Stosunki polsko-krzyżackie w okresie Polski piastowskiej.rtf

(3 KB) Pobierz

Stosunki polsko-krzyżackie w okresie Polski piastowskiej

 

              Początek konfliktu polsko krzyżackiego sięga roku 1226. Kiedy to Konrad Mazowiecki sprowadził do państwa Polskiego Krzyżaków zmuszony niebezpiecznym sąsiedztwem Prusów. Wzamian za obronę pogranicza mazowieckiego zaproponował im oddanie ziemi chełmińskiej.

              Zakon Krzyżacki w XII wieku był jednym z najpotężniejszych zakonów. Posiadłości znajdujące się na terenach podbitych w czasie krucjat nie są trwałe. Szansą było spotkanie z królem Węgier Andrzejem II, który potrzebował wsparcia przeciw najeżdżającym Siedmiogród Połowcami. W związku z tym Krzyżacy przenieśli się na teren Siedmiogrodu, jednak kiedy król zorientował się, że dążą oni do budowy własnego państwa w 1225 roku zgromadził siły i doprowadził do wyprowadzenia Krzyżaków z zajmowanych terenów. Jednak pojawiła się dla nich nowa szansa ze strony Konrada Mazowieckiego. Po zawarciu umowy Zakon rozpoczął systematyczny podbój Prus.

              Zakon Krzyżacki po uratowaniu Polski od wrogich sąsiadów, sam zaczął podbijać jej ziemie. W 1308 roku napadli i spalili Gdańsk i zajeli całe Pomorze Gdańskie. Osłabiona i rozbita na dzielnice Polska nie była w stanie się bronić, przez co straciła te ziemie na długie lata.

              W 1320 roku Polska zjednoczyła się, a królem został Władysław Łokietek, lecz kraj był dalej za słaby, aby podjąć się walki. Nowy król poddał Zakon pod sąd Papieski w Inowrocławiu. W 1321 roku wyrok nakazał Krzyżakom zwrot ziemi i zapłacenie odszkodowania. Jednak Zakon wniósł apelację do rzymu i z przyczyn formalnych wyrok zawieszono. Nie mogąc wygrać drogą prawną Łokietek postanowił odzyskać Pomorze drogą militarną. Zawarł sojusz z Wielkim Księstwem Litewskim. Natomiast Krzyżaków wsparł Jan Luksemburski władca Czech. W latach 1327-1332 trwała wojna pomiędzy Łokietkiem, a Janem Luksemurskim i Zakonem Krzyżackim.

              W 1331 roku wojska Krzyżackie wraz z Czechami napadły na Polskę, jednak Łokietek zdołał ten atak odeprzeć. Odniósł wtedy pierwsze, ważne dla polskiego rycerstwa zwycięstwo nad Zakonem w I bitwie pod Płowicami. Jednak 9 kwietnia 1332 roku Zakon podczas kolejnego napadu zagarnął Ziemię Dobrzyńską i Kujawy. Król jednak nie zareagował ponieważ zmarł 2 marca 1333 roku w wieku 73 lat, a 25 kwietnia na tronie zasiadł jego syn Kazimierz Wielki. Który uznał, że większą szansą byłoby uzyskanie terenów ruskich, w związku z czym spór z Zakonem należało załagodzić. W 1343 roku doszło do zawarcia pokoju w Kaliszu, przez co zapewniony został rozejm, a Polska odzyskała Kujawy i Ziemię Dobrzyńską. Ponad to Kazimierz Wielki zachował tytuł władcy Pomorza Gdańskiego.

              Pomimo faktu, że król Polski zachował tytuł ,,Pana i Dziedzica Pomorza" na rewizję kaliskich postanowień trzeba było czekać ponad sto lat. Dopiero wielka wojna z Polską w latach 1410-1411 zakończyła okres świetności Zakonu Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, czyli Krzyżaków.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin