1 małe i duże.doc

(73 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA GRUPY 4 LATKÓW

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA GRUPY 3-4 LATKÓW

 

Temat dnia: Małe i duże

 

Blok tematyczny: Chodzę do przedszkola, bo jestem duży

Miesiąc: Wrzesień

Tydzień II

Prowadząca- mgr Ewa Baranowska

Cele główne:

·         Poznanie przeciwieństw, mały-duży

 

Formy pracy: indywidualna, zespołowa

 

Metody pracy wg. W. Okonia:

·         Grupa metod czynnych-  zadań stawianych dziecku, ćwiczeń,

·         Grupa metod słownych- rozmowa, opowiadanie,

·         Grupa metod oglądowych- pokaz

 

 

 

 

 

 

 

1

 


Treść zajęć:

Nazwa zajęcia

Czynności nauczyciela i uczniów

Cele szczegółowe

Pomoce

RANEK

Zestaw ćwiczeń porannych nr IX wg K. Wlaźnik

1.              Ćwiczenie porządkowe:

Zbiórka w gromadce przed wychowawczynią, która przypomina dzieciom sposób marszu wielkoludów i krasnoludków.

2.              Ćwiczenie orientacyjno – porządkowe:

Wielkoludy i krasnoludki. Wychowawczyni wystukuje na bębenku ćwierćnuty. Dzieci chodzą w wysokim wspięciu na palcach – to maszerują wielkoludy, a przy wystukiwaniu ósemek cichutko biegają krasnoludki.

3.              Ćwiczenie wyprostne:

Słonko wstaje. Słonko schowało się – dzieci skulone w przysiadzie; słonko powoli wstaje, wychodzi na niebo coraz wyżej, wyżej, wreszcie jest bardzo duże – dzieci prostują się powoli, aż do stania z ramionami w górze, którymi zataczają duże koło.

4.              Podskoki:

Piłeczki. Podskoki obunóż w miejscu. Dal odpoczynku dzieci naśladują ruchem ręki odbijanie piłeczki od podłogi.

5.              Ćwiczenie uspokajające:

Marsz – 4 kroki zwykłe, 4 kroki z tupnięciem.

Odpowiednio reaguje na sygnały słowne

 

„Niezwykła drabina”- zabawa ruchowa

Nauczyciel układa ze sznurka na dywanie szczebelki drabiny. Dzieci przechodzą po nich w dowolny, wymyślony przez siebie sposób.

Wymyśla ciekawy sposób przejścia „przez drabinę” ułożoną ze sznurków

Długi sznurek, lub kilka sznurków

„Lustro”- zabawa integracyjna, naśladowcza

Dzieci przy muzyce naśladują ruchy nauczyciela.

Odmiana zabawy. Dzieci ustawiają się w parach. Jedno dziecko jest lustrem. Pokazuje dowolne ruchy, a partner je naśladuje. Wcześniej dzieci wypowiadają tekst rymowanki.

Jesteś moim lustrem i robisz to, co chcę (wykonują ukłon przed partnerem).

Naśladuje ruchy n-elki i kolegów

 

ZAJĘCIE GŁÓWNE Temat: Małe i duże dzieci- zabawy dydaktyczne na porównywanie

I. WPROWADZENIE:

„Przeciwieństwa”- zabawa dydaktyczna

N-elka pokazuje rysunki z przeciwieństwami, dzieci dobierają przeciwne rysunki np. wysoki- niski itp

Odpowiednio dobiera przeciwieństwo

Karty z przeciwnymi rysunkami

II. CZĘŚĆ GŁÓWNA:

„Małe i duże dziecko”- zabawa dydaktyczna

Oglądanie dwóch lalek – wskazanie, która jest małym dzieckiem, a która dużym. Przyporządkowanie niemowlakowi tego, co jest potrzebne małemu dziecku – smoczka, butelki z mlekiem, grzechotki, pieluchy... Słuchanie kołysanki śpiewanej przez nauczyciela małemu dziecku

Aaa kotki dwa – nauczyciel śpiewa piosenkę, kołysząc lalkę-niemowlę. Dzieci naśladują jego ruchy – układają ręce w łódkę i poruszają nimi na boki. Pomagają również śpiewać melodię na aaa...

Przyporządkowanie dużej lalce tego, co jest potrzebne dużemu dziecku – talerzyka, kubka, łyżki, łyżeczki. Słuchanie kołysanki dla dużych dzieci śpiewanej przez nauczyciela,

np. Idzie niebo ciemną nocą. Dzieci kładą się na dywanie na plecach ze

skrzyżowanymi na piersiach rękami i słuchając, kołyszą lekko ciałem na boki lub układają się w swobodnej, dowolnej pozycji i zamykają oczy.

Podkreślanie różnic pomiędzy małym dzieckiem i dużym, zwracanie uwagi na

umiejętności dużego dziecka i pochwalenie go za różne osiągnięcia

Uczestniczy w rozmowie, dobiera przedmioty należące do niemowlaka, i dziecka dużego, nuci piosenkę zgodnie z rytmem,

2 lalki- jedna niemowlak, druga jako starsze już dziecko;

Smoczek, butelka, pielucha, grzechotka,

Talerzyk, kubek, łyżka

„Małe i duże dzieci”- zabawa orientacyjno-porządkowa

Dzieci poruszają się swobodnie po sali. Na zapowiedź: Małe dzieci – chodzą w przysiadzie. Na zapowiedź: Duże dzieci – chodzą wyprostowane, unosząc ręce do góry.

Odpowiednio reaguje na sygnał słowny

 

„Mały-duży”- zabawa z pokazywaniem

Dzieci stoją w rozsypce, przykucają na słowa „mały”, wyciągają ręce do góry na słowa „duży”:

Mały Jasiek – duży tata

Mały lasek – duży las

Mały kotek – duży kot

Mały piesek – duży pies

Mały miś – duży niedźwiedź.

Mała piżamka – duża piżama

Mała Zosia – duża mama

Mały kotek – duży kot

Mała psota – dużo psot!

(B. Szelągowska)

Słucha wiersza, pokazuje ruchem jego treść,

 

III. ZAKOŃCZENIE:

„Gdzie to się zmieści”- zabawa dydaktyczna, manipulacyjna

N-elka przynosi 3 pudła- małe, średnie i duże oraz zabawki małą, średnią i dużą, rozmawia z dziećmi czy ta duża zabawka zmieści się do małego pudełka, a do średniego itd. Dzieci odpowiadają manipulują zabawkami.

 

Następnie prosi dzieci aby każde z nich znalazło zabawkę która zmieści się do małego, średniego i dużego pudełka.

Porównuje wielkości

3 pudła- małe, średnie i duże oraz zabawki małą, średnią i dużą,

„Pociągi z klocków”- zabawa manipulacyjna

N-elka prosi dzieci aby przyniosły klocki. Ustawia z nich pociągi (węże jak kto woli) budowanie długich, krótkich, porównywanie. Po skończonej zabawie – wspólnie z nauczycielem sprzątanie klocków do pojemnika.

Porównuje, odpowiednio nazywa- długi, krótki

Klocki z sali

PO ZAJĘCIU

„Pająk i muchy”- zabawa ruchowa z elementami ortofonicznymi

Dzieci biegają po sali, bzykają jak muchy: bzz… Na hasło: Pająk! – wszystkie muchy zasty­gają w bezruchu. Wybrane przez nauczyciela dziecko – pająk, oznaczone szarfą, spaceruje między nimi i jeśli któreś dziecko się poruszy albo zaśmieje, zostaje przez pająka złapane w sieć. Pająk zakłada mu szarfę i teraz ono zostaje pająkiem.

Odpowiednio reaguje na sygnał słowny

 

Jestem w przedszkolu”- zabawa orientacyjno- porządkowa

Dzieci biegają po sali na znak- jestem w przedszkolu, chodzą i witają się ze sobą- (następnie modyfikacja n-elka mówi jaką częścią ciała dzieci się witają np. stopami)

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin