zajęcie - jak wygląda moja złość.doc

(26 KB) Pobierz

Jak wygląda moja złość?” – uświadamianie uczucia złości i frustracji oraz uczenie radzenia sobie z negatywnymi emocjami.

 

 

Termin realizacji: 18. 01. 2007r.

 

Cel główny: Rozwijanie samoświadomości emocjonalnej.

 

Cele operacyjne:

Dziecko:

¨     Wczuwa się i rozpoznaje stany emocjonalne innych,

¨     Wyraża swoje emocje przez gest, symbol i w formie plastycznej,

¨     Wykonuje ćwiczenia relaksacyjne,

 

Metody:

¨     ,,burza mózgów”,

¨     ćwiczenia relaksacyjne,

¨     pantomima,

¨     swobodnej ekspresji plastycznej.

 

Formy:

¨     indywidualna,

¨     w parach,

¨     w małych grupach,

¨     zbiorowa.

 

Przebieg zajęć:

 

1. Powitanie: przekazanie ,,iskierki przyjaźni”, głośne przywitanie okrzykiem ,,Cześć!”

 

2. Określenie własnego samopoczucia na mapie pogody

 

3. ,,Gdy jestem zły, robię tak...”

Dzieci siedzą w kole, wypowiadają po kolei swoje imię i pokazują, co robią   kiedy są złe, wściekłe. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, można mogą powiedzieć, co powoduje u nich złość.

 

4. ,,Moja złość” – dzieci malują farbami plakatowymi uczucia, które je ogarniają, gdy tracą one panowanie nad sobą: wściekłość, strach, bezradność, itp. Osoby chętne omawiają swoją pracę.

 

5. ,,Kierowanie samochodem” - zabawa integracyjna, rozwijająca poczucie  odpowiedzialności za drugą osobę.

Uczestnicy dobierają się parami. Jeden ma zamknięte oczy i ten jest samochodem. Drugi uczestnik zabawy jest kierowcą. Kierowca kieruje samochodem poprzez dotykanie partnera - dotknięcie prawej ręki – skręt w prawo, dotknięcie lewej – w lewo, dotknięcie obu ramion – STOP, do przodu - PROSTO. Kierowca musi uważać aby nie naprowadzić ,,samochodu” na inny pojazd.

 

6. Ukazanie alternatywy dla rozładowania uczucia złości i frustracji – wizualizacja:

Wyobraź sobie, że jesteś w pustym pokoju. Zaczyna ogarniać cię złość: twarz się wykrzywia, ręce się zaciskają, całe ciepło napina się...szybko wyjdź z pokoju do ogródka – siedzisz na trawie i bawisz się ze swoim ulubieńcem: kotem, pieskiem, a może pluszowym misiem czy lalką. Sam zobacz, jak teraz wygląda twoja twarz, jak rozluźnia się twoje ciało...postanów sobie teraz, że ilekroć poczujesz nadchodzącą złość, przerwiesz to, co robisz i szybko wyjdziesz na chwilę do ogrodu, do swojego ulubieńca. A teraz przyjrzyj się temu, co cię rozłościło, ale zrób to z ogrodu. Pamiętaj, o ile lepiej się teraz czujesz, kiedy jesteś w ogrodzie, o ile lepiej czuje się teraz twoje ciało. Teraz pozbądź się pozostałości złości, strząśnij ją z rąk, strząśnij ją z nóg. Powoli robisz wdech i wydech... powoli otwierasz oczy, przeciągasz się.

 

7.  „Worek szczęścia”

Nauczycielka zaciekawia dzieci zasłoniętą planszą wiszącą na tablicy. Odsłania sylwetkę czarodzieja z workiem. Następnie opowiada dzieciom, że jest to czarodziej z krainy szczęścia. W zamian za ,,obrazki złości” podaruje dzieciom obrazki oznaczające: miłość, radość, szczęście, dobro. Dzieci kolejno losują jeden symbol z worka, następnie nauczycielka poleca by dzieci wzięły swój obrazek ,,złość” i wrzuciły do worka. Worek zostaje zawiązany. Nauczycielka pyta, co można zrobić z tym workiem, naprowadza dzieci na pomysł wyrzucenia go do śmietnika, co następuje od razu po zakończeniu zajęć.

 

8. Masaż relaksacyjny - ,,Wełniane owieczki”.

 

9. Zakończenie - zaznaczenie na mapie pogody swojego samopoczucia po zajęciach.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin