KONSPEKT ZAJĘĆ DLA KLASY I.docx

(15 KB) Pobierz

KONSPEKT ZAJĘĆ DLA KLASY I


Blok tematyczny: Odżywiam się zdrowo.

Temat: Jaka to litera – wprowadzenie litery „s”, „S” w oparciu o wyrazy „seler” i „Sylwek”.

Nauczyciel prowadzący: Agata Kopczyńska

Data zajęć: 21.10.2008 r.


Cel główny: Wdrażanie ucznia do prawidłowego odżywiania się. 

Cele operacyjne: 
- uczeń potrafi wypowiadać się na temat ulubionych potraw,
- umie pisać litery „S”, „s” oraz ich połączenia z innymi literami,
- polisensorycznie zapamiętuje kształt litery „S”, „s” i kojarzy z głoską,
- potrafi wyszukiwać wyrazy z głoską  „s”,
- rozpoznaje wśród innych liter „S”, „s”,
- wyrabia sprawność pisania litery „S”, „s”,
- tworzy wyrazy z sylab i zapisuje je,
- doskonali analizę i syntezę słuchową wyrazów,
- rozumie czytany tekst,
- potrafi czytać tekst po cichu i głośno.

Formy pracy:
- grupowa,
- indywidualna zróżnicowana,
- ćwiczenia ruchowe,
- ćwiczenia ruchowo-słuchowe,
- ćwiczenia ruchowo-słuchowo-wzrokowe.

Metody:
- słowne (zagadka, praca z tekstem)
- pokaz,
- działalność praktyczna,
- analityczno-syntetyczne.

Pomoce dydaktyczne:
- plansze przedstawiające drukowane i pisane litery „S”, „s”,
- cegiełki,
- ilustracje (seler, chłopiec – Sylwek),
- seler (warzywo),
- karta pracy.






PRZEBIEG ZAJĘĆ


Nawiązanie do tematu:
- O czym mówiliśmy na wczorajszej lekcji?
2. Odpowiedzi uczniów.
3. Pokazanie warzywa i zadanie pytania: Co to jest? Na jaką głoskę zaczyna się nazwa tego warzywa?
4. Odpowiedzi uczniów.
5. Pokaz na planszy litery „S”, „s”.
6. Pokaz planszy z selerem (rozkład na głoski, spółgłoski, samogłoski i sylaby). 
7. Polecenie wyklaskania sylab.
8. Polecenie – Policz ile jest głosek, spółgłosek, samogłosek i sylab.
9. Pokaz planszy z chłopcem „Sylwek” (rozkład na głoski, spółgłoski, samogłoski i sylaby).
10. Polecenie wyklaskania sylab.
11. Polecenie - Policz ile jest głosek, spółgłosek, samogłosek i sylab.
12. Zwrócenie uwagi na pisownię – duża litera.
13. Wymyślanie przez dzieci wyrazów z głoską „s” na początku, na końcu i w środku wyrazu.
14. Pokaz na tablicy zapisu litery „S”, „s”.
15. Zabawy ruchowe:
- dzieci wstają i piszą prawą i lewą nóżką w powietrzu literę „S”, „s”,
- dzieci piszą w powietrzu prawą i lewą rączką literę „S”, „s”.
16. Przerwa śródlekcyjna:
- polecenie (skacz jak piłeczka, szumią drzewa – coraz głośniej, potem coraz ciszej, na klaśnięcie koniec, siadają na krzesełkach cichutko jak piórka).
17. Czytanka „Co kto lubi” (wspólne czytanie, nauczyciel jedno zdanie – dzieci powtarzają, czytamy razem dwa razy, dzieci czytają same dwa razy).
18. Zadawanie pytań do tekstu:
- Co lubi mama?
- Co lubi Sylwia?
- Co lubi Sylwek?
19. Polecenie zaznaczenia w czytance wszystkich liter „S”, „s”.
20. Rozwiązywanie ćwiczeń ( najpierw liniatura – po śladzie odwrotną stroną ołówka). 
21. Przerwa śródlekcyjna:
- relaks rączek, syczenie jak wąż.
22. Karta pracy (wklej do zeszytu).
23. Pisanie liter i wyrazów w zeszycie.
24. Rysowanie szlaczka w zeszycie.
25. Podsumowanie zajęć:
- samoocena uczniów.   

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin