Wypływamy w morskie głębiny, by poznać przedszkolne krainy.doc

(28 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

 

Osoba prowadząca: Agnieszka Bok

Data: 02.09.2010r.

Grupa wiekowa: 3-4latki

Temat kompleksowy: Ja i moje przedszkole

Temat dnia: Wypływamy w morskie głębiny, by poznać przedszkolne krainy

 

Cel główny: poznanie pomieszczeń przedszkola

Cel szczegółowy: zna pomieszczenia w przedszkolu

 

Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa, grupowa

 

Środki dydaktyczne: papierowa czapka, piosenka „Kapitan”, „Dziś płyniemy w wielką podróż”, wiersz I. Suchorzewskiej „W naszym przedszkolu”, niebieskie kartki A4, kolorowe serduszka (1 duże, 1 średnie, 2 małe – dla każdego dziecka), flamastry, klej.

 

 

Przebieg zajęć:

1. Powitanie w kręgu „Iskierką przyjaźni”

Dzieci stojąc w kole, chwytają się za ręce. Nauczyciel lekko ściska dłoń dziecka znajdującego się po jego prawej stronie. Dziecko odbiera iskierkę i podaje w ten sam sposób następnej osobie, aż z powrotem powróci do nauczyciela, który rozpoczyna zabawę słowami:

Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech powróci do mych rąk

 

2. Zabawa „Kapitan” (wg „Muzyczna Akademia Przedszkolaka cz.1)

Zabawa ma na celu sprawdzenie spostrzegawczości piratów przed kolejną wyprawą. Dzieci tworzą koło, do środka którego wchodzi jedna osoba z papierową czapką kapitana. Kapitan kuca i zamyka oczy. Po słowach: „raz, dwa, trzy” budzi się i szuka dziecka, które się poruszy.

 

W nadmorskiej kawiarence

Groźny kapitan śpi

A my na paluszkach

Robimy kroki trzy: raz, dwa, trzy

 

3. Słuchanie wiersza I. Suchorzewskiej „W naszym przedszkolu”

Zadaniem dzieci jest ciche powtarzanie za nauczycielem tekstu i wskazywanie lub dotknięcie prezentowanej zabawki lub kącika.

 

Mamy niziutkie krzesełka, mamy niziutkie stoliki.

Zjeżdżalnia jest i huśtawka, i dwa drewniane koniki.

Samochód żółto-czerwony, traktor, żniwiarka i fura,

I loteryjek ze cztery, i klocków wysoka góra.

Jest nawet pokój dla lalek, malutkie mebelki w kątku,

Gdzie siedzą sobie laleczki, a miś pilnuje porządku.

 

Następnie omawiamy wygląd naszej sali, co jest w niej takiego, o czym nie wspomniał wiersz. Wymienienie innych pomieszczeń, jakie znajdują się w przedszkolu (druga sala, łazienka, szatnia, stołówka, kuchnia).

 

4. Zabawa w parach „Dziś płyniemy w wielką podróż”

Przed wyruszeniem w podróż po zakamarkach przedszkola proponujemy dzieciom rozgrzewkę w parach. W trakcie zabawy kolejne części ich ciała będą wyruszały w podróż.

 

Dziś płyniemy w wielką podróż

W wielką podróż pośród gwiazd (x2)                                          - obroty w kółeczkach, trzymanie za ręce

 

Noski (uszy, kolanka, itp.) płyną w wielką podróż

W wielką podróż pośród gwiazd (x2)                                          - trzymanie za nosy

 

5. Zabawa „Pirat łowi ryby”

Zabawa ma na celu stworzenie wężyka, w którym dzieci będą podróżowały następnie po przedszkolu i zwiedzały jego pomieszczenia.

Wybieramy jedno dziecko, do łowienia, pozostałe kładą się na podłodze i kolejno dołączają do rybaka-pirata.

 

Jestem sobie pirat, złote sieci mam,

która rybka najładniejsza to ją wybieram i zjem: „am, am”.

 

6. Zwiedzanie przedszkola. Zatrzymywanie się w kolejnych portach, czyli pomieszczeniach przedszkolnych

 

7. Powrót do sali. Wyklejenie na niebieskim papierze rybki z kolorowych serduszek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin