ONTOGENEZA I ROZWÓJ MOTORYCZNOŚCI CZŁOWIEKA.doc

(1512 KB) Pobierz
ONTOGENEZA I ROZWÓJ MOTORYCZNOŚCI CZŁOWIEKA

Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia

Przemysław Kutera

Fizjoterapia gr. 22f

Rok 2010

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ONTOGENEZA I ROZWÓJ MOTORYCZNOŚCI CZŁOWIEKA

 

 

 

 

 

 

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I. Pojęcie ontogenezy: rozwój osobniczy (gr. on, ontos – byt, genesis – pochodzenie) – nauka zajmująca się rozwojem organizmu – zespołem przemian zachodzących w ciągu życia organizmu – od momentu jego powstania w procesie rozmnażania do śmierci.

1. Zjawiska rozwojowe w odniesieniu do człowieka można rozpatrywać z dwóch punktów widzenia:

§         Zmian zachodzących w trakcie życia osobniczego – ONTOGENEZA

§         Ewolucyjnych zmian międzypokoleniowych – FILOGENEZA

 

Ontogeneza (rozwój osobniczy)proces rozwoju organizmu od momentu zapłodnienia komórki jajowej przez plemnik do śmierci osobnika.

 

Do cech ontogenezy zaliczane są przede wszystkim stałe, nieodwracalne zmiany kierunkowe w kształtowaniu się poszczególnych cech organizmu, odbywające się w warunkach ciągłego przystosowania się do środowiska, oraz etapizacja rozwoju.

 

2. Na rozwój ontogenezy składają się trzy zasadnicze procesy:

 

ROZROST – zwiększanie się liczby komórek, a co za tym idzie masy ciała i jego wielkości

RÓŻNICOWANIE – doskonalenie struktur w rozwoju zarodkowym (cytogeneza, histogeneza i organogeneza)

DOJRZEWANIE – doskonalenie funkcji narządów i poszczególnych układów w ich wzajemnym funkcjonowaniu w organizmie

 

Antropologia interesuje się rozwojem postnatalnym, który możemy opisać z dwóch punktów widzenia:

§         Jakościowego np. rozwój ruchów pojawiających się czy typowych w danym wieku (antropomotoryka)

§         Ilościowego (rozwój somatyczny, biologiczny, ruchowy), zwanego również rozwojem fizycznym, który jest funkcją wzajemnych relacji procesów metabolizmu komórkowego.

 

Anaplasis – początkowa faza życia człowieka, w której przeważają procesy anaboliczne (przyswajania, syntezy), czego efektem jest wzrastanie organizmu.

Metaplasis – okres dojrzewanie, w którym procesy anaboliczne i kataboliczne (rozpadu) znajdują się we względnej równowadze.

Kataplasis – starzenie się organizmu, przewaga katabolizmu

 

 

 

Rozwój ilościowy organizmu opisujemy zazwyczaj z trzech punktów widzenia:

§         Poziom rozwoju kinetyki (pozycja rozwoju danej cechy/cech osobnika na tle populacji)

§         Dynamika – wielkość zmian danej cechy w przyjętej jednostce czasu

§         Rytm rozwoju określamy porównując jego dynamikę w różnych okresach

 

Miary te służą do badania rozwoju pojedynczych osobników, badania wewnątrzpopulacyjnego, międzypopulacyjnego – również w aspekcie zmian międzypokoleniowych.

 

 

 

3.Czynniki rozwoju osobniczego

 

Ontogeneza wykazuje zróżnicowanie międzyosobnicze warunkowane genetycznie i ekologicznie. Szybsze lub wolniejsze może być tempo rozwoju, a wartości ostateczne cech mogą być większe lub mniejsze.

 

Procesy rozwojowe organizmu uwarunkowane są i regulowane przez trzy grupy czynników:

§         Czynniki endogenne genetyczne – determinatory rozwoju (genetyczna determinacja płci, stopień zgodności genotypu rodziców)

§         Czynniki endogenne paragenetyczne – stymulatory rozwoju (związek między cechami dziecka i matki, karmienie piersią, wiek rodziców, kolejność urodzenia

§         Czynniki egzogenne – modyfikatory rozwoju

a)      Biograficzne modyfikatory naturalne, w tym; flora i fauna, zasoby mineralne, skład wody, gleby i powietrza, klimat, ukształtowanie terenu

b)     Społeczno-kulturowe – modyfikatory kulturowe, w tym pochodzenie społeczne, charakter i wielkość środowiska (miasto, miasteczko, wieś), poziom wykształcenia, wysokość zarobków, tradycje i zwyczaje społeczne

EPIGENEZA – realizacja fenotypu na podłożu określonego genotypu. W procesie epigenezy następuje dostrajanie się funkcjonowania zespołu genów oraz interakcja genotypu ze środowiskiem.

 

REZYSTENCJA – jest to opór stawiany przez rozwijający się organizm w stosunku do czynników środowiska, które stara się odkształcić plastyczne struktury biologiczne ustroju. Istnieją międzyosobnicze różnice rezystencji, jak również zmienia się ona podczas życia jednostki.

 

ADAPTABILNOŚĆ – przystosowalność, nieodwracalne zmiany w trakcie rozwoju osobniczego nie utrwalające się w cechach dziedzicznych (np. rozwój bliźniąt jednojajowych rozwijających się w różnych warunkach)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Okresy życia człowieka

 

§        

Okres prenatalny (przedurodzeniowy, płodowy) od zapłodnienia do porodu

§         Okres noworodka

§         Okres niemowlęctwa

§         Okres wczesnego dzieciństwa

§         Okres starszego dzieciństwa

§         Faza prepubertalna

§         Faza pubertalna

§         Faza postpubertalna

§         Okres młodzieńczy

§         Okres wieku dorosłego

§         Okres wieku dojrzełego

§         Okres starości

 

 

 

5. Rozwój układu nerwowego

 

§         Rozwój układu nerwowego zaczyna się bardzo wcześnie. Już w 13. dniu ciąży widoczne są zawiązki tego układu, a w 20. dniu zostają uformowane zawiązki mózgu i rdzenia kręgowego.

§         Gdy zarodek ma 10 mm długości (około 4. tygodnia), można zaobserwować u niego elementy komórkowe OUN

§         W 33 dniu zaczyna się formować kora mózgowa, a w dwa dni później widocznych jest 5 pęcherzyków mózgowych.

§         W 7. tygodniu konfiguracja mózgu dziecka jest podobna do mózgu człowieka dorosłego - mózg wysyła impulsy, które koordynują funkcje niektórych organów. Wtedy też tworzą się pierwsze synapsy w mózgu

§         W 41 dniu zaobserwowano odruchy nerwowe

§         W 3 miesiącu mózg ludzki odznacza się aktywnością, której charakterystyka przez cały okres płodowy jest niepowtarzalna i specyficzna oraz wykazuje indywidualne cechy osobnicze.

§         Kora mózgowa jest jeszcze słabo rozwinięta. Miejscem powstawania fal mózgowych jest pień mózgu, stosunkowo dobrze rozwinięty już we wczesnym etapie ontogenezy.

§         Mózg 4-miesięcznego płodu ma możliwość reagowania różnymi stanami świadomości, podobnymi do stanów snu i czuwania. Komórki mózgowe mają więc zdolność kontroli różnych stanów świadomości od wczesnego stadium rozwoju.

§         Po szóstym miesiącu życia liczba zwojów nerwowych i wyposażenie mózgu w substancję szarą osiąga maksimum i od tego czasu nie przybywa już komórek nowych, a zniszczone nie zostają odbudowywane.

 

§         W siódmym miesiącu sześć warstw kory mózgowej jest już łatwo rozpoznawalnych

§         Trwa rozpoczęty proces wykształcania się osłonki mielinowej (mielinizacja mózgu zaczyna się w 150. dniu). Dzięki niej wzrasta prędkość przebiegu impulsów elektrycznych (szybciej włókien biegnących do mózgu niż wychodzących z niego). Oczywiście odbiór bodźców nie jest jeszcze zsynchronizowany, selektywny i uporządkowany.

 

 

6. Współpraca układu nerwowego i mięśniowego dziecka

 

§         Prenatalna faza rozwoju dziecka to również okres tworzenia się i intensywnego treningu mięśni dziecka. Dziecko od samego poczęcia wykazuje aktywność, której formy zmieniają się w miarę rozwoju układu nerwowego. Przejawem aktywności są spontaniczne ruchy dziecka już w 6. tygodniu, kiedy to zaczynają wspólnie pracować jego mięśnie i nerwy.

§         W 12 tygodniu przejawia ono całą gamę ruchów  - wykonuje ono skoki, zgina kolana, odpycha się od ściany, unosi ku górze, opada. Charakteryzują się one tym, że nie są stymulowane działaniem jakiegoś bodźca.  Już 12-tygodniowe dziecko może kopać nogą, obracać stopą, ruszać palcami rąk i nóg, zginać przegub, obracać głową, kołysać biodrami, otwierać i zamykać usta oraz oczy, połykać, zezować, ściągać brwi, reagować na dotyk.

§         W 12 tygodniu życia płodowego rozpoczynają swą pracę mięśnie potrzebne w okresie postnatalnym do chwytania, oddychania, fonacji, ssania.

§         Od 17 tygodnia dziecko potrafi uwypuklać i wysuwać wargi do przodu oraz stopniowo ćwiczy ruchy ssące warg. Zarejestrowano na zdjęciach, jak dzieci 6-7-mie-sięczne ssą swój palec i „płaczą", kiedy go zgubią.

§         Oprócz narządu artykulacyjnego rozwija się również narząd fonacyjny. Pod koniec 3 miesiąca życia są już ukształtowane struny głosowe i dziecko jest zdolne do reakcji płaczu na długo przed narodzeniem.

§         Treningiem mięśni, które po urodzeniu biorą udział w wytwarzaniu dźwięków mowy i w oddychaniu, jest również połykanie wód płodowych. Połykanie rozpoczyna się w 3 miesiącu i od tego czasu dziecko staje się wrażliwe na ich smak.

§         W 13. tygodniu można zauważyć spontaniczne próbne ruchy oddychania, którym towarzyszy skurcz klatki piersiowej.

§         W następnych tygodniach wzrasta częstotliwość, siła i amplituda skurczów i rozkurczów i po 23. Noworodek nie dokonałby pierwszego oddechu, gdyby nie ćwiczył ruchów oddechowych na wiele miesięcy przed urodzeniem.

§         Płód zajmuje w macicy najbardziej dogodną pozycję, zmienia ją (na przykład przy ucisku wskutek niewygodnego ułożenia ciała matki). Wszelkie popychanie, krępowanie, nacisk na brzuch matki już od połowy 3 miesiąca życia wywołuje u dziecka reakcję przeciwstawienia - zwija się ono, okręca wokół ciała, kopie, wyrażając tym prymitywnym językiem ciała swoje niezadowolenie

§         Również w czasie snu ma swoją ulubioną pozycję, która jest dość trwała, gdyż pozostaje na całe życie jako najczęstsza pozycja snu i wypoczynku, zwłaszcza w okresie choroby, przeciążeń, stresów.

 

 

 

 

 

 

 

 

Pierwszy tygodnie życia płodowego:

ovum and sperm4 weeks, click for larger view4 week old embryo, click for larger view

Tydzień 5                            Tydzień 6                            Tydzień 7                            Tydzień 9

embryo, 6 weeks7 week fetus. Click for larger viewfetus, 9 weeks

 

Tydzień 11                            Tydzień 14 (8,7cm i 43 gramy)

fetus, 11 weeks

 

7.Okres noworodka

 

§         Trwa od momentu urodzenia do ustania wpływów życia wewnątrzmacicznego oraz okoliczności porodu, tj. około czterech tygodni

§         Noworodek posiada określoną liczbę odruchów bezwarunkowych (wrodzonych) – ssania, pełzania, połykania, chwytania, odruch Moro

§         Pod koniec tego okresu kończą się wpływy hormonalne matki, zaczyna się produkcja własnych ciał odpornościowych, ustalają się warunki prawidłowego oddychania, krążenia, wydalania i termoregulacji (zaróżowiona, dobrze napięta

skóra)

§         Uaktywnia się ośrodek głodu

§         Odpada pępowina

§         Pod koniec pierwszego miesiąca życia następuje powrót do urodzeniowego ciężaru ciała (3,3 – 3,5 kg) obniżającego się w pierwszych tygodniach po urodzeniu.

 

 

 

 

 

 

 

 

8. Skala V. Apgar - skala używana w medycynie w celu określenia stanu noworodka zaraz po porodzie : w 1., 3., 5. i 10. minucie życia. Wprowadziła ją w 1953 Virginia Apgar akronim Powstał zaś 10 lat później. Dziecko minimalnie może dostać 0, a maksymalnie 10 punktów.

 

 

 

 

Cecha

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin