DZIEу MATKI- scenariusz zajйЖ.doc

(43 KB) Pobierz
SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI KLASOWEJ Z OKAZJI

           SCENARIUSZ   ZAJĘĆ  OTWARTYCH

 

 

ZAJĘCIA  ODBYŁY  SIĘ  DNIA  28.V.2003r. W  KLASIE  Ie 

Z  UDZIAŁEM  ZAPROSZONYCH  RODZICÓW  I  NAUCZYCIELI

 

 

PROWADZĄCA :  Jolanta   Sajko

 

OŚRODEK   TEMATYCZNY:  Rodzice i dzieci

 

TEMAT   DNIA:  Przygotowujemy i organizujemy Dzień Matki

 

TEMAT: Wypowiedzi uczniów na temat : ,,Co zrobił chłopiec dla  swojej  mamy ?”na podstawie ilustracji .Wskazywanie czasowników.  Układanie  życzeń dla mamy z okazji  Dnia Matki  przy pomocy rozsypanki wyrazowej . Stosowanie wielkiej litery w pisowni wyrazów : Mama , Tobie , Ci ,Twoje  Święto .

 

CELE  OPERACYJNE :

UCZEŃ :

·        potrafi zbudować dłuższą wypowiedź na określony temat;

·        potrafi wyrazić słowami swoje uczucia do mamy;

·        umie utworzyć z rozsypanki wyrazowej wyrazy typu: mateńka, matuchna, mamunia itp.;

·        wykorzystuje w wypowiedziach o mamie słownictwo o pozytywnym zabarwieniu uczuciowym;

·        nazywa czynności wykonywane przez bohatera historyjki obrazkowej;

·        wybiera z rozsypanki właściwe wyrazy i przyporządkowuje do pytań: Co robi mama?  Jaka jest mama?

·        potrafi zredagować życzenia dla mamy;

·        stosuje wielką literę w pisowni wyrazów: Mama, Tobie, Ci, Twoje Święto itp.;

·        potrafi czytać cicho ze zrozumieniem;

·        poprawnie podkreśla w wierszu zdania, które są życzeniami;

·        stara się pięknie napisać na laurce własne życzenia.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                

 

 

METODY:  pokaz, praca z tekstem, ćwiczenia praktyczne.

 

FORMY:  zbiorowa, indywidualna, grupowa.

 

ŚRODKI   DYDAKTYCZNE:  historyjka obrazkowa, kartoniki z czasownikami, kartka z kalendarza, wiersz ,,Laurka”, rozsypanka wyrazowa (mateńka, matuchna itp.), czerwone serce, kartoniki z pytaniami: Co robi mama? Jaka jest mama? oraz kartoniki z wyrazami: troskliwa, kochana, pomaga, pracuje, itp., laurki uczniów, wiersz ,,Mamusia’, piosenka ,,Pomogę mamusi”.

 

 

 

PRZEBIEG    ZAJĘĆ:  

 

1.     Swobodne wypowiedzi uczniów na temat: ,,Co zrobił chłopiec dla swojej mamy?” na podstawie historyjki obrazkowej.

 

2.     Nazywanie czynności wykonywanych przez chłopca i przyporządkowanie do właściwej ilustracji:

 

                 sadzi, nabiera, podlewa, cieszy się, ścina, wręcza

 

3.     Układanie kilkuzdaniowej wypowiedzi na powyższe pytanie wykorzystaniem podanych czasowników.

 

Przewidywana  wypowiedź:

     Mały chłopiec posadził w ogródku krzew róży. Opiekował się nim. Wiosną na gałązkach wyrosły zielone listki i pąki. Później pąki rozwinęły się i zakwitły kwiaty. Chłopiec ucieszył się bardzo. Ściął najpiękniejszą różę i wręczył ją mamie.

 

4.     Czytanie pytania i karty z kalendarza. Formułowanie odpowiedzi .

-Z jakiej okazji chłopiec wręczył mamie różę?

 

5.     Rozmowa na temat sposobów wyrażania uczuć: miłości, szacunku i przywiązania do mamy.

- Za co kochamy swoje mamy? (za to, że zawsze jest z nami, że nas kocha,       że jest przy nas, kiedy jesteśmy chorzy...)

 

6.     Tworzenie wyrazów o pozytywnym zabarwieniu uczuciowym i zapisywanie ich na tablicy. Jako wprowadzenie do tego ćwiczenia nauczyciel czyta uczniom wiersz ,,Mamusia”.

 

 

 

                                               „Mamusia”

 

           Mama, mamusia, mateczka-                   Matuś, matka, mateńka-          

           słowa jak ciepłe ciasteczka.                                  Jakaś ty przy niej maleńka.

 

           Mamcia, mamunia, matula                                   Maleńka, posłuszna, grzeczna

           mocno się zawsze przytula.                  mamy kochana córeczka.

 

 

 

 

 





           teńka                                                             muńka          

    





MA

         tuchna                            teczka





          musia              munia

             

                                                      

 

       

     mateńka, matuchna, mamusia, mamuńka, mateczka, mamunia

 

 

7.     Rozmowa na temat cech charakteru mamy i czynności, które wykonuje. Segregowanie wyrazów według pytań:  Jaka jest mama?  Co robi? oraz umieszczenie w sercu na tablicy:

 

                                                        Mama

                                  kochana              pracuje

                                  troskliwa              opiekuje się

                                  wspaniała              pomaga

                                  pracowita              troszczy się

                                  dobra                            gotuje

                                  wyrozumiała               sprząta

                                  czuła                            odpoczywa

                                  serdeczna

                                  cierpliwa                              

 

 

8.     Śpiewanie piosenki ,,Pomogę mamusi” z naśladowaniem czynności         domowych : zmywanie naczyń, zamiatanie, pranie, itp...

 

 

 

    

9.  Praca z tekstem wiersza ,,Laurka”.

-         Ciche czytanie wiersza i zaznaczanie zdań, które są życzeniami.

-         Głośne odczytanie życzeń.

 

                                      

                                        „Laurka”

 

                                        Wymaluję na laurce   

              czerwone serduszko,

              ptaka, co ma złote pióra

              i kwiaty w dzbanuszku.

              Żyj, Mamusiu moja miła,             

              sto lat albo dłużej!

              Bądź szczęśliwa i wesoła,

              zdrowie niech Ci służy!     

 

 

 

    10.  Układanie życzeń dla mamy.

I poziom -  układa zdania z rozsypanki wyrazowej (każde zdanie w innym

              kolorze)

          II poziom -  uzupełnia luki w zdaniach odpowiednimi czasownikami

         III poziom - układa samodzielnie życzenia korzystając z wyrazów 

                pomocniczych

 

 

     11. Umieszczenie życzeń na laurce.

 

     12. Podsumowanie zajęć.

 

 

 

 

 

             

                                                                      Opracowała: mgr Jolanta Sajko

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin