dichter_-_z_neta.doc

(24 KB) Pobierz

http://www.culture.pl/pl/culture/artykuly/os_dichter_wilhelm

sylwetki literatura WILHELM DICHTER

 

Urodził się w 1935 w Borysławiu (dziś Ukraina), od 1968 mieszka w Tewkesbury w okolicach Bostonu. Dichter jako kilkuletnie dziecko żydowskich rodziców przeżył koszmar okupacji hitlerowskiej, ukrywając się z rodziną to u znajomych, to w skrytce na poddaszu, to w studni. Po śmierci ojca i zakończeniu wojny przyjechał z matką do południowej Polski, a na koniec zamieszkał w Warszawie. W związku z antysemicką nagonką opuścił w roku 1968 Polskę i pracował w USA jako informatyk.

Dopiero jako człowiek sześćdziesięcioletni zaczął opisywać swe życie, a wydana w 1996 w Krakowie książka Koń Pana Boga stała się literacką rewelacją i w roku 1997 była nominowana do najpoważniejszej polskiej nagrody literackiej Nike.

Dichter nie jest jednym z wielu wspominkarzy: relację swą buduje jak powieść, rekonstruując świadomość narratora-chłopca z minionych lat, malując sugestywne obrazy, cyzelując język tak, by oszczędnymi środkami literackimi oddać celnie atmosferę lat czterdziestych. Z niewielu książek możemy dowiedzieć się tyle o świadomości Polaków żydowskiego pochodzenia - zarówno w latach największego ucisku, jak wówczas, gdy zajmowali wysokie stanowiska państwowe i należeli do kasty uprzywilejowanej. Dichter kontynuuje swą opowieść i powstają już kolejne tomy, składające się na pasjonującą historię lat powojennych w Polsce.

"Ulica Stalina stała się ulicą Hitlera. (Wszyscy jednak dalej nazywali ją Pańską). Do wyszorowanego budynku NKWD wprowadziła się policja konna. Rozsuwając firanki w pustej sypialni rodziców, widziałem żołnierzy w zielonych spodniach i białych podkoszulkach. Czyścili zęby, jak przedtem motocykliści. Z żelaznej pompy nad kamienną studnią tryskała zimna woda. Zanurzali w niej głowy i odskakiwali parskając śmiechem. Matka kazała mi odejść od okna. Założyła rolety z czarnego papieru i ściągnęła je w dół. Zrobiło się ciemno i duszno." ("Koń Pana Boga")

Źródło: www.polska2000.pl Copyright: Stowarzyszenie Willa Decjusza

 

 

Druga książka Szkoła bezbożników była nominowana i została finalistką nagrody literackiej Nike 2000.
 

Bibliografia:

·       Koń Pana Boga, Kraków: Znak, 1996

·       Szkoła bezbożników, Kraków: Znak, 1999

Tłumaczenia:

·       niemiecki: Das Pferd Gottes, Berlin: Rowohlt, 1998; Rosenthals VermÄchtnis / Szkoła bezbożników, Berlin: Rowohlt, 2000

·       francuski: Le cheval du Bon Dieu, Paris: Editions Gallimard, 1998

·       holenderski: Paard van God, Amsterdam: Querido Uitgeverij, 1998

·       czeski: KŮŇ PÁna Boha, Votobia 1997

http://ksiazki.wp.pl/katalog/autorzy/autor.html?id=6903

 

Wilhelm Dichter

 

Życiorys

Urodził się w Borysławiu, gdzie przeżył wojnę. Pod koniec 1944 r. przyjechał do Polski. Ukończył Poltechnikę Warszawską, na której następnie doktoryzował się i pracował przez trzynaście lat. W 1968 r. wyemigrował z rodziną do USA. Jako specjalista od obróbki komputerowej obrazów zatrudniony jest w wielkiej firmie Linotype-Hell. Mieszka w pobliżu Bostonu.

http://ksiazki.wp.pl/katalog/ksiazki/ksiazka.html?kw=6618

Proza Dichtera - oszczędna, pozbawiona emocjonalnych komentarzy i moralistycznych ocen - jest zjawiskiem w naszej literaturze całkowicie oryginalnym i wyjątkowym.

 

http://ksiazki.wp.pl/katalog/ksiazki/ksiazka.html?kw=34369

 

Nastoletni bohater, cudem ocalony żydowski chłopiec, przeżywa okres fascynacji komunizmem i stalinizmem. Styka się z krańcowymi opiniami wrogów i budowniczych nowego ustroju. Nieoczekiwanie jego postępująca indoktrynacja zostaje zahamowana, gdy do głosu dochodzi miłość.

 

http://ksiazki.wp.pl/szukanie/ksiazki.html?id=72237

 

Koń Pana Boga - Szkoła bezbożników

 

Autor: Wilhelm Dichter

 

Nowe wydanie dwóch powieści Wilhelma Dichtera – tym razem w jednym tomie i z fotografiami z archiwum autora. Koń Pana Boga jest opartym na wątkach autobiograficznych literackim debiutem autora. Wojna, okupacja i początki nowej władzy w Polsce zostają tu przedstawione z punktu widzenia żydowskiego dziecka. Akcja Szkoły bezbożników rozgrywa się na przełomie lat 40. i 50. Nastoletni już bohater, przeżywający okres fascynacji komunizmem, styka się z krańcowymi opiniami wrogów i budowniczych nowego ustroju. Jego postępująca indoktrynacja zostaje nieoczekiwanie zahamowana, gdy do głosu dochodzi miłość. Proza Dichtera - oszczędna, pozbawiona emocjonalnych komentarzy i moralistycznych ocen – jest zarazem świadectwem mrocznych czasów i zajmującą opowieścią o dojrzewaniu.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin