prawo konkurencji wykład 8 - 11.12.doc

(30 KB) Pobierz

PRAWO OCHRONY KONKURENCJI WYKŁAD  8                                                        11.12.2011

 

29.01.2012 egzamin, niedziela godz. 12.30

Obowiązuje ustawa z 2007 roku o ochronie konkurencji i konsumentów oraz rozdział VIII podręcznika Strzyczkowskiego wydanie 6.

Oddziaływanie na organizację struktur koncentracji

Zamiar koncentracji polega na zgłoszeniu prezesowi UOKIK- kontrola prewencyjna. Każdy zamiar koncentracji podlega jego zgłoszeniu. Może być fuzja (z dwóch przedsiębiorstw jedno duże) lub inkorporacji (jeden podmiot wchłania drugi). Przekształcenia mogą mieć formę organizacyjno-prawnej.

2à1 np.

Jednoosobowe spółki skarbu państwa

Podział spółdzielni, Spółki prawa handlowego

Procesy przekształceń własnościowych dopiero zaczynały podejmować. Należało się przyjrzeć czy tego rodzaju działania (np. koncentracja) w jaki sposób wpływa na sytuację na rynku.

Art.11 ust.1 – zamiar utworzenia podmiotu gospodarczego w razie gdy ten podmiot może uzyskać pozycje dominującą na rynku albo jedna ze stron taką sytuację posiada. W drugiej sytuacji możemy mówić o NOWYM podmiocie, ale jest to podmiot zależny od tych przedsiębiorców. Gdy chodzi o sytuację konkurencji to ta sytuacja nie ulega zmianie bo nie ma nowego podmiotu, tylko podmiot od nich zależny.

Zamiar utworzenia- nie ma podmiotu który gdy wchodzi na rynek i ma pozycję dominującą. On sam musi domyślić się czy będzie on miał pozycję dominującą po wejściu na rynek.

Utworzenie nowego przedsiębiorcy może mieć taką pozycję dominującą, ale może być to zagrożenie konkurencji i prezes UOKIK może go kontrolować. Jeżeli jest firma duża to stwarza jakieś zagrożenie w przyszłości, ale tylko hipotetycznie. Co najwyżej można monitorować jego pozycję na rynku. Prezes UOKIK może go kontrolować (oddziaływanie struktur na innepodmioty).

Art. 12. Przewidywał środki dekoncentracji i demonopolizacji. Są to środki likwidujące przyczyny a nie skutek monopolistyczny. Jeżeli jest to środek monopolistyczny, to te środki posiadane, mogą ulec rozwiązaniu lub podziałowi, jeśli trwale ograniczają konkurencję lub warunki jej prowadzenia.(bo mogą wyeliminować podmioty stare)

Gdy organ antymonopolowy stwierdzał taki stan i wykonanie podziału to ten element dot. Podziału przedsiębiorstwa był w rękach organów przedsiębiorstwa(ogólne zebranie pracowników, rada pracownicza i dyrektor). Prezes UOKIK zauważył swój błąd i to organ założycielski z reguły jest to minister- był zobowiązany do podziału takiego przedsiębiorstwa państwowego.

Art. 12 ust.4 demonopolizacja – gdy podmiot posiada pozycję dominującą to organ UOKIK wydaje decyzję nakazującą ograniczenie jego działalności gospodarczej. W razie twierdzenia, że podmiot gospodarczy posiada pozycje dominującą. Wystarczy udowodnić że mamy do czynienia z domniemaniem rynkowym. Wystarczyło stwierdzić przesłankę autonomiczną by zawiesić obszar działania danego przedsiębiorcy.

Odpowiedzialność za naruszenie ustawy:

*środki cywilnoprawne (sankcja nieważności umowy z  mocy prawa)

*środki administracyjnoprawne (zwłaszcza w obszarze kontroli koncentracji, system kar pieniężnych)

Kary pieniężne za: nieudostępnienie informacji lub udostępnienie informacji nieprawdziwych o przedsiębiorcach i rynkach.

Organem antymonopolowym który odpowiadał za wszystko był prezes UOKIK. Nie był organem kolegialnym, ale monokratycznym. Urząd antymonopolowy był podległy Radzie Ministrów. Były to stosunki kierownicze tj. kierownikà podwładny. Był wykonawcą polityki rządu.

Marzec 2000 – prezes RM sprawuje nadzór nad UOKIK (urzędem antymonopolowym). Od tgo momentu organ antymonopolowy działa samodzielnie, sprawuje zadania ustalone nie bojąc się , że premier odwoła go ze stanowiska Prezesa UOKIK, obszar kompetencyjny  UOKIK-u poszerza się, wykonuje zadania ustawowe.

Procedury w postepowaniu

Orzeczenia są prawomocne, była tylko jedna instytucja sądowa. Więc nie można mówić o postepowaniu administracyjnym- tym bardziej że nie można odwołać się do NSA. Nie można było odwołać się od wyroku sądu antymonopolowego bo orzeczenia są prawomocne.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin