Archiwum publikacji.doc

(33 KB) Pobierz
Archiwum publikacji

 

Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

"Metoda Dobrego Startu" - ułatwia pokonywanie trudnoci i osišganie sukcesów na progu startu szkolnego

Pracujšc z dziećmi w wieku przedszkolnym nauczyciel musi stale poszukiwać efektywnych metod usprawniajšcych funkcje percepcyjno - motoryczne odpowiedzialne za prawidłowy przebieg procesów czytania i pisania.

Jednš z ciekawszych metod skutecznie przygotowujšcš dzieci do podjęcia nauki szkolnej jest MDS - Metoda Dobrego Startu. Stosowanie tej metody trafnie uzupełnia inne metody. Moje dowiadczenia w stosowaniu MDS w praktyce z dziećmi 6-letnimi wskazujš na dużš przydatnoć w dostrzeganiu przypadków dzieci dyslektycznych i skuteczne eliminowanie powyższych zaburzeń.

W naszych przedszkolach mamy takich dzieci coraz więcej. Wiele szeciolatków majšcych za rok podjšć naukę szkolnš wykazuje istnienie fragmentarycznych opónień rozwoju funkcji percepcyjno - motorycznych. Jeli dzieci te nie zostanš objęte ćwiczeniami korekcyjnymi będš napotykały trudnoci w zakresie przyswajania umiejętnoci czytania i pisania.

MDS - M.Bogdanowicz wszechstronnie oddziałuje na rozwój funkcji językowych, spostrzeżeniowych (wzrokowe, słuchowe, dotykowe, kinestetyczne) i motorycznych. Chciałabym zachęcić nauczycieli do pracy z wykorzystaniem MDS - "Od piosenki do literki". Wykorzystujšc powyższš metodę uczymy dzieci liter poprzez wielozmysłowe uczenie się. Dziecko słucha, piewa, dotyka, bada, wyobraża maluje, rysuje, lepi, modeluje własne ciało, pisze, wykonuje ćwiczenia ruchowe także relaksacyjne i ocenia.

Zajęcia prowadzone Metodš Dobrego Startu przebiegajš według następujšcego schematu:

I. Zajęcia wprowadzajšce:

·  ćwiczenia usprawniajšce orientację w schemacie ciała;

·  ćwiczenia orientacji w przestrzeni;

·  ćwiczenia rozwijajšce kompetencje językowe (poznawanie piosenki, która będzie towarzyszyła w dalszej częci zajęć);

II. Zajęcia właciwe:

·  ćwiczenia ruchowe (usprawniajšce motorykę dużš i małš, prowadzone w formie zabawy ruchowej nawišzujšcej do treci piosenki);

·  ćwiczenia ruchowo - słuchowo (dzieci piewajšc piosenkę, wystukujš jej rytm dłońmi, pięciami, palcami, stopami z wykorzystaniem pomocy: woreczki, wstšżki, szarfy, balony, instrumenty muzyczne, itp.;

·  ćwiczenia ruchowo - słuchowo - wzrokowe (dzieci uczš się krelić wzór litery zgodnie z rytmem piewanej piosenki etapami:

·  Etap 1. Prezentacja i omówienie wzoru litery. Demonstracje sposobu krelenia wzoru najpierw bez piewania piosenki, a następnie pisanie litery i piewanie piosenki.

·  Etap 2. Uczenie się polisensoryczne - wyklejanie, uzupełnianie wzorców liter materiałami o zróżnicowanej fakturze, np. plastelinš, bibułš, sznurowadłami, materiałem, gazetš. Dzieci piewajšc piosenkę wodzš palcem po wzorze. Tempo piewania piosenki powinno być dostosowane do możliwoci ruchów ręki.

·  Etap 3. Odtwarzanie wzoru z uwzględnieniem zasady stopniowania trudnoci. piewanie piosenki i odtwarzanie wzoru rękš w powietrzu, wystukiwanie rytmu piosenki na woreczkach, pisanie palcem na stole, stopš na podłodze, palcem na tacy z kaszš, węglem, kredš mazakiem, ołówkiem na dużych powierzchniach, a potem stopniowo na coraz mniejszych, a na koniec w liniaturze. Ważnym momentem wzmacniajšcym chęć dzieci do aktywnego uczestnictwa w zajęciach powinno być wybranie najpiękniejszej literki poprzez jej zaznaczenie i eksponowanie prac w widocznym miejscu, aby pochwalić dzieci za wysiłek i pracę.

III. Zajęcia końcowe:

·  krótkie ćwiczenia relaksacyjne, wyciszajšce, uspokajajšce;

·  ćwiczenia logopedyczne;

MDS - uczy skutecznie poprzez zabawę, która zmniejsza wysiłek i ułatwia proces nauczania - uczenia się. Sprawia, że dziecko kształtnie i chętnie kreli swoje pierwsze litery, odczuwa wielkš radoć z wykonywanej pracy. Metoda oddziałuje na wszystkie funkcje psychomotoryczne dziecka, rozwija jednoczenie kilka analizatorów. Pozwala trafić do wszystkich dzieci, przygotowujšc je skutecznie do podjęcia obowišzków szkolnych.

Opracowano na podstawie:
1. "Metoda dobrego startu w pracy z dzieckiem w wieku od 5 do 10 lat." M.Bogdanowicz
2. "Metoda dobrego startu. Od piosenki do literki" M.Bogdanowicz, M.Barańska, E.Jakacka

Anna Żaczek
Szkoła Podstawowa im. Dawnych Słowian
w Podebłociu

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin