Scenariusz zajęć „Leśna rodzina – jeż i wiewiórka”
Temat zajęć: „Leśna rodzina – jeż i wiewiórka” – zajęcia plastyczne, wydrapywanie form, kształtów w podłożu, zabawy dydaktyczne.
Cele ogólne:
Ø kształtowanie dokładności i cierpliwości w wykonywaniu zadań
Ø rozwijanie wszechstronnej stymulacji dzieci poprzez połączenie wrażeń ruchowych, słuchowych, wzrokowych i dotykowych
Ø rozwijanie motoryki dziecka poprzez uczestnictwo w wymagających precyzji pracach plastycznych oraz grach i zabawach ruchowych,
Ø rozwijanie aktywności dziecka w grupie poprzez czynne uczestnictwo w zajęciach
Ø odpoczynek, relaks
Cele szczegółowe:
Dziecko:
Ø cechuje dokładność w wykonywaniu powierzonych zdań
Ø potrafi skoncentrować swoją uwagę na wykonywanym zadaniu
Ø jest otwarte na propozycje zabaw proponowane przez nauczyciela
Ø potrafi wczuć się w wyznaczoną rolę
Ø potrafi wyrażać swoją opinię na określony temat
Ø jest otwarte na dialog, rozmowę
Ø wyraża swoje zainteresowanie poprzez czynne uczestnictwo
Metody:
Metoda aktywizująca – zajęcia plastyczne – „ryt” oraz zabawy i gry dydaktyczne
Metoda podająca - pogadanka
Formy:
Praca indywidualna i grupowa
Miejsce realizacji:
Przedszkolna sala dydaktyczna
Czas trwania:
Około 30 min
Pomoce dydaktyczne:
Gotowe formy do wydrapywania, wykałaczki, kolczaste przedmioty i rośliny – grzebień, szczotka, róża, kaktus , gra „pamięć”,
Przebieg:
2. Leśna rodzina – praca plastyczna – wydrapywanie postaci zwierząt przy wykorzystaniu wykałaczki z wcześniej przygotowanego podkładu (kartka zamalowana kredką świecową i farbą plakatową).
OPIS TECHNIKI:
Brystol grubo (mocny nacisk kredki na podłoże) zamalowujemy kredką świecową (w dowolnie wybranych kolorach), tak by nie pozostawić wolnego miejsca. Następnie zamalowujemy pokolorowaną kartkę ciemną (czarną, granatową) farbą plakatową lub temperową. Trzeba dosyć gęsto rozrobionej farby użyć, by chciała pokryć „wosk” kredki świecowej. Odczekujemy kilka chwil, by kartka lekko przeschnęła (gdy odcień farby zmatowieje) – w tym czasie planujemy jaki wzór wyrysujemy na naszej pracy.
Po przeschnięciu wykałaczką „rysujemy” wybrany wzór.
Wzór ma taki kolor, jaki kolor kredki świecowej wybraliśmy
magic_bb