratowniczej

§         Substancje lub przedmioty zanieczyszczone lub zabrudzone w wyniku planowych działań (np. pozostałości z czyszczenia, materiały z opakowań – odpady opakowaniowe, pojemniki, itp.)

§         Przedmioty lub ich części nie nadające się do użytku (np. usunięte baterie, zużyte katalizatory, itp.)

§         Substancje, które nie spełniają już należycie swojej funkcji (np. zanieczyszczone kwasy, zanieczyszczone rozpuszczalniki, zużyte sole hartownicze itp.)

§         Pozostałości z procesów przemysłowych (np. żużel, pozostałości podestylacyjne, błoto saturacyjne itp.)

§         Pozostałości z procesów usuwania zanieczyszczeń (np. osady ściekowe, szlamy z płuczek, pyły z filtrów, zużyte filtry, itp.)

§         Pozostałości z wydobywania lub przetwarzania surowców (np. pozostałości górnicze itp.)

§         Podrobione lub zafałszowane substancje lub przedmioty (np. oleje zanieczyszczone PCB itp.)

§         Wszelkie przedmioty i substancje, których użycie zostało prawnie zakazane (np. PCB itp.)

§         Substancje lub przedmioty, dla których posiadacz nie znajduje już dalszego zastosowania ( np. odpady z rolnictwa, gospodarstw domowych, odpady biurowe, z placówek handlowych, sklepów itp.)

§         Zanieczyszczone substancje powstające podczas rekultywacji (mycie, usuwanie substancje zanieczyszczające, oczyszczanie) gleby i ziemi.

§         Wszelkie substancje lub przedmioty, które nie zostały uwzględnione w powyższych kategoriach (np. z działalności usługowej, remontowej)

 

Podział odpadów wg OECD

1.      Produkcyjne

2.      Z wydobycia surowców

3.      Z oczyszczania ścieków (szlamy, osady)

4.      Komunalne

5.      Rolnicze i leśne

6.      Budowlane (w tym pochodzące z rozbiórek)\

7.      Z wytwarzania energii

 

W połowie lat ’90 suma tych odpadów wynosiła 4 mld ton, w tym 35% odpadów rolniczych i leśnych i odpady z górnictwa.

 

Gospodarowanie odpadami – to zbieranie, transport, odzysk i unieszkodliwianie odpadów, w tym również nadzór nad takimi działaniami oraz nad miejscami unieszkodliwiania odpadów.

 

Odpady komunalne – odpady powstające w gospodarstwach domowych, a także odpady nie zawierające odpadów niebezpiecznych pochodzące od innych wytwórców odpadów, które ze względu na swój charakter lub skład są podobne do odpadów powstających w gospodarstwach domowych.

 

Odzysk – to wszelkie działania, nie stwarzające zagrożenia dla życia, zdrowia ludzi lub dla środowiska, polegające na wykorzystaniu odpadów w całości lub części, lub prowadzące do odzyskania z odpadów substancji, materiałów lub energii i ich wykorzystania, określone w załączniku nr 5 do ustawy.

 

Odzysk energii – termiczne przekształcanie odpadów w celu odzyskania energii.

 

Oleje odpadowe – to wszelkie oleje smarowe lub przemysłowe, które nie nadają się już do zastosowania, do którego były pierwotnie przeznaczone, a w szczególności zużyte oleje z silników spalinowych i oleje przekładniowe a także oleje smarowe, oleje do turbin i oleje hydrauliczne.

 

Recykling – to taki odzysk, który polega na powtórnym przetwarzaniu substancji lub materiałów zawartych w odpadach w procesie produkcyjnym w celu uzyskania substancji lub materiału o przeznaczeniu pierwotnym lub o innym przeznaczeniu, w tym też recykling organiczny, z wyjątkiem odzysku energii.

 

Recykling organiczny – to obróbka tlenowa, w tym kompostowanie, lub beztlenowa obróbka (anaerobowa obróbka) odpadów, które ulegają rozkładowi biologicznemu w kontrolowanych warunkach przy wykorzystaniu mikroorganizmów, w wyniku której powstaje materia organiczna lub metan, składowanie na składowisku odpadów nie jest traktowane jako recykling organiczny.

 

Termiczne przekształcanie odpadów – to procesy utleniania odpadów, w tym spalania, zgazowywana, lub rozkładu odpadów, w tym rozkładu pizolitycznego, prowadzone w przeznaczonych do tego instalacjach lub urządzeniach na zasadach określonych w przepisach szczegółowych. Piroliza (inaczej destylacja rozkładowa) to proces rozkładu termicznego substancji prowadzony poprzez długotrwałe poddawanie ich działaniu wysokiej temperatury, ale bez kontaktu z tlenem i innymi czynnikami utleniającymi.

 

Unieszkodliwianie odpadów – to poddanie odpadów procesom przekształceń biologicznych, fizycznych lub chemicznych określonym w załączniku nr 6 do ustawy w celu doprowadzenia ich do stanu, który nie stwarza zagrożenia dla życia, zdrowia ludzi lub dla środowiska.

 

 

ODPADY KOMUNALNE (Rozwinięcie)

Odpady, który kiedyś były zbierane i zagospodarowywane przez gminę.

W krajach objętych EEA odpady komunalne stanowiły 18%. UE produkowała 1,5 mld ton odpadów rocznie. W Polsce w 2002r. 128 mln ton rocznie było produkowanych, z czego 10,5 mln ton na rok stanowiły odpady komunalne.

 

Ilość odpadów rośnie szybciej niż rozwój gospodarczy.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin