zabawy plastyczne dla dzieci.doc

(1552 KB) Pobierz

"Zrób to sam" dla dzieci

Czy Twoje dziecko nie spędza za dużo czasu przed telewizorem lub komputerem? Zaproponuj mu inne zajęcia, które też przyniosą mu wiele radości i korzystnie wpłynął na jego rozwój. Poświęć mu trochę więcej czasu, zróbcie razem coś fajnego.

 

Techniki plastyczne dla dzieci

Każdy człowiek w dzieciństwie zaczyna odkrywać świat. Chłonie go wszystkimi zmysłami, dlatego też twórczość dla dziecka jest nie tylko źródłem przyjemności estetycznych, radości z własnej twórczości, ale przyczynia się do poznania otaczającego go świata. Działalność plastyczna dzieci stwarza szerokie pole do realizacji jego możliwości i pobudza do obrazowego wyrażania swoich odczuć. Daje  mu przy tym radość i zadowolenie, wzmacnia poczucie własnej wartości. Jest wyrazem jego wewnętrznej energii, uspokaja je, daje uczucie odprężenia oraz zaspokaja typową dla tego wieku potrzebę działania. Dzieci podczas pracy twórczej  rozwijają swoje umiejętności manualne, doskonalą koordynację wzrokowo-ruchową, kształtują umiejętności wyrażania środkami plastycznymi.

Stosowanie w zabawie z dzieckiem różnorodnych technik plastycznych stymuluje ich dyspozycje twórcze. Rozwija fantazję, zdolności skojarzeniowe, pomysłowość, giętkość, oryginalność, płynność myślenia  zachęca do poszukiwań nieszablonowych rozwiązań.

Podczas zabaw plastycznych z dzieckiem ważne jest aby zapewnić mu możliwość swobodnej, twórczej wypowiedzi. Nie wolno ingerować w kompozycje dziecka, bo najważniejszy jest sam proces tworzenia a nie wartość wytworu plastycznego, niepodlegającego, w przypadku dzieci, jakiejkolwiek krytyce. Nie narzucajmy swoich myśli dziecku, pozwólmy aby od początku do końca czuło się twórcą odpowiedzialnym za własne dzieło. Nie narzucajmy też dziecku tempa pracy i pamiętajmy o odpowiednim wyeksponowaniu jego prac po ich ukończeniu, daje to wiele satysfakcji i przekonuje o poważnym traktowaniu jego wysiłku.

Podczas zabaw plastycznych z dzieckiem dobrze jest stosować różnorodne metody i techniki plastyczne co spowoduje, że zajęcia te będą ciekawe i bardzo atrakcyjne.

 

Techniki rysunkowe dla dzieci

Jest to najbardziej znana i powszechnie stosowana technika, jednak najczęściej kojarzona z rysowaniem ołówkiem lub kredkami. Są jednak inne ciekawe techniki, których stosowanie w zabawach z dzieckiem przynosi im wiele satysfakcji.

Rysowanie świecą

Do tej techniki najlepiej nadają się zwykłe świeczki, białe lub kolorowe. Kolorowe są lepsze bo rysunek nimi wykonany jest lepiej widoczny na białym papierze. Dziecko wykonuje dowolny rysunek na kartce z bloku, może on składać się tylko z kresek, można też pokrywać płaszczyzny posuwając po papierze świecą położną na boku. Gdy rysunek jest skończony, zamalowujemy dużym pędzlem całą kartkę papieru farbą akwarelową, najlepiej w ciemnym odcieniu: czarną, ciemnobrązowa, granatową. W miejscach zarysowanych świecą pozostają białe kreski lub płaszczyzny. Podczas rysowania nie należy naciskać świecy zawsze jednakowo, dzięki temu farba przedostanie się do papieru gdzieniegdzie przez cienką warstwę świecy. Tło pod obrazek nie musi być w jednym kolorze, można wcześniej pomalować je np. w pasy, korzystając z farb akwarelowych.

Rysowanie na podkładzie z klejówki

Klejówkę, jako podkład do malowania przygotowuje się w następujący sposób: do garnka z gotującą wodą wlewamy mąkę wcześniej rozpuszczoną w mniejszej ilości wody i mieszamy. Po chwili gotowania (bardzo krótko) otrzymujemy już klej, który powinien być gęstości śmietany. Klej wlewamy do naczynia w którym chcemy przygotować klejówkę i dodajemy do niego farbę w proszku, taka jaką używa się do malowania ścian w proporcji: dwie części kleju + jedna część farby. Najlepszy efekt otrzymamy stosując farbę o ciemnym zabarwieniu. Po dokładnym wymieszaniu próbujemy pomalować klejówką kawałek papieru, jeśli farba jest za gęsta należy dodać trochę wody. Należy pamiętać jednak o tym że klejówka powinna być gęsta dla otrzymania dobrego efektu pracy. Po zamalowaniu papieru dziecko maluje przy pomocy patyka zaostrzonego na kształt łopatki. Malować trzeba w miarę szybko aby klejówka nie wyschła. Podczas rysowania na patyku zbiera się farba którą trzeba ścierać przy pomocy szmatki. Do rysowania można też wykorzystać inne przedmioty np. grzebień, którym uzyskuje się ciekawe efekty, faliste równoległe linie.
Podkład z klejówki nie musi być wykonany w jednym kolorze, można go skomponować w dwóch lub trzech kolorach jednak na początek łatwiej jest zamalować papier jednym kolorem.

Kolorowa wydrapywanka

Arkusz brystolu zamalowujemy farbami akwarelowymi w kilku kolorach, mogą to być pasy lub plamy. Gdy brystol całkiem wyschnie, pocieramy całą jego powierzchnię świecą w różnych kierunkach. Po zakończeniu tej czynności ponownie należy pomalować całą powierzchnię czarnym tuszem. Początkowo są problemy z pokryciem świecy tuszem, który rozbiega się. Nie należy się tym przejmować i cierpliwie rozprowadzać tusz, plamy będą coraz większe i po pewnym czasie cały arkusz okryje się czarnym tuszem. Po całkowitym wyschnięciu można wydrapywać linie i nawet większe powierzchnie. Korzystając z drucika lub wykałaczki linie będą cieniutkie, stosując inne przedmioty linie będą szerokie. Zdrapuje się warstwę tuszu i świecy, a na czarnym tle ukazują się kolorowe linie zamalowanego akwarelą papieru.

 

Techniki malarskie dla dzieci

Malowanie palcami

Bezpośredni kontakt z farbą sprawia, iż malowanie staje się dla dzieci intensywnym przeżyciem. Tego typu praca twórcza dzieci pozytywnie wpływa na nastrój i ich zachowanie. Fakt, że przy tego typu technice dzieci są najczęściej brudne jak nieboskie stworzenia - ale szczęśliwe!
Malowanie palcami ma wiele wspólnego z naturalną skłonnością dzieci do zabawy w błocie co, jak wszyscy wiedzą, sprawia im ogromną frajdę.

malowanie palcami, dla dzieci
Dzieci malują bezpośrednio mocząc w farbie palce. Wykonują rysunek na bardzo dużych arkuszach papieru, co zapewnia swobodę ekspresji. Daje to duże możliwości wypowiedzi graficznych przy minimum zdolności plastycznych. Ciekawy efekt wizualny otrzymuje się pozwalając dzieciom malować na przezroczystym ekranie (pleksi lub folia oprawiona w ramę) ustawionym w pionie i dobrze oświetlonym. Doskonały pomysł na dziecięce przyjęcie!
Przy tej technice istotny jest dobór właściwych farb, polecam gotowe farby np firmy Nerchi, spełniające europejskie normy bezpieczeństwa dla zabawek, i nadające się dla dzieci od lat 3.

Możesz też przygotować podobne farby samodzielnie.
1 łyżka żelatyny w proszku, 1/3 szkl. ciepłej wody do rozpuszczenia żelatyny, 1/3 tuby gliceryny, 1 łyżeczka płatków mydlanych, 1 szkl. mąki ziemniaczanej.
Wymienione składniki mieszamy w małej ilości zimnej wody. Następnie dodajemy 3 litry wrzącej wody i do całej masy 1/3 tuby farby plakatowej. Masa powinna mieć konsystencje gęstego budyniu.

 

Malowanie na szkle lub folii

Podczas malowania na szkle trzeba stale pamiętać, że właściwy obraz występuje po drugiej stronie. Trzeba więc najpierw malować wszystkie szczegóły a na końcu to co jest w najdalszym planie. Pamiętać też warto że właściwy obraz będzie odwrócony. Przed malowaniem na szkle należy przygotować na papierze szkic kompozycji i dobrze jest też wstępnie go pokolorować akwarelą lub kredkami. Na szkicu kładziemy szkło i można malować. Jako szkicu można też użyć gotowych szablonów, których w internecie nie brakuje. Na zwykłym szkle można malować specjalnymi farbami lub farbami olejnymi, które niestety mają pewna wadę, ich schnięcie trwa dość długo i pracę trzeba wykonywać na raty.
Ze względu na bezpieczeństwo dzieci można z powodzeniem wykorzystać przejrzystą folię np. tzw. koszulki na dokumenty, na której wykonuje się obrazek a następnie przenosi go na dowolną powierzchnię. Obrazki tak wykonane przypominają witraże i można je wielokrotnie przeklejać. Jednak w tym przypadku trzeba użyć specjalnych farb.

 

Malowanie na tkaninach

Wiele frajdy może przynieść dzieciom samodzielne ozdobienie własnej koszulki,
malowanie na tkaninach, farby do tkanin
czapki czy torby. Do tego celu potrzebne są jednak specjalistyczne farby. Można przy ich użyciu malować lub rysować specjalnymi sztyftami a po utrwaleniu obrazka żelazkiem prać.

 

 

Malowanie na podkładzie z kaszy

Całą powierzchnię tektury na której będzie wykonywana praca malujemy klejem z mąki i posypujemy jakąkolwiek kaszą. Na wierzch kładziemy druga tekturkę i dokładnie dociskamy aby kasza dobrze przylgnęła. Gdy podkład jest już suchy można po nim malować. Druga wersja tej techniki polega na pokryciu tylko niektórych, wybranych części tekturki kaszą.

Modelowanie dla dzieci

Bezpośredni kontakt dotykowy z materiałem daje możliwości odreagowania napięcia. Bezkształtna masa daje szerokie możliwości oddziaływań, od prostego rozrywania na kawałki, poprzez łączenie tych kawałków w figury, aż do tworzenia określonych przedmiotów realnych czy nieistniejących wytworów dziecięcej fantazji. Dając dzieciom materiał do modelowania nie narzucamy tematu pracy. Proponujemy swobodną zabawę.

Modelowanie z masy solnej

masa solna

Lepienie z masy papierowej

Masę papierowa można przygotować samodzielnie w domu.
Drobne kawałki ligniny lub papieru toaletowego trzeba rozmoczyć w wodzie i rozdrobnić palcami. Nadmiar wody należy odcedzić a mokre kawałki włożyć do naczynia z gęstym klejem wykonanym z mąki. Kleju powinno być trochę mniej niż mokrego papieru. Całą masę trzeba dokładnie wyrobić ręką tak jak ciasto rozcierając przy okazji kawałeczki papieru. Masa jest gotowa do użycia.
Z masy papierowej można robić różne przedmioty: płaskorzeźby, broszki, medaliony, wisiorki, paciorki, maski dekoracyjne. Do przygotowania płaskorzeźby najlepiej użyć jako podkładu tekturki na której będzie można modelować, należy pamiętać o oddzieleniu jej od masy papierowej kawałkiem papieru w celu uniknięcia przyklejenia się płaskorzeźby.
Modelowanie palcami płaskorzeźby można jeszcze wzbogacić przez wyciśnięcie na jej powierzchni kropek, kresek czy innych nieskomplikowanych wzorów wykorzystując do tego różne narzędzia takie jak: główka gwoździa, zaostrzony patyczek.
Do wyrobu broszek czy paciorków masa papierowa powinna być bardzo starannie rozdrobniona i można tu skorzystać z gotowych mas papierowych jak np. Pappmache.
Broszki mogą mieć rozmaite kształty: rybki, kwiatki, zwierzątka. Można je ozdabiać kamyczkami. Aby broszka nadawała się do przypięcia należy pamiętać o małej agrafce, którą można przykleić do broszki kawałkiem materiału.
Po wyschnięciu ozdób z masy papierowej malujemy je farbą akwarelową, plakatową lub kolorowymi tuszami. Jeśli chcemy nadać wyrobowi połysku można zastosować jeszcze bezbarwny lakier.

Formowanie z kawałków papieru

Różne powierzchnie, zarówno płaskie jak i kuliste można otrzymywać przez zlepianie ze sobą klejem kawałków papieru. Korzystając z tej techniki można wykonać miseczki, maski dekoracyjne, główki do kukiełek, figurki ludzi lub zwierząt.
Opis wykonania maski
Na kawałku tektury rysujemy zewnętrzny kontur maski i wycinamy. Będzie to spodnia część maski. Na tekturce układamy kształty maski z namoczonych w dość rzadkim kleju z mąki kawałki ligniny lub papieru toaletowego. Gdy maska jest już wymodelowana oklejamy całą jej górną powierzchnię najpierw małymi, dartymi z gazety kawałkami papieru, a następnie kawałkami papieru białego. Po oklejeniu można cała powierzchnię posmarować jeszcze klejem. Gdy maska wyschnie (2-3 dni) malujemy ją plakatówką a po wyschnięciu bezbarwnym lakierem. Do maski można jeszcze przykleić włosy wykonane np. ze sznurka.
Jak wymodelować główkę kukiełki?
Do tego celu najlepiej użyć małego balonika, który po nadmuchaniu i zawiązaniu należy posmarować olejem. Po tej czynności należy oklejać balonik kawałkami papieru, podobnie jak maskę. Po całkowitym wysuszeniu warstwy papierowej należy wypuścić powietrze z balonika i wyjąć go. Tak otrzymana główkę można dowolnie malować i ozdabiać np. przyklejając włosy.

 

 

 

 

 

 

Rybka z płyt CD


Do wykonania rybki musisz przygotować: dwie bezużyteczne płyty CD, karton w dowolnym kolorze, kawałek wstążeczki lub sznureczka do zawieszenia, klej, nożyczki, ołówek, ewentualnie farby do pomalowania rybki.

szablon rybki

Korzystając z szablonu wytnij z kartonu dwie sylwetki ryby i oczy. Z prostokątnego kawałka tektury zrób harmonijkę, którą później włożysz w otwór na środku rybki.

 

 

 

zrób to sam

Do każdej z dwóch części rybki przyklej centralnie płytę CD a następnie oczy.

zrób to sam

Sklej ze sobą obie połówki (płytami CD na zewnątrz), wklejając do środka wstążeczkę lub sznureczek do zawieszania.

zrób to sam

W otwór na środku ryby włóż kartonik złożony w harmonijkę, do połowy długości.

zrób to sam

Rybka jest już gotowa. Jeśli chcesz można przed rozpoczęciem sklejania pomalować dowolnie kontur rybki farbami.

 

 

szablon rybki

 

 

 

 

Ozdobna ramka z papieru na dzień matki

 


[Rozmiar: 4599 bajtów]

Przeczytaną gazetę (najlepiej czarno-białą) rozdzierasz lub rozcinasz na prostokąty (np. 15 x 10 cm). Każdy zwijasz po skosie w cienką rureczkę, a potem ciasno w „ślimaczka” i zabezpieczasz na końcu taśmą klejącą.

 

 


[Rozmiar: 18594 bajtów]

Z tektury wycinasz ramkę o dowolnym kształcie, w której będzie można umieścić zdjęcie.

 

 

 


[Rozmiar: 18594 bajtów]

Na formę naklejasz mocnym klejem np. wikolem „ślimaczki” bardzo ciasno, jeden obok drugiego.

 

 

 

 

Kiedy wyschnie spryskujesz lakierem w aerozolu w dowolnym kolorze, np. złotym. Wkładasz zdjęcie do ramki i masz gotowy, własnoręcznie wykonany prezent dla mamy.

 

 


[Rozmiar: 19010 bajtów]

[Rozmiar: 18704 bajtów]

[Rozmiar: 18916 bajtów]

 

 

 

 

 

 

 

Stworek z włóczki dla dzieci



Co jest potrzebne do wykonania maskotki:

-         włóczka (lepsza jest dość gruba)

-         tektura w dowolnym kolorze

-         trochę zwykłej tektury

-         płyta CD (tylko jako szablon)

 

Korzystając z SZABLONU odrysuj łapki, oczy i uszy stworka na kolorowym kartonie i wytnij je.



Przy pomocy płyty CD narysuj dwa koła (wewnętrzne też) na zwykłej tekturce i wytnij je. Wewnętrzne kółko możesz trochę poszerzyć aby nie mieć problemów z przeciąganiem przez nie włóczki podczas robienia pompona.

 

 

 

Między oba tekturowe kółka włóż kawałek włóczki, tak jak pokazano to na zdjęciu.

Teraz bierz dość długie kawałki włóczki i owijaj nimi złożone ze sobą kółka. Czym więcej nawiniesz nici tym pompon będzie pełniejszy. Nie należy jednak z tym przesadzać bo będzie to utrudniać przyklejanie dodatków.

Weź nożyczki i przetnij wszystkie nitki wzdłuż zewnętrznego brzegu kółek. Najlepiej jest włożyć ostrze nożyczek między tekturki.

Po przecięciu włóczki chwyć te nitki, które wkładałaś między tekturki, mocno zaciągnij i zawiąż. Pompon jest już gotowy.

Teraz wystarczy, że przykleisz pozostałe elementy: stópki, uszy, wybrane oczy i stworek z włóczki jest gotowy. W ten sam sposób możesz zrobić np. kurczaczka i inne stworzenia.

 

 

SZA BLON

 

 

 

ZABAWKI I DEKORACJE Z PASKÓW SKRĘCANEJ BIBUŁY

Z marszczonej bibuły wyczarujesz z dzieckiem puszyste ozdoby i zabawki. Zobacz jakie to proste.

 

[Rozmiar: 50293 bajtów]

 

Musisz przygotować dwa cienkie (około 2 cm) paski bibuły marszczonej (paski muszą być tej samej długości). Oba paski nacinamy z jednej strony i skręcamy ze sobą razem. Powstały w ten sposób puszystym sznureczkiem obklejamy dokładnie papierowy szablon postaci lub zwierzątka. Doklejamy elementy dodatkowe i gotowe.

[Rozmiar: 50037 bajtów]

Tą dekorację przyklejono do drewnianego patyczka szaszłykowego. Dodatkowe elementy głowy wykonano z czerwonego papieru a nóżki ze szydełkowego sznureczka.

 

[Rozmiar: 50989 bajtów]

Tu podstawą kurczaczka jest mała plastikowa buteleczka po napoju mlecznym.

[Rozmiar: 49816 bajtów]

 

Technikę "skręcanej bibuły" można stosować również przy wykonywaniu obrazków i laurek np. na dzień matki.

 

[Rozmiar: 50344 bajtów]

 

 

OBRAZKI WYSZYWANE NA PAPIERZE

Igłą i nitką posługujemy się wyszywając serwetki, chusteczki, ubrania więc czemu nie przy tworzeniu kolorowych obrazków :-) Zachęcam, by spróbować z dzieckiem z haftowania na papierze. Takie prace można wykorzystać jako laurkę na dzień matki czy babci, albo udekorować nimi pokój.

·         Do wykonania wyszywanego obrazka będziecie potrzebować:

·         białą kartkę papieru

·         kolorowe kordonki

·         igłę

·         klej do papieru

·         kartka do podklejenia z tyłu obrazka

 

 

[Rozmiar: 62528 bajtów]

 

 

Jak zacząć? Narysuj na papierze kontury obrazka (możesz użyć kolorowanki). Następnie igłą ponakłuwajcie wzdłuż linii dziurki. Ostatni etap to wyszywanie właściwe. Możesz używać wielu różnych ściegów (w zależności od umiejętności dziecka): ściegu za igłą (patrz obramowanie skrzydeł motylka), ściegu atłaskowego (kwiaty i liście). Czasem ładnie jest wyszywać promieniście (środeczki kwiatów). Gotową pracę warto na coś nakleić, by ją zabezpieczyć od spodu.

 

[Rozmiar: 62528 bajtów]

 

Motylka wyszyto kordonkiem na kartce papieru i naklejono na karton. Kwiaty zostały wykonane z kolorowego papieru i naklejone na wierzch.

 

 

 

Kwiaty z bibuły

     

Opis: 

Własnoręcznie wykonane kwiaty z bibuły to świetny sposób na wiosenną ozdobę i prezent z okazji Dnia Matki lub Dnia Babci i Dziadka.

Składniki: 

·         Drut (15 cm na jeden kwiat),

·         kolorowa marszczona bibuła,

·         płatki waty,

·         klej,

·         nożyczki,

·         obcęgi.

Wykonanie:

1.    Na jednym końcu drutu za pomocą obcęgów zrób "pętlę". Owiń wokół niej odrobinę waty, a następnie zawiń całą końcówkę w bibułę o wybranym kolorze. W ten sposób powstał "środeczek" kwiatka.

2.    Z bibuły przeznaczonej na płatki kwiatka wytnij 6 - 8 jednakowej wielkości kółek. Nożyczkami ponacinaj ich brzegi.

3.    Płatki kwiatka nakładaj na łodyżkę przekłuwając je w centrum drutem.

4.    Z zielonej bibuły wydrzyj pasek. Owijaj nim drucianą łodyżkę kwiatka.

5.    Gdy wszystkie kwiatki będą gotowe - możesz wykonać jeszcze opakowanie dla nich w kształcie stożka.

 

 

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin