ZESTAW 2.docx

(116 KB) Pobierz

ZESTAW 2

1. Funkcje termodynamiczne (U, H, F, G), związki między nimi

U - energia wewnętrzna

Jest to całkowita wartość energii układu, składa się ona z energii ruchu cząsteczek i atomów, energii oscylacji, energii jądrowej i energii oddziaływania między cząsteczkami. Całkowitej energii układu nie da się zmierzyć, można jedynie zmierzyć jej zmiany.

Energia wewnętrzna może być wymieniana z otoczeniem na 2 sposoby: ciepła Q i/lub pracy L.

DU = Q + L (w układzie zamkniętym)

I zasada termodynamiki: zmiana energii wewnętrznej układu jest równa sumie ciepła i pracy wykonanej nad układem

Wszystkie funkcje termodynamiczne są parametrami ekstensywnymi – zależą od masy układu, są addytywne, czyli można je sumować

Funkcje termodynamiczne są funkcjami stanu – nie zależą od drogi procesu, lecz wyłącznie od stanu początkowego i końcowego procesu.

F – energia swobodna

Ta część energii wewnętrznej, która może być zamieniona na pracę użyteczną. W procesach izotermicznie – izohorycznych (T, V = const.) jest kryterium samorzutności procesów i stanów równowagi.

F = U – TS

dla procesów izotermicznych

dF £ dL

Znak < dla procesów nieodwracalnych

Znak = dla procesów termodynamicznie odwracalnych

H – entalpia

H = U + pV

Qp = DH

Wartość energii wewnętrznej układu powiększona o pracę zewnętrzną wykonaną nad tym układem.

Efekt cieplny procesu izobarycznego Qp jest równy zmianie entalpii układu w tym punkcie (DH) (i nie zależy od drogi procesu).

G – entalpia swobodna

Ta część entalpii, która może być zamieniona na pracę użyteczną. Jest kryterium procesów samorzutnych lub stanów równowagi w przypadku procesów izotermiczno – izobarycznych (T, p = const.)

G = H – TS

G = F + pV

W przypadku nie pojawienia się w procesie innej pracy, jak tylko praca objętościowa (czyli Lurz = 0), mamy: DG £ 0 (T, p = const.)

DG < 0              - kryterium procesów samorzutnych

DG = 0              - kryterium stanów równowagi

DG > 0              - proces wymuszony

Zależność między funkcjami

25.Napięcia powierzchniowe i międzyfazowe. Definicje.

Właściwości warstwy powierzchniowej danej fazy różnią się znacznie od właściwości tej fazy w jej głębi. Różnice te są związane głównie z faktem, że energia cząstek w warstwie granicznej jest inna niż energia cząstek w głębi fazy.

Rozkład sił działających na cząsteczki w głębi fazy skondensowanej jest symetryczny, natomiast rozkład sił działających na cząsteczki znajdujące się na jej powierzchni nie (stąd zjawisko napięcia powierzchniowego).

Napięcie powierzchniowe s - jest to praca potrzebna do powiększenia powierzchni cieczy lub ciała stałego o 1 m2 [J/ m2 lub siła przypadająca na jednostkę długości N/m]

Napięcie powierzchniowe stanowi energię (entalpię swobodną) danej fazy liczoną na 1 m2 jej powierzchni.

W trakcie przemian samorzutnych (przy T=const.) układ dąży do zmniejszenia energii swobodnej (entalpii), czyli do zmniejszenia powierzchni. Przejawia się to przybieraniu przez swobodną kroplę cieczy kształtu kulistego lub kropli leżącej – jeżeli dana ciecz nie zwilża podłoża, a także tworzeniu się menisku wypukłego w rurkach.

Napięcie międzyfazowe – na granicy 2 faz skondensowanych

Napięcie powierzchniowe – gdy jedna z faz jest fazą gazową

Zależność s od temperatury:

Napięcie powierzchniowe cieczy maleje ze wzrostem temp. W temp. krytycznej Tk (kiedy zanika różnica pomiędzy cieczą a parą) s uzyskuje wartość równą zeru. Zależność s od T można przedstawić w postaci:

              k – stała, s0 – napięcie powierzchniowe w temperaturze topnienia

 

Przy niskim stężeniu substancji powierzchniowo aktywnych ds/dt<0, w miarę wzrostu stężenia ds/dt wzrasta. Dla cieczy czystych ds/dt<0

równanie Eötvösa:

zał: Tk = 0, s = 0

              gdy T rośnie, to sc-g maleje

M/rc – objętość molowa cieczy, sc-g – napięcie powierzchniowe cieczy w danej temp.

 

·         W przypadku żużli, zwłaszcza o dostatecznie dużej zawartości SiO2 (kwaśnych), współczynnik temperatury napięcia powierzchniowego może przyjmować wartości dodatnie => napięcie powierzchniowe żużli kwaśnych rośnie z temperaturą

·         Dla metali zachodzi ścisła zależność pomiędzy ich temperaturą topnienia a napięciem powierzchniowym: im wyższa temp. topnienia danego metalu, tym wyższa jest wartość napięcia powierzchniowego.

 

Kąt zwilżania

Względna miara napięcia powierzchniowego. Względna miara wzajemnych oddziaływań atomów (lub cząsteczek) przez atomy wewnątrz ciała skondensowanego A i atomy cząsteczki ciała stykającego się z danym ciałem A.

Gdy:

1.      Q = 0 – całkowita zwilżalność

2.      Q < 90 – ciecz zwilża ciało stałe – pomiędzy atomami (cząsteczkami) A i C istnieją stosunkowo duże siły przyciągania i ciecz zwilża ciało stałe.

3.      Q > 90 – ciecz nie zwilża ciała stałego – siły przyciągania atomów (cząstek) A przez (cząsteczki) C nie są tak silne, jak siły przyciągania pomiędzy atomami A (cząsteczkami)

4.      Q = 180 – brak jakichkolwiek oddziaływań

24.Rozkład CaCO3.

Węglany dysocjują tworząc bardziej proste substancje stałe i gaz. Proces ten przebiega z pochłanianiem ciepła. Ogólnie powyższą reakcję można zapisać równaniem:

W metalurgii przykładem tego typu reakcji może być rozkład węglanu wapnia:

Stała utleniania: Ka = Kp = pCO2 = pCO2(r)

s = n – f + 2

s = 2 – 3 + 2

s = 1              - można manewrować jedną zmienną

 

Każdy punkt na tej krzywej wskazuje stan równowagi pomiędzy fazami

T = const.              p – zmieniamy

I – obszar, w którym współistnieją 2 fazy CaCO3 i CO2(g)

W punkcie (p’,T) utworzy się stan równowagi, następuje rozkład węglanu wapnia

W punkcie (p’’, T) ustala się stan równowagi między CaO i CO2(g)

Dla obszaru I i II z reguły faz Gibbsa ilość stopni swobody wynosi 2.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin