Scenariusz zajęć zintegrowanych w kl. III wspomagany techniką komputerową.
Temat bloku : Jak rozsądnie korzystać z techniki komputerowej?
Temat dnia : Klasa przyszłości.
Cele nadrzędne:
· umiejętność posługiwania się i korzystania z różnych źródeł informacji,
· aktywne uczestnictwo w zajęciach,
· obsługa wybranych urządzeń medialnych.
Cele operacyjne ( uczeń potrafi ):
Ø korzystać z różnych źródeł informacji: encyklopedie, słowniki, książki popularnonaukowe, wydawnictwa multimedialne,
Ø zdefiniować pojęcia : encyklopedia, multimedia, CD-ROM, wirtualny świat
Ø czytać cicho ze zrozumieniem tekst opisujący urządzenie techniczne, odpowiadać na pytania,
Ø uzupełnić tekst z lukami,
Ø zaprezentować swoją wiedzę,
Ø zrozumieć pojęcia: przeszłość, teraźniejszość, przyszłość,
Ø działać zgodnie z instrukcją,
Ø posługiwać się kalkulatorem i dokonywać obliczeń w zakresie czterech działań matematycznych do 2000,
Ø współpracować w grupie.
ZAGADNIENIE HOSPITACYJNE:
ZASTOSOWANIE RÓŻNYCH ŹRÓDEŁ INFORMACJI
W NAUCZANIU ZINTEGROWANYM.
Metody :
§ podające- wyjaśnianie, pogadanka,
§ eksponujące – pokaz połączony z przeżyciem,
§ problemowe- aktywizujące,
§ programowane – z użyciem komputera,
§ praktyczne – pokaz.
Formy : indywidualna, grupowa jednolita i zróżnicowana, zbiorowa .
Środki: urządzenia medialne i techniczne, bilety z ekranami samooceny, oś czasu, karty wiedzy , instrukcje obsługi różnych urządzeń, encyklopedia książkowa , słowniki, CD-ROM „Jak to działa ?”,multimedialna encyklopedia, puzzle matematyczne, tabliczki z datami, karty z nazwiskami wynalazców ,napisy objaśniające, kolorowe pudła ,program edukacyjny „Matematyczne przygody”.
Zapis do dziennika:
Wypowiedzi uczniów na temat wykorzystania różnych urządzeń medialnych na podstawie encyklopedii książkowej i multimedialnej. Uzupełnianie zdań z lukami. Dodawanie, odejmowanie mnożenie, dzielenie w zakresie 2000- zadania rachunkowe z wykorzystaniem kalkulatora.
Uwagi dodatkowe:
W zajęciach bierze udział klasa III b szkoły podstawowej. Nauczyciel prowadzący zajęcia to nauczyciel nauczania zintegrowanego – wychowawca klasy III oraz nauczyciel informatyki.
Dzieci wcześniej miały już kilkakrotnie zajęcia z komputerem prowadzone przez nauczyciela informatyki, podczas których uczyły się elementarnej obsługi komputera.
W tej klasie liczącej 29 dzieci:
* 15 ma komputer w domu,
* 10 miało już wcześniej kontakt z komputerem np. u kolegi,
* 5 miało pierwszy kontakt z komputerem dopiero w szkole.
Dzieci podczas zajęć nauczyły się:
§ włączać i wyłączać bezpiecznie komputer,
§ posługiwać się myszką,
§ prawidłowo wkładać i wyjmować z napędu CD-ROM płyty kompaktowe,
§ obsługiwać klawiaturę tzn. znaleźć odpowiednie litery na klawiaturze i napisać polskie znaki diakrytyczne oraz korzystać z klawiszy enter i backspace.
Obserwując pracę uczniów klas młodszych (I-III) z komputerem dochodzi się do wniosku, że bardzo łatwo przyswajają sobie nowe metody pracy i obsługa nowego, skomplikowanego urządzenia nie stanowi dla nich problemu. Nie mają żadnych zahamowań przy korzystaniu z komputera, nie obawiają się, że coś „zepsują” (jak to jest np. w grupach dzieci starszych i dorosłych- następuje tu często obawa, z jest to dla nich za trudne)są ciekawi i mając już pewne doświadczenia chętnie się nimi dzielą z innymi.
Nauczyciele wspólnie opracowali tematykę zajęć, dobierając treści informatyczne do możliwości i zainteresowań uczniów.
Klasa została podzielona na grupy tak, żeby w każdej grupie znalazł się uczeń, który dość dobrze obsługuje komputer.
Przygotowanie zajęć od strony informatycznej:
* do dyspozycji uczniów są 4 komputery PC Pentium 166,
* oprogramowanie: Windows 95, pakiet Office 97 oraz Encyklopedia Elektroniczna PWN wraz ze Słownikiem Ortograficznym i program „Jak to działa?”wydany przez Optimus Pascal Multimedia S.A,
* zestawy komputerowe wyposażone są w głośniki
* notebook Compaq Presario z napędem DVD oraz drukarka Hp DeskJet 645
W zajęciach ujęto szereg zagadnień, które mają na celu wdrażanie uczniów do technologii informacyjnej już od pierwszych klas szkoły podstawowej i rozwijaniu tych umiejętności w klasach starszych.
Przebieg zajęć
ETAPY ZAJĘĆ
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA I UCZNIÓW
WARUNKI POBUDZAJĄCE DO AKTYWNOŚCI
1. Powitanie klasy i przybyłych gości.
U- rozpoczynają zajęcia w kręgu.
2. Wprowadzenie do tematu-
wspólne wyjaśnianie pojęć.
N- inicjuje rozmowę na temat źródeł informacji w dzisiejszych czasach.
U – wymieniają :encyklopedie, słowniki, leksykony, książki popularnonaukowe.
N – wymienia jeszcze pojęcia :komputer, multimedia, encyklopedia elektroniczna, CD- ROM ,wirtualny świat
U – wyjaśniają znaczenie wyrazów oraz dobierają hasło do fachowego objaśnienia zapisanego na kartach.
Książki popularnonaukowe,
encyklopedie, słowniki, leksykony, encyklopedia elektroniczna zapisana na płycie kompaktowej, tabliczki z hasłami, napisy objaśniające.
3. Przygotowanie uczniów do pracy w grupach.
N- przypomina zasady pracy w grupie, rozdaje identyfikatory w 8 kolorach.
U – dzielą się według kolorów na grupy.
Kontrakt grupy, kolorowe identyfikotory.
4.Praca w grupach- zdobywanie potrzebnych informacji na temat danego wynalazku.
N- prezentuje „ pudła zadaniowe”.
U –wybierają pudło i zajmują konkretne stanowisko albo przy komputerze , albo przy stolikach z książkami.
N – przypomina o kolejności wykonywania poleceń.
U – wykonują polecenia:
· rozwiązują rebus z nazwą wynalazku,
· uzupełniają tekst z lukami dotyczący opisu wynalazku,
· wyszukują twórcę i rok powstania urządzeń
· pracują z książkami,
· zapoznają się z programem „Jak to działa?”
N – pełni funkcję doradczą.
„Pudła zadaniowe”, karty z poleceniami, komputer, książki, program „Jak to działa?’’, elektroniczna encyklopedia .
5. Prezentacja zdobytej wiedzy
U- siedzą na dywanie, grupami następuje przedstawianie zdobytych informacji, liderzy grup czytają uzupełniony tekst, wymieniają nazwisko twórcy i podają przybliżoną datę powstania urządzenia, pozostali członkowie grupy wskazują na wystawce dany wynalazek, dopinają na osi czasu kartonik z datą i nazwiskiem twórcy .
N- zachęca do zaprezentowania zasady działania wynalazku na podstawie programu „Jak to działa?”
U-włączają program i prezentują działanie urządzenia.
N- uzupełnia przedstawione informacje o dodatkowe ciekawostki – prezentuje telefon komórkowy, polaroid, notebook, DVD.
N- uświadamia uczniów że wszystkie zdarzenia , o których była mowa miały już miejsce – przeszłość.
Uzupełnione „karty wiedzy”, oś czasu , kartoniki z nazwiskami wynalazców i datą powstania, komputer, CD-ROM „Jak to działa?”,telefon komórkowy, polaroid,
notebook.
6. Tworzenie wizji klasy przyszłości- praktyczne zastosowanie na zajęciach urządzeń medialnych.
N – zachęca do „przemieszczenia się w przyszłość”.
U – wypowiadają się na temat wyglądu klasy w przyszłości. Snują domysły ,w jaki sposób będą wykorzystane przez uczniów urządzenia medialne.
N- proponuje kolejne zadania dla grup.
Instrukcje i poleceniami zapisane na kartach.
7. Zastosowanie teorii w praktyce- obsługa urządzeń.
N – przypomina o zasadzie działania zgodnie z instrukcją obsługi.
U- czytają polecenia i wykonują je przy użyciu danego urządzenia.
§ Nagraj na magnetofonie piosnkę pt.: „Leśne dzwonki” w wykonaniu całej klasy.
§ Zrób zdjęcie polaroidem i aparatem przybyłym gościom.
§ Wybierz kasetę z programem przyrodniczym i zaprezentuj ją wykorzystując odpowiedni sprzęt.
§ Zabawa z kalkulatorem-„ Dziwne przyciski”
§ Ułóż puzzle a ukaże ci się numer telefonu pod który należy zadzwonić telefonem komórkowym.
§ Prezentacja programu edukacyjnego „Matematyczne przygody”
§ Wybranie video kamery i ułożenie zdania z rozsypanki wyrazowej.
Potrzebne do wykonania zadania urządzenia: telefon...
acerolka