Maria kielar-turska, rozwojowka.doc

(157 KB) Pobierz

Rozwój człowieka w pełnym cyklu życia

 

 

zmiana rozwojowa – różnica w całości lub organizacji struktury podmiotu, zaznaczająca się w czasie i prowadząca do jego strukturalnych lub funkcjonalnych przekształceń. Ma charakter progresywny, a zmiany są:

 

-                     intraindywidualne (postrzegane w różnych momentach rozwoju)

-                     interindywidualne (pozostające w relacji podobieństwa/różnicy do innych podmiotów znajdujących się w tym samym momencie na osi czasu)

 

Opisując rozwijający się podmiot należy uwzględnić:

 

a) rozwój każdej funkcji psychicznej, sprawności lub kompetencji ---> podejście longitualne/ badania podłużne

b) ukazania zmian typowych dla danego okresu życia jednostki ---> podejście transwersalne/ badania poprzeczne

 

Badania podłużne odnoszą się do wyróżnionych w psychologii ogólnych funkcji psychicznych, ujęcie poprzeczne wymaga wyjaśnień związanych z wyróżnieniem okresów rozwojowych.

 

Zasada życia wg E.Sujaka oznacza konieczność zmian rozwojowych zachodzących do okresu adolescencji – to przemiany zarówno psychiczne jak i fizyczne o charakterze progresywnym. Zmiany zachodzące w wieku późniejszym są uzależnione od woli i zaangażowania jednostki. Charakteryzowany jest w kategoriach zdarzeń życiowych.

 

Rycina 8.1 (koncepcje podziału życia ludzkiego na fazy)

 

 

8.1 ROZWÓJ W OKRESIE PRENATALNYM I PERINATALNYM

 

 

8.1.1                      Rozwój w okresie prenatalnym

 

 

Rozwój prenatalny zaczyna się w momencie, gdy plemnik łączy się z komórką jajową i powstaje zygota. Wyróżnia się w nim trzy etapy:

 

a) faza jajowa (do 2 tyg) – w chwili zapłodnienia następuje przekazanie 23 chromosomów od matki i 23 od ojca. W przypadku występowania trisomii chromosomu 21 występuje zespół Downa. Zygota ulega podziałowi (morula, blastula, gastrula), zagnieżdża w macicy.

 

b) faza embrionalna (do 8 tyg) – z listków zarodkowych tworzą się i zaczynają funkcjonować struktury wewnętrzne i zewnętrzne.

 

-                     endoderma: organy wewnętrzne i gruczoły

-                     mezoderma: mięśnie, chrząstki, kości, serce, narządy płciowe

-                     ektoderma: układ nerwowy, skóra, włosy, sensoryczne części ucha, oka, nosa

 

4 tydzień: zaczyna bić serce

7 tydzień: tworzą się kończyny górne

8 tydzień: tworzą się kończyny dolne

 

Rozwój przebiega zgodnie z prawem celfalokaudalnym (od części głowowej ku dolnej) oraz proksymodystalnym (od osi ciała na zewnątrz). Pod koniec tej fazy płód mierzy 3,81-5,08 cm i waży ok. 28,35kg. Z komórek otaczających embrion kształtują się trzy systemy:

 

a) łożysko – zbudowane z tkanki embrionu i matki; grubość 2,5cm, średnica 20-25cm; dzięki niemu na zasadzie osmozy następuje wymiana produktów odżywczych i zbędnych; krew matki i dziecka nie miesza się.

 

b) pępowina – składa się z tkanek i naczyń krwionośnych, 50cm długości

 

c)pęcherz płodowy – wypełniony wodami płodowymi, w jego skład wchodzi owodnia, omocznia, kosmówka.

 

Na tę fazę przypada okres krytyczny rozwoju, w którym orany mogą być uszkodzone przez różne teratogeny:

 

·                      leki (streptomycyna powoduje utratę słuchu, aspiryna w nadmiernych ilościach nawet poronienie)

·                      narkotyki (kokaina odpowiada za zahamowanie wzrostu i drażliwość noworodka)

·                      infekcje (różyczka powoduje uszkodzenie oczu, głuchotę, upośledzenie umysłowe)

·                      używki ( papierosy hamują wzrost, alkohol upośledzenie umysłowe, uszkodzenie mózgu i serca)

 

Inne teratogeny to późny wiek matki (ryzyko zespołu Downa), niedożywienie, cukrzyca (zwiększone prawdopodobieństwo wad wrodzonych), duże ilości ołowiu w środowisku, promieniowanie (białaczka, anomalie rozwoju ciała).

 

c)                   faza płodowa (od 9 do 38 tyg.) - na ten okres przypada rozwój zmysłów, a płód jest zdolny do życia pozamacicznego już w 6-7 miesiącu. Do opisania sensomotorycznego zachowania płodu przyczyniła się psychologia prenatalna, badające jego interakcji ze środowiskiem fizycznym i osobowym (matka) oraz społecznym.

 

3-7 miesiąc – pojawiają się fale mózgowe emitowane przez pień mózgu

6 miesiąc – przechodzenie w stan snu i czuwania

7 miesiąc – postępuje mielinizacja włókien i lateralizacja: ośrodki mowy rozwijają się w lewej półkuli, ośrodki odbierające muzykę w prawej

8 miesiąc – pojawia się faza REM, marzenia senne, zachodzi porządkowanie informacji

 

Rozwój zmysłów:

 

·                      czucie: najwcześniej, bo w 4 miesiącu płód reaguje na ruchy ciała matki, rozwija się zmysł równowagi. Na bodźce dotykowe około6-7 tygodnia, a jego najbardziej wrażliwą częścią jest warga. Skurcze płodu wskazują, że reaguje on również na ból, choć czubek głowy nie odbiera tego typu bodźców (istotne przy porodzie)

·                      smak: w 3 miesiącu płód reaguje na smaki podstawowe (słodki, gorzki, słodki, kwaśny)

·                      wzrok: w 4 miesiącu narząd wzroku reaguje na światło, w 8 pojawiają się ruchy gałek ocznych

·                      słuch: pierwsze reakcje w 3-4 miesiącu, w 6 odpowiada wzmożonymi ruchami na krzyk, głośną muzykę

 

              W fazie płodowej kształtują się również odruchy wrodzone, takie jak odruch chwytny (2-4 msc), połykania (4-8msc), odruch Moro polegający na unoszeniu kończyn w geście obejmowania w sytuacji zagrożenia (8-9msc). W ostatnim trymestrze płód przeżywa różne stane emocjonalne uwarunkowane przez hormony, co sprzyja kształtowaniu się predyspozycji do lękliwego lub radosnego ożywienia.

 

 

8.1.2                                  Stadium noworodka

 

              Stadium noworodka obejmuje pierwszy miesiąc, a wśród jego cch charakterystycznych znajdują się

 

·                      Specyficzne proporcje ciała – duża głowa, długi tułów, krótkie kończyny

·                      Duży udział tkanki chrzestnej – wyczuwalne jest spojenie kości czołowych i ciemieniowych (ciemiączko duże) oraz kości ciemieniowych i potyliczych (ciemiączko małe), które zanikają w pierwszym kwartale

·                      Przyjmowanie asymetrycznej postawy leżącej

·                      Przewaga zginaczy nad prostownikami

·                      Obecność odruchów:

 

              a) wspólnych dla noworodków i ludzi dorosłych: źrenicowy, mrugania, ssania, połykania, wydalania moczu i kału

              b) swoistych: odruch Babińskiego (podnoszenie dużego palca przy podrażnieniu stopy – jego utrzymywanie się w drugim półroczy sygnalizuje               upośledzenie systemu nerwowego), odruch toniczno-chwytny (wraz z odwróceniem głowy wyprostowują si kończyny po tej samej stronie,  kurczą po               przeciwnej), odruch chwytny (zaciskanie dłoni na przedmiocie), odruch marszu autonomicznego (przy zetknięciu stóp z podłożem dziecko wykonuje               rytmiczne ruchy chodzenia).

 

·                      Rytm aktywności snu i czuwania podzielony przez Wolffa na sześć poziomów pobudzenia (głęboki sen – krzyk). Wraz z wiekiem zmniejsza się ilość snu – noworodki śpią do 18 godzin na dobę, niemowlęta do 14. Długość fazy snu spada z 50% do 20% w okresie wczesnego dzieciństwa. Okresy snu i czuwania są krótkie, stan czuwania pojawia się co 3-4 godziny, a głęboki sen co 50-60 minut. Zaburzenia w tym cyklu negatywnie wpływają na zdrowie i zachowania w późniejszym rozwoju.

 

·                      Odbieranie bodźców – uspokajanie się przy zmianie pozycji, preferencja słodkiego smaku i wysokich, czystych dźwięków,  odwracanie się od nieprzyjemnych zapachów, śledzenie poruszających się obiektów.

 

Poziom rozwoju narodzonego dziecka mierzą dwie skale:

 

a) Skala Agar – funkcje organizmu takie jak akcja serca, czy reakcja na ból

b) Skala Oceny Zachowania – reakcja na stres, pobudzenie, uwaga, relacje społeczne

 

8.2                           ROZWÓJ W OKRESIE DZIECIŃSTWA

 

 

8.2.1                                  Wczesne dzieciństwo (do 3 roku życia)

8.2.1.1 Rozwój percepcji

 

·                      Wzrok – między 3 a 5 miesiącem rozwijają się postrzeganie głębi dzięki konwergencji osi wzrokowych oraz zestrajania w korze mózgowej informacji z obojga oczu; w 3 miesiącu dzieci rozróżniają cztery podstawowe barwy (preferują czerwoną i żółtą w stosunku do zielonej i niebieskiej). Niemowlęta najpierw koncentrują wzrok na brzegach przedmiotu, potem przenoszą wzrok ku centrum. Najwyraźniej zaznacza się postrzeganie stałości wielkości, słabiej – stałości barwy i kształtu.

·                      Słuch – trzydniowe niemowlęta rozpoznają głos matki;  już w pierwszym miesiącu różnicują dwa syntetyczne dźwięki mowy różniące się spółgłoską np. b-p bez względu na język (umiejętność ta spada ok.10-12 miesiąca życia).

 

              Aktywność percepcyjna niemowlęcia jest od początku sensowna. Według E. Gibson dziecko identyfikuje te bodźce, które są ważne dla jego orientacji   w  otoczeniu.

                           

              8.2.1.2 Stałość i obiektywność przedmiotów

 

              Warto zajrzeć do tabeli 8.1 koncepcji Pigeta na 294 str. Stałość i obiektywność pomaga tworzyć kategorie oparte na danych percepcyjnych. W badaniu Robertsa już               dziewięciomiesięczne niemowlęta zatrzymywały wzrok dłużej na rysunku konia, niż pozostałych przykładach ptaków.

 

8.2.1.3                                         Intermodalny charakter percepcji

 

 

-                                 2 miesiące – koordynacja słuchu ze wzrokiem

-                                 2-4 miesiąc – uwrażliwienie na brak koordynacji głosy i ruchu warg

-                                 1 rok – dynamiczny rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej (chwyt dowolny, manipulacja specyficzna).

             

                            Powstawanie powiązań między różnymi  danymi percepcyjnymi wyjaśnia koncepcja S.Szumana. Każdy akt percepcji dzieli się na dwie fazy - inicjującą, w której jednostka zostaje pobudzona przez bodziec i finalizującej, związanej z osiągnięciem efektu poznawczego.

 

 

 


              8.2.1.4 Manipulacja wczesnodziecięca

 

Okres chwytu dowolnego, czyli chwytania i sięgania po przedmioty pod kontrolą wzroku zaczyna się od 4 miesiąca i przechodzi kolejne etapy:

- chwyt prosty: nakrywanie dłonią przedmiotu i okrywanie go palcami

- chwyt nożycowy: przywodzenie kciuka do pozostałych palców

- chwyt pęsetkowy: przeciwstawianie kciuka i palca wskazującego

 

W pierwszym roku życia dziecko posługuje się schematami czynnościowymi, manipuluje przedmiotami w ten sam sposób. Po ukończeniu drugiego jego działania nabierają specyfiki (okres manipulacji specyficznej), jego ruchy dostrajają się do kształtu przedmiotów i nabierają precyzji. Objawia się to m.in. w sposobie zabawy klockami.

- piętrzenie klocków (budowanie wież) ok.18 miesiąca

- stawianie klocków jeden za drugim na płaszczyźnie (budowanie pociągów) ok. 21 miesiąca

- konstruowanie budowli trójwymiarowych (mosty) ok.30 miesiąca

 

Dziecko uczy się na zasadzie naśladowania dorosłych. W wieku 2. lat potrafi posługiwać się łyżką, ołówkiem, przenieść szklankę; dziecko 3-letnie – umyć twarz i wytrzeć się ręcznikiem.

 

              8.2.1.5 Rozwój lokomocji

 

Zmiany w postawy ciała prowadzą od postawy horyzontalnej do postawy wertykalnej. Postępy w zakresie przemieszczania się w przestrzeni zachodzą od obrotów w miejscu, poprzez zmiany postawy (siadanie, wstawanie), do przemieszczania się (pełzanie, raczkowanie, chodzenie) i doskonalenia tych sposobów (bieganie, pokonywanie przeszkód).

 

              8.2.1.6 Komunikowanie się dziecka z otoczeniem

 

Pierwsze środki komunikacji to zachowania niewerbalne (płacz, ruchy ciała, gesty, mimika) i służą regulacji zachowania, interakcji społecznej, połączeniu uwagi. Dzieci, które częściej gestykulują, więcej potem mówią.

·                      dużą wartość komunikacyjną posiada uśmiech: wzbudza pozytywne reakcje u dorosłego, przedłuża interakcję

·                      wokalizacja, czyli dźwięki zbliżone do mowy występują już w pierwszych tygodniach (kichnięcia, prychnięcia, płacz). Pojedyncze dźwięki mowy (gurzenie) można obserwować przed ukończeniem 5-go miesiąca. Proste sylaby (gaworzenie) prowadzi z kolei do wytworzenia wzorów dźwięków właściwych dla nabywanego języka.

·                      wczesne werbalne i niewerbalne kontakty matki z dzieckiem nazwano konwersacjopodobnymi. Dzięki nim dziecko odkrywa rytm komunikacyjny, otrzymuje materiał językowy.

·                      duży wpływ na kształtowanie się komunikacyjnych zachowań dziecka ma ją zachowania dorosłego: jeżeli matka używa języka w sposób referencyjny, dziecko skupia się na nazywaniu obiektów, jeśli w sposób ekspresyjny – dziecko używa słów do określania relacji społecznych.

 

              8.2.1.7 Opanowywanie języka.

 

              Pod koniec 1. Roku życia dziecko operuje 4-5 słowami, w następnych latach (do 6. roku) przyswaja 9-10 słów dziennie.

              W 2. roku życia wypowiedzi dziecka mają postać holofraz (wypowiedzi jednowyrazowe), a następnie zlepków dwuwyrazowych, np. „mama-jeść”. W tym czasie mowa dziecka jest nastawiona na funkcję ekspresywną i impresywną, nie symboliczną

 

- Nadrozciągliwość znaczeń: tendencja do nazywania w ten sam sposób obiektów, które są do siebie podobne.

- Hiperregularyzacja: kierowanie się powszechnymi regułami semantyczno-syntaktycznymi, np. „daj jeść piesowi”, występuje zazwyczaj w 2. roku życia.

              -  w 3. Roku życia słownik dziecka liczy 1000-1500 słów, wypowiada zdania 3-4 wyrazowe bez zniekształceń fonetycznych, zgodnie z regułami gramatycznymi; rozwija się f. symboliczna wypowiedzi

 

              8.2.1.8 Życie uczuciowe i społeczne małego dziecka.

 

              Najważniejsze fakty w tej dziedzinie to różnicowanie się uczuć, wytwarzanie więzi z osoba dorosła i początki interakcji z innymi dziećmi.

·                      Od pierwszych miesięcy dziecko wyraża mimicznie swoje stany emocjonalne (radość uśmiechem w 1. miesiącu, strach w 7. miesiącu) i reaguje na stany emocjonalne dorosłych (uspokaja się pod wpływem pieszczotliwego przemawiania w 2. miesiącu, odwzajemnia uśmiech w 3. miesiącu). Potrafi również rozpoznawać wyrazy mimiczne innych (...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin