NAJWAŻNIEJSZE DATY W ŻYCIU ŚW. FRANCISZKA.docx

(13 KB) Pobierz

Święty Franciszek z Asyżu

 

NAJWAŻNIEJSZE DATY W ŻYCIU ŚW. FRANCISZKA

 

1181 lub 1182 - Narodziny Franciszka Bernardone w Asyżu.

 

1199 - Pod koniec roku 1199 lub na początku 1200 mieszczaństwo i ludność Asyżu rzucają się na pałace i zamki szlacheckie. Rozpoczynają się działania wojenne pomiędzy Asyżem i Perugią.

 

1200 - Klara Offreducci i jej rodzina opuszczają Asyż, by schronić się wraz z resztą szlachty do Perugii.

 

1202 - W styczniu: Piotr Bernardone nabywa od niejakiego Falamanza winnice i posiadłość ziemską.

- 12 września: bitwa przy moście św. Jana, gdzie Franciszek został wzięty do niewoli przez perugian.

 

1203 - Franciszek powraca z niewoli.

 

1204 - Choroba i rekonwalescencja Franciszka.

 

1205 - Franciszek wyrusza do Apulii i niebawem wraca do Asyżu.

 

1206 - Franciszek nawraca się pod wpływem wezwania Ukrzyżowanego u św. Damiana, wyrzeka się ojca i poświęca się pielęgnowaniu trędowatych i odbudowie kościołów.

 

1208 lub 1209 - 24 lutego: Słuchając Mszy świętej w Porcjunkuli, Franciszek słyszy ustęp z Ewangelii, który poczytuje sobie za regułę życia.

- 16 kwietnia; Bernard Quintavalle i Piotr z Katanii przyłączają się do niego.

- 23 kwietnia: Powołanie brata Idziego.

 

1209 lub 1210 - Franciszek wespół z dwunastu pierwszymi uczniami udaje się do . Rzymu i otrzymuje od Innocentego III ustne zatwierdzenie Reguły Braci Mniejszych.

 

1209 - Szlachta i mieszczaństwo Asyżu podpisują układ pokojowy kładący kres wojnie domowej.

 

1211 lub 1212 - W końcu marca: Obłóczyny św. Klary w Porcjunkuli.

- Ku końcowi roku: Wyjazd Franciszka na Wschód. Statek zostaje przez burzę wyrzucony na wybrzeże dalmatyńskie. Wraz z towarzyszem Franciszek powraca do Włoch przez Ankonę.

 

1213 - 8 maja: Hrabia Orland z Chiusi składa Franciszkowi w darze górę Alwernię.

 

1213 lub 1214 - W towarzystwie brata Bernarda Franciszek usiłuje przedostać się do Maroka. Choroba zatrzymuje go w Hiszpanii i zmusza do powrotu w rodzinne strony.

 

1215 - Sobór Laterański, na którym Franciszek był przypuszczalnie obecny i gdzie prawdopodobnie spotkał się po raz pierwszy ze św. Dominikiem.

 

1216 - śmierć Innocentego III. Wstąpienie na tron papieski Honoriusza III, od którego Franciszek uzyskuje odpust Porcjunkuli.

 

1217 - Kapituła w Porcjunkuli i postanowienie wysiania misjonarzy za granicę. Franciszek staje na czele misji wyruszającej do Francji, lecz przybywszy do Florencji, spotyka tam kardynała Ugolina, który go nakłania do pozostania we Włoszech.

 

1219 - Założenie bractwa w Niemczech i Francji. W czerwcu Franciszek odpływa do Egiptu wraz z towarzyszami.

- 29 sierpnia: Franciszek jest świadkiem nieudanego szturmu na Damiettę. Po czym udaje się wraz z bratem Iluminatem do sułtana. 5 listopada: Franciszek jest obecny przy zdobywaniu Damietty przez krzyżowców.

 

1220 - Franciszek przybywa do St. Jean d'Acre, gdzie spotyka brata Eliasza i Piotra z Katanii. Po czym, prawdopodobnie, odwiedza święte miejsca. Dowiaduje się o tym, iż kilku braci zginęło w Maroko męczeńską śmiercią. Dochodzi go również wieść o sporach w tonie zakonu. Pośpiesza więc do Italii, zatrzymuje się nieco w Wenecji, a potem udaje się do Rzymu. Kardynał Ugolino zostaje mianowany opiekunem zakonu. Franciszek zrzeka się urzędu generała, który powierza Piotrowi z Katanii.

 

1221 - śmierć Piotra z Katanii. Urząd generała obejmuje brat Eliasz. Franciszek układa Regułę, zwaną "Regułą z 1221 roku", która nie otrzymuje aprobaty kapituły generalnej. Ułożenie i zatwierdzenie Reguły Trzeciego Zakonu.

 

1222 - 15 sierpnia: kazanie Franciszka na wielkim placu w Bolonii.

 

1223 - 29 listopada: Honoriusz III zatwierdza Regułę, zwaną "Reguła z 1223 roku".

- 25 grudnia: Franciszek obchodzi Boże Narodzenie w Greccio.

 

1224 - Od 15 sierpnia do 30 września Franciszek udaje się na samotność na szczycie Alwerni, gdzie otrzymuje święte stygmaty.

 

1225 - Prawdopodobnie Franciszek spędza około dwu miesięcy w ogrodzie św. Klary, gdzie układa "Pieśń do brata Słońca".

- Ulegając namowom zasięga porady lekarzy papieskich w Rieti.

 

1226 - Coraz ciężej chorego Franciszka przewożą bracia do Sieny, stamtąd do Kortony i Nocery, potem do pałacu biskupiego w Asyżu, a w końcu do Porcjunkuli, gdzie święty umiera wieczorem dnia 3 października, a w niedzielę dnia następnego zostaje pochowany.

 

1228 - W niedzielę 16 lipca w Asyżu papież papież Grzegorz IX uroczyście ogłasza Franciszka świętym Kościoła katolickiego.

 

1230 - 25 maja, w wigilię uroczystości Zesłania Ducha świętego, przeniesienie ciała św. Franciszka z kościoła św. Jerzego do nowo budowanej bazyliki.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin