Konspekt lekcji wychowania fizycznego w klasie III
Temat: Prowadzenie piłki nogą. Gra w „Piłkę chińską”.
Zadania: Umiejętność prowadzenia piłki nogą, omijając przeszkody. Zgodna współpraca w zespole i przestrzeganie zasad sportowej walki.
Psychomotoryka:
Uczeń:
ñ rozwija szybkość i zwinność w połączeniu z dobrą zabawą
ñ wzmacnia mięśnie nóg i ramion
ñ doskonali koordynację wzrokowo – ruchową
Umiejętności:
Uczeń umie:
ñ poprawnie prowadzić piłkę w marszu i w biegu omijając przeszkody
ñ prawidłowo poruszać się w podporze tyłem
ñ uczestniczyć w grze przestrzegając jej reguł
ñ zgodnie współpracować z partnerem
Wiadomości:
ñ zna celowość przeprowadzenia ćwiczeń kształtujących
ñ pozna formy aktywności, które można stosować w czasie wolnym
ñ wie, w jaki sposób prawidłowo prowadzić piłkę nogą
Prowadząca: Magdalena Lerka
słuchaczka III roku EWiP w KN w Wieluniu
Cel zajęcia: Wzbogacenie wiadomości i umiejętności o nowe formy aktywności ruchowej, sprawne organizowanie procesu intensyfikacji lekcji wychowania fizycznego dzieci klas młodszych.
Część toku
L.p.
Rodzaj ćwiczenia
Nazwa i opis zabawy lub ćwiczenia
Czas
Metody
Uwagi organizacyjno - metodyczne
I część wstępna
1.
Czynności porządkowo - dyscyplinujące
Zbiórka w dwuszeregu. Powitanie uczniów. Sprawdzenie strojów sportowych. Przygotowanie dzieci do zajęć ruchowych.; krótka informacja na temat zasad, jakie będą panowały na lekcji.
Rytmiczny marsz po obwodzie koła i rozdanie szarf co drugiemu dziecku, dobierają się w pary – uczeń z szarfą z uczniem bez szarfy.
3`
szarfy
2.
Zabawa orientacyjno - porządkowa
„Wagoniki”
Dzieci poruszają się truchtem w parach – jedno za drugim z chwytem za barki. Dwoje wybranych uczniów goni się między „wagonikami”. Uciekający może dołączyć do każdego z wagoników, doczepiając się z tyłu, wtedy nowym uciekającym staje się ćwiczący prowadzący wagonik – dziecko stojące z przodu. Jeżeli zareaguje ono zbyt wolno i zostanie złapane przez goniącego, następuje zmiana ról. Goniący ucieka, a odłączony wagonik goni.
4`
Zabawowa klasyczna
II część główna
3.
Ćwiczenia kształtujące z piłką
8`
Dzieci pozostają w parach. Maszerują po kole, studentka rozdaje jedną piłkę na parę.
głowy i szyi
Stanie rozkroczne naprzeciw siebie w niewielkiej odległości. Jedno z dzieci trzyma piłkę oburącz wykonując szerokie krążenia ramion. Współćwiczący naśladuje te ruchy głową – krążenia głowy w lewo, następnie w prawo.
Zmiana ćwiczących.
Bezpośredniej celowości ruchu
RR
Zwiększenie odległości między ćwiczącymi.
Podanie piłki zza głowy do współćwiczącego ( z mocnym wymachem ramion, jedna noga w wypadzie).
j.w.
Piłkę podajemy dokładnie do partnera
NN
Każda osoba z pary staje jednonóż na prawej nodze (chwyt w parach za ręce), lewa noga ugięta w kolanie, dzieci trzymają piłkę między kolanami lewych nóg. Wykonują podskoki w miejscu starając się utrzymać piłkę. Zmiana nóg.
tułowia w płaszczyźnie strzałkowej – skłony
Stanie rozkroczne tyłem do siebie. Podawanie piłki między nogami do współćwiczącego – skłon do przodu, następnie odebranie jej za głową – skłon do tyłu.
Współćwiczący stoją w odległości 0,5 m od siebie
tułowia w płaszczyźnie poprzecznej - skręty
Pozycja j.w. Ćwiczący wykonują skręty w prawą i w lewą stronę podając sobie piłkę po ukosie za plecami (wszyscy odwracają się w lewą stronę, później w prawą).
mięśni brzucha
Leżenie tyłem, ćwiczący dotykają się głowami. Jeden z nich układa piłkę między stopami i podnosząc nogi, proste w kolanach, nad głowę, podaje piłkę współćwiczącemu, który odbiera ją rękoma. Następnie wykonuje to samo.
mięśnie grzbietu
Leżenie przodem naprzeciw siebie. Podanie piłki z uniesieniem klatki piersiowej przy jej odbiorze (stopy złączone, leżą na podłodze).
Współćwiczący leżą w odległości 2 m od siebie
wyprostne
Siad klęczny tyłem, dotykając się plecami. Podawanie piłki nad głową, ręce wyprostowane.
Głęboki wdech i wydech.
5.
Krótkie objaśnienie i pokaz prowadzenia piłki nogą
Piłka powinna być toczona po podłożu blisko przy nodze. Nie uderzamy, ale toczymy. Używamy prostego, wewnętrznego lub zewnętrznego podbicia stopy. Należy ćwiczyć prowadzenie piłki zarówno prawą, jak i lewą nogą.
25`
6.
Ćwiczenie prowadzenia piłki nogą
(w parach)
Prowadzenie piłki w marszu raz prawa, raz lewa nogą do partnera i po jej przekazaniu powrót biegiem na swoje miejsce. (każdy po 3 razy)
Naśladowcza ścisła
Prowadzenie piłki truchtem, obiegnięcie partnera i powrót z piłką na miejsce. Przekazanie piłki współćwiczącemu nogą. (każdy po 2 razy)
jw.
Studentka przechodzi z workiem wzdłuż szeregów i zbiera piłki.
7.
Wyścig rzędów
Dwie grupy – szarfy i bez szarf – dzielą się na połowy i ustawiają w dwóch końcach sali.
Na sygnał: pierwsi z rzędów prowadzą piłki w kierunku partnerów, przekazują piłkę i ustawiają się na końcu przeciwnego rzędu.
Zwycięża zespół, który pierwszy ukończy wyścig.
8.
Wyścig z obiegnięciem przeszkody
Na sygnał: pierwsi z rzędów prowadzą piłki do pachołka, obiegają go i wracają do swojej grupy nadal tocząc piłkę. Przekazują następnemu zawodnikowi.
9.
Wyścig na czworakach z piłką
Na sygnał: pierwsi z rzędów przyjmują pozycję na czworakach i starają się toczyć piłkę rękoma do pachołka, obiegają ją i wracają do swojego rzędu,tocząc ją nogami w pozycji prostej. Przekazują następnemu zawodnikowi.
10.
Wyścig z okrążeniem przeszkody
Na sygnał: Pierwsi z rzędów prowadzą piłki do pachołka, okrążają go i toczą piłkę do następnego zawodnika w swoim rzędzie.
11.
Gra w „Piłkę chińską”
Dzieci podzielone są na dwie drużyny. Na boisku są wyznaczone dwie bramki. Zadaniem drużyn jest umieszczenie piłki w bramce przeciwnika, przy czym uczestnicy poruszają się w podporze tyłem z biodrami uniesionymi nad podłożem.
Reguły gry:
1. Piłkę można podawać, prowadzić i oddawać strzały tylko nogami.
2. Piłka, która opuściła pole gry, jest wprowadzana przez prowadzącego rzutem na środek sali.
...
kropelka2705