SZWECJA.doc

(68 KB) Pobierz


info_mapa_sw

SZWECJA (SVERIGE)

·         Stolica: Sztokholm

·         Ważniejsze miasta: Göteborg, Malmö, Uppsala, Linköping, Örebro

·         Obszar: 449 964 km2

·         Długość granic z sąsiadami: Finlandia 586 km, Norwegia 1619 km

·         Ludność: 8 873 052

·         Gęstość zaludnienia: 19 osób / km2

·         Kobiety / Mężczyżni: 50,5% / 49,5%

·         Średnia długość życia: 79,58 lat

·         Języki: szwedzki, mniejszości lapońsko- i fińskojęzyczne

·         Religia: luteranie 87%, katolicy, baptyści, prawosławni, muzułmanie, żydzi

·         Ustrój: monarchia konstytucyjna

·         Waluta: 1 korona szwedzka = 100 öre

·         Strefa czasowa: taka sama jak w Polsce (GMT +01.00)

·         Numer kierunkowy: +46

A ile wydasz na życie? Niestety nie jest tanio. Oto przykładowe ceny w szwedzkich sklepach :

·         1 l mleka - 8 Koron

·         pudełko płatków kukurydzianych - 30 koron

·         500g masła/margaryny - 20 koron

·         1 kg sera - 50 koron

·         1 kg wołowiny - 70-140 koron

·         1 kg wieprzowiny - 50-100 koron

·         1 kg kurczaka - 30-50 koron

·         jajko - 2 korony

·         1 kg ryżu - 30-35 koron

·         1 kg makaronu - 12 koron

·         gazeta codzienna - 12 koron

SZTOKHOLM - stolica Szwecji;  Liczba mieszkanców: 755 305 w samym mieście (około 1 800 000 wraz z okolicami)

Historia: Pierwsze wzmianki o Sztokholmie pochodzą z roku 1252 i ten rok traktuje się jako datę założenia miasta. Założycielem miasta był książe (jarl) Birger a za panowania jego syna Magnusa Ladulåsa, Sztokholm stał się największym miastem w królestwie. Sztokholm powstał i zyskał na znaczeniu dzięki strategicznemu położeniu przy przesmyku wodnym łączącym jezioro Mälaren z morzem.
W ciągu całego średniowiecza władza nad Sztokholmem przechodziła z rąk do rąk szwedów, duńczyków i niemców. Konflikty między szwedami i duńczykami doprowadzają w 1520 roku do tzw. krwawej łaźni na sztokholmskim rynku kiedy to stracono z rozkazu duńskiego króla około 100 szwedzkich szlachciców i mieszczan. Zaraz potem dochodzi do buntu szwedów i królem zostaje Gustaw Waza. Od tego czasu zaczyna się wzrost potęgi Szwecji, Sztokholm staje się niepodzielnym centrum politycznym i administracyjnym kraju a zamek Tre Kronor staje się siedzibą szwedzkich monarchów.
Kolejni królowie przebudowują miasto i nadają mu wygląd metropolii mogącej szczycić się swoją urodą. Powstają liczne pałace, place i aleje. W przesmyku łączącym jezioro Mälaren z morzem buduje się śluzy.

Sztokholm W 1697 płonie zamek królewski, który po odbudowaniu ma obecny wygląd. W XVIII wieku następuje industrializacja miasta, powstają nowe fabryki i coraz więcej ludzi osiedla się w Sztokholmie.
W 1912 roku zbudowany zostaje Stadion Olimpijski i ma tu miejsce olimpiada letnia. W 1923 roku powstaje miejski ratusz który do dzisiaj jest jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc Sztokholmu. W ratuszu odbywają się obecnie między innymi bale dla laureatów nagrody Nobla.

SZWEDZKI(SVENSKA) - język z grupy skandynawskiej języków germańskich; używany przez 9 mln ludzi: w Szwecji (7,8 mln) i Finlandii (300 tys.) jest tam językiem urzędowym. Odrębny język już od VIII w., najstarsze zabytki językowe pochodzą z XII w. Powstanie nowoczesnego języka szwedzkiego datuje się na rok 1526, kiedy to wydano szwedzkie tłumaczenie Biblii.

Standardowy szwedzki posiada tylko dwa rodzaje (nijaki i ogólny), chociaż większość dialektów nadal rozróżnia 3 rodzaje). Obecnie możnawyróżnić dwa zespoły dialektów: w Szwecji i Finlandii. W południowej części Szwecji - Skanii (SkĂĽne), język mówiony uległ silnym wpływom duńskim, z bardzo gardłową wymową. Język szwedzki wraz z niemieckim stworzył podstawy współczesnego języka norweskiego, tzw. nynorsk.

Trzy słowa szwedzkie znalazły międzynarodowe użycie: skansen, ombudsman, smörgasbord.

tak ja nie nej cześć hej do widzenia hej då dzień dobry god dag dobry wieczór god afton dobranoc god natt proszę var så god dziękuję (bardzo) tack (så mycket) przepraszam förlåt, ursäkta nazywam się ... jag heter ... nie rozumiem jag förstår inte

Kolejną ciekawostką odnośnie Szwecji jest jej ustrój. Jak już wiecie z działu historia, w Szwecji panuje Monarchia a obecnym królem jest Karol XVI Gustaw.

W 1998 roku Szwecja została podzielona na 21 regionów administracyjnych (län):

państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku.

Hymn: Du gamla, du fria
(Tyś starodawna, Tyś wolna)

EDUKACJA- Przez wiele lat w Szwecji istniały tylko szkoły państwowe. Na początku lat dziewięćdziesiątych prawicowy rząd, który rządził jedną kadencję, pozwolił na istnienie szkół prywatnych przy jednoczesnym finansowaniu tych szkół przez państwo. Szkół takich jest jednak niewiele i założenie ich wymaga spełnienia wielu kryteriów. Uniwersytety w Szwecji są wyłącznie państwowe i studia na nich są bezpłatne. Dodatkowo, wszyscy studenci niezależnie od dochodów rodziców od pierwszego roku dostają stypendium. W studiach PISA szwedzcy uczniowie w 2003 roku w czytaniu ze zrozumieniem zajęli 7. miejsce, 14. miejsce w matematyce, 12. miejsce w naukach przyrodniczych i w rozwiązywaniu problemów 14. miejsce na 32 badane państwa.

Święta i zwyczaje

Szwedzi obchodzą tradycyjne święta chrześcijańskie: Boże Narodzenie (Jul), Wielkanoc (Påsk), Zielone Świątki (Pingst), Wniebowstąpienie (Kristi himmelsfärd). Świeckie dni świąteczne to 1 maja z tradycyjnymi pochodami ruchu robotniczego i 6 czerwca, od 2005 r. Święto Narodowe Szwecji. Szwedzi obchodzą też święta o tradycji pogańskiej: Wieczór Walpurgii (Valborg) 30 kwietnia i Noc świętojańską (Midsommar). 13 grudnia tradycyjnie świętuje się przynoszącą światło Świętą Łucję (Sankta Lucia).

POTRAWY- Popularnym szwedzkim daniem jest zapiekanka z pokrojonych w cienkie plasterki ziemniaków, okrojonej w talarki cebuli a także filetów sardeli (anchois). Wszystko to zalane jest mlekiem, zmieszanym ze świeżą śmietaną i zapieczone w piekarniku na złoty kolor. Zapiekankę "Pokusa Janssona" spożywa się głównie w okresie świąt Bożego Narodzenia.

HYMN- Szwecja jest krajem, który ma dwa hymny: królewski i narodowy. Słowa pierwszego z nich- Kungssången napisał Carl Vilhelm August Strandberg, muzykę skomponował Otto Lindblad. Utwór ten zastąpił poprzedni - Bevare Gud vår kung, który był śpiewany na melodię angielskiego hymnu królewskiego God Save the King. Pierwsze wykonanie miało miejsce w Lund 5 grudnia 1844 roku podczas przyjęcia wydanego na uniwersytecie, połączonego z koronacją króla Oskara I Bernadotte. Oficjalnym hymnem pieśń stała się w 1893 roku. Hymn narodowy Du gamla, Du fria powstał w 1844r. Autorem tekstu był Richard Dybeck, etnograf i balladzista, który oparł muzykę na szwedzkiej melodii ludowej. Pod koniec XIX wieku pieśń zyskała tak dużą popularność, że była uważana za hymn narodowy. Z czterech zwrotek zwykle śpiewa się dwie pierwsze.

Flaga- W edykcie z 1569 król Jan III Waza nakazał, by żółty krzyż widniał we wszystkich chorągwiach bojowych. Najstarsze wizerunki niebieskiej flagi z żółtym krzyżem pochodzą z końca XVI w., a równie wiarygodne przekazy dotyczące takiej flagi na morzu pochodzą z lat 20. XVII w. Samo użycie zostało określone 6 czerwca 1663.
Wzór szwedzkiej flagi wzorowany jest na duńskiej Dannebrog, a barwy wzięto z godła.

W Szwecji 6 czerwca obchodzony był Dzień Flagi - Svenska Flaggans Dag, który został przekształcony w Święto Narodowe.

·         1. Na ile województw podzielona jest Szwecja?

o        1. 10

o        2. 15

o        3. 21

·         2. Stolica Szwecji to:

o        1. Bratysława

o        2. Stokholm.

o        3. Helsinki

·         3. Czy istnieje most łączacy Malmo z Kopenhagą?

o        1. Tak

o        2. Nie

o        3. Nie wiem

·         4. W którym roku została zaprojektowana flaga Szwecji?

o        1. 1903

o        2. 1904

o        3. 1947

·         5. Kiedy obchodzony jest Dzień Szwedzkiej Flagi?

o        1. 5 maja

o        2. 10 października

o        3. 6 czerwca .

·         6. Kiedy obchodzony jest Dzień Świętej Łucji?

o        1. 13 grudnia

o        2. 12 listopada

o        3. 21 stycznia

·         7. Kto napisał słowa szwedzkiego hymnu królewskiego?

o        1. Carl Vilhelm August

o        2. Richard Dybeck

o        3. Strandberg.

·         8. Kiedy obchodzony jest Dzień Wafla (Våffeldagen)

o        1. 15 marca

o        2. 25 marca

o        3. 20 kwietnia

·         9. Ile kilometrów kwadratowych ma powierzchnia Szwecji?

o        1. 512 223 km2

o        2. 449 963 km2

o        3. 449 964 km2

 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin