Złoty środek.doc

(218 KB) Pobierz
Złoty środek

Złoty środek

Pierwszym sposobem na skomponowanie obrazu, jaki najczęściej przychodzi na myśl, jest umieszczenie najważniejszego obiektu w środku kadru. Kompozycję centralną, bo o niej tu mowa, często uzasadniana się koniecznością podkreślenia wagi fotografowanego obiektu. Ale czy jest to konieczne ? I czy tak wykonane zdjęcie będzie ciekawe?

Niestety zbyt duża dawka takich zdjęć jest w stanie zniechęcić niemal każdego widza. Przede wszystkim nie zawsze takie skomponowanie zdjęcia będzie najciekawszym. Są jednak sytuacje, gdy centralne umieszczenie głównego motywu zdjęcia jest jedynym dobrym rozwiązaniem. Przykład to fotografie nr 1 i 2. Na pierwszej przedstawiona jest kopuła kościoła sfotografowana od dołu.

Zdjęcie nr 1 - kopuła

Oś kopuły pokrywa się z osią optyczną obiektywu. Trudno sobie wyobrazić inny sposób na wykonanie tego zdjęcia. Jakiekolwiek przesunięcie kadru w dowolnym kierunku spowodowałby zachwianie równowagi i tym samym zdjęcie stałoby się znacznie mniej atrakcyjne i niudolne.

Kolejna fotografia jest pewną kombinacją, tu centralnie umieszczony kwiat został w ten sposób wyeksponowany, mimo, że nie jest największym elementem zdjęcia.
 

Zdjęcie nr 2 - kwiatek




Dodatkowo wszystkie linie kompozycyjne fotografii zbiegają się w centrum i wzmacniają ten efekt. Przebieg linii pokazano na fotografii w postaci strzałek. W wyniku takiego skomponowania zdjęcia widz, w pierwszej kolejności, zauważy kwiat, który jest de facto najmniejszym elementem fotografii i w dodatku usytuowanym w cieniu.

Kwiatek - schemat kompozycji



To dowód, że aby coś było zauważone, nie musi być największe. Dokładnie aranżując plan zdjęciowy czy odpowiednio dobierając obiektyw i miejsce skąd wykonamy zdjęcie możemy zadecydować, co będzie ważne a co nie. Oczywiście, w tym wszystkim najważniejszą rzeczą jest odpowiednie oświetlenie, które stanowi integralną częścią kompozycji.

Podobna sytuacja jest na fotografii nr 4, przedstawiającej długi korytarz.

Zdjęcie nr 4 - korytarz



Wyjście z niego umieszczono centralnie i wszystkie linie przebiegają tak, aby wskazywać to miejsce. Należy zauważyć, że to rozwiązanie nie jest jednym możliwym, choć chyba najlogiczniejszym.

Korytarz - schemat kompozycji


Fotografując detale, np. tabliczki jak na zdjęciu nr 6 nie sposób wymyślić inną kompozycję tematu. Jest to jedyna „treść” zdjęcia, otoczenie pełni role tła, i nie ma istotnego wpływu na odbiór obrazu. Ale to przypadek, gdy tabliczka jest na zdjęciu sama, pozbawiona kontekstu, który mógłby mieć znaczenia.

Zdjęcie nr 6

 

Innym przykładem na wykorzystanie centralnej kompozycji jest zdjęcie nr 7. W samym środku kadru widzimy szczyt ośnieżonego wulkanu, a chmury pełnią rolę naturalnego obramowania. Należy zwrócić uwagę, że poza tymi dwoma elementami, czyli szczytem i chmurami, na zdjęciu nie ma nic innego.

Zdjęcie nr 7 - wulkan      Wulkan - schemat kompozycji

 

 Autor: Paweł Duma

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin