program ćwiczeń dla pacjentów z bólem fantomowym.doc

(21 KB) Pobierz

 

]/18-06-01   Program ćwiczeń dla pacjentów z bólem fantomowym

Po amputacji kończyny chorzy bardzo często odczuwają ból o takim samym charakterze i lokalizacji, jak w czasie choroby, która dotknęła kończynę. Np. chory, który cierpiał na silne bóle z powodu niedokrwiennej martwicy stopy, czuje te bóle mimo, że chora noga została amputowana. Są to tzw. bóle fantomowe, prześladujące około 80% chorych po amputacji i bardzo trudne do leczenia.
W czerwcowym, numerze "The Lancet" dr Herta Flor i współpracownicy z Central Institute of Mental Health in Mannheim, przedstawili wyniki nowej metody leczenia bólów fantomowych. Polega ona na dwutygodniowych cyklach terapii, w których pacjenci poddani są codzienne 90-minutowym specjalnym treningom.
Pacjentowi podłącza się 8 elektrod do miejsca amputacji i stosuje serie impulsów elektrycznych, wyzwalających niebolesne bodźce czuciowe. Pacjenci uczą się rozpoznawać lokalizację i częstotliwość impulsów. Porównanie wyników terapii 5 osób leczonych w ten sposób z efektami leczenia metodami klasycznymi innych 5 osób wykazało zmniejszenie bólów fantomowych u pacjentów leczonych nową metodą po 2 tygodniach ćwiczeń i utrzymywanie się poprawy po 3 miesiącach. Nie stwierdzono poprawy u pacjentów leczonych innymi - klasycznymi - metodami, takimi jak podawanie leków przeciwbólowych, stymulacja nerwów i fizykoterapia.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin