Tworzenie Banera.docx

(238 KB) Pobierz

Animation Shop - Tworzenie Banera na stronę www




Jeśli chcemy by strona www szybko się wczytywała, nie powinna ona dużo wazyc. Nie możemy zatem umieszczać na niej zbyt wielu grafik. Niechże więc te, które są, będą maksymalnie atrakcyjne.

Odpowiednio przygotowany animowany plik w formacie GIF nie jest duzo "cięższy" od statycznego obrazka, natomiast jego zdolność do przyciągania wzroku jest znacznie większa. Może tez nieść dodatkowe informacje - jeśli animacja nie będzie zbyt szybka. Warto się zatem pokusić o jego spreparowanie, tym bardziej ze nie jest to wcale trudne.

Do utworzenia animowanego GIF-a teoretycznie wystarczy jakikolwiek program graficzny, potrafiący zapisywać takie pliki, oraz aplikacja, która zdoła połączyć poszczególne klatki w jeden zbiór. Programy tego typu tak sie jednak rozwinęły, ze oferują dużo więcej niż tylko podstawowa funkcjonalność. Mozna skorzystać z narzędzia, które bardzo ułatwi nam zycie, a osoby początkujące prowadzić będzie dosłownie za rękę. Takim narzędziem jest Animation Shop.
Jest to program, który integruje sie z Paint Shop Pro. Oceniając jego funkcjonalność, należy więc wziąć pod uwagę bardzo duże możliwości PSP.


*Uruchamiamy kreatora baneru
Najczęściej spotykanym typem grafiki internetowej jest tzw. baner. Jego standardowe wymiary to 468x60 punktów. Animation Shop zawiera Kreatora baneru, który wybitnie ułatwi nam utworzenie najprostszego banera. Rozpoczynamy, klikając menu Plik i wybierając polecenie Kreator baneru.
Sa trzy sposoby aby uruchomić kreatora banera.

1.
[Obrazek: d16f6468bff7c588.jpg]

2.
[Obrazek: fc179c5e5a5133cem.jpg]

3.
Kombinacja klawiszy  > Shift + B



*Wybieramy tlo
W pierwszym kroku określamy tło naszego banera - np. jednolite (Opaque background). Co prawda w naszym przypadku Animation Shop sam o to zadba, jednak pamiętajmy, by zawsze używać tzw. palety kolorów indeksowanych - dzięki temu nasza grafika będzie wyglądała tak samo we wszystkich przeglądarkach.


Tło przeźroczyste[/align]

[Obrazek: 16e911f9f630f0e0.jpg]

 

Tło kolorowe
[Obrazek: efbfac077e898a63.jpg] 




*Ustalamy rozmiar
Wybieramy odpowiedni rozmiar naszego banera. Animation Shop ułatwia nam zadanie, pozwalając wskazać jeden z predefiniowanych typów. Nic wprawdzie nie stoi na przeszkodzie, by podać dowolny własny rozmiar, w naszym przykładzie użyjemy jednak najczęściej spotykanego.
 

[Obrazek: 84313f79b028179e.jpg]



*Szybkość animacji
W kolejnym kroku ustalamy płynność animacji. To ważny etap, bo musimy wypośrodkować miedzy efektem, który chcemy osiągnąć, a wielkością pliku. Jeśli zażądamy zbyt wielu klatek animacji, to choć ruch będzie bardzo płynny, plik rozrośnie się do zbyt wielkich rozmiarów. Najlepsza metoda jest eksperymentowanie - jeśli na końcu okaże się, ze zbiór ma zbyt wiele kilobajtów, wracamy do tego etapu i zmniejszamy liczbę klatek. Im więcej tym powolniejsze.

[Obrazek: d736d80612724556.jpg]





*Wybieramy czcionkę
Na pierwszy rzut oka to bardzo prosty etap. Musimy wybrać odpowiadająca nam czcionkę, ustalić jej wielkość oraz atrybuty. Jak się jednak szybko przekonamy, będziemy dość często wracali do tego kroku. Wprawdzie Animation Shop udostępnia nam okienko podglądu, ale dopiero ogladajac skończone dzieło, osiągniemy odpowiedni efekt. Na szczęście możemy wracać do dowolnego momentu dzieki przyciskom Wstecz i Dalej.
 

[Obrazek: 5dbda6d391fa4cbamed.jpg]




*Najlepszy efekt
Najważniejszy moment - wybieramy efekt, który zostanie zastosowany w naszej animacji. Animation Shop udostępnia 7 sposobów ożywienia obrazka, jednak każdy z nich możemy jeszcze dostosować do własnych upodobań. Naciskamy w tym celu klawisz Dostosuj... i wprowadzamy odpowiednie poprawki. To znowu pole do eksperymentów - warto poświecić na nie trochę czasu.

[Obrazek: 75ee707d38d8fb16.jpg]



Po naciśnięciu klawisza Zakończ ujrzymy całą animację w oknie programu.

Modyfikacja animacji przy użyciu programu Paint Shop Pro
W oknie programu Animatin Shop możemy przetestować animację. Można także klikając prawym klawiszem myszy na każdą klatkę po kolei eksportować ją do Paint Shop Pro. Tam dokonujemy ostatecznego szlifu. W PSP mamy do dyspozycji warstwy i sporo gotowych do zastosowania efektów. Po dokonanej w PSP edycji, klikamy prawym klawiszem myszy na klatce i wybieramy Uaktualnij w Animation Shop

Optymalizacja "wagi" pliku
Po dokonanej korekcji klatek animacji w PSP i uzyskaniu zadawalających nas efektów, wybieramy w Animation Shop menu Plik polecenie Zapisz , wpisujemy żądaną nazwę pliku i... to jeszcze nie koniec.
Teraz czeka nas optymalizacja rozmiaru GIF-a. Przesuwamy w odpowiednie położenie suwak znajdujący się w polu Jakość a rozmiar pliku i naciskamy trzykrotnie klawisz Dalej. Ujrzymy wielkość zbioru. Jeśli jest większa niż 100 KB (co przyjmowane jest za dopuszczalne maksimum), cofamy się i stosownie manipulujemy suwakiem.


 

Efekt z tłem o szybkości 10

 

[Obrazek: tolh3.gif]

 

Efekt bez tła o szybkości 20

 

[Obrazek: 214pg4.gif]

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin