Scenariusz zajęć z matematyki.doc

(46 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć z informatyki

Scenariusz zajęć z matematyki

 

 

 

Data: 09.09.11 r.

Klasa: I

Czas: 45 min.

 

 

 

Temat lekcji: Rytmy w naszym życiu – zabawa rytmami.

 

 

 

Cele lekcji:

- cel ogólny: umiejętność wykorzystania rytmów w matematyce

- cele operacyjne:

              Uczeń potrafi:

- układać prosty rytm

              - odczytywać rytm

              - kontynuować rytm o różnych poziomach trudności

              - wysłuchiwać i dostrzegać regularność

              - wykonywać ciałem ćwiczenia rytmiczne

- dokonać przekładu z informacji słuchowych na czynności manipulacyjno-wzrokowe

              - przedstawić następstwa:

dnia i nocy

• pór roku

• dni tygodnia

              wykorzystując rytmiczną organizację czasu

              - wskazać różnice między kalendarzami, którymi posługują się ludzie


Ogniwo lekcji

Treści lekcji

Metody kształcenia

Formy kształcenia

Materiały dydaktyczne

Czas (min.)

Czynności organizacyjne

- Powitanie uczniów

- Sprawdzenie obecności

- Zapisanie tematu zajęć

 

 

Tablica

4 min.

Wprowadzenie do nowego tematu

- Zapoznanie z pojęciem rytmu

- Rozmowa na temat tego, gdzie uczniowie spotykają rytmy

Podająca,

poszukująca, pogadanka

Zbiorowa

 

7 min.

Realizacja treści nowego tematu i ćwiczenia

- Układanie prostego rytmu

- Odczytywanie rytmu

- Kontynuowanie rytmu o różnych poziomach trudności

- Wysłuchiwanie i dostrzeganie regularności

- Wykonywanie ciałem ćwiczeń rytmicznych

- Dokonywanie przekładu z informacji słuchowych na czynności manipulacyjno-wzrokowe

- Przedstawianie następstwa dnia i nocy, pór roku i dni tygodnia, wykorzystując rytmiczną organizację czasu

- Wskazanie różnic między kalendarzami, którymi posługują się dorośli

Praktyczna

Indywidualna, zbiorowa

- Figury geometryczne z papieru

- Koła

- Kalendarze

- Kartoniki z symbolami

25 min.

Rekapitulacja

Wskazywanie przez uczniów występowania rytmów w ich życiu

 

Poszukująca

Zbiorowa

 

6 min.

Zadanie i omówienie pracy domowej

Przygotowanie rytmu swojego dnia

Praktyczna

Indywidualna

Zeszyt w kratkę do matematyki

2 min.

Zakończenie zajęć

Pożegnanie uczniów

 

 

 

1 min.

Plan lekcji:


Przebieg lekcji:

 

1. Temat lekcji: Rytmy w naszym życiu – zabawa rytmami. (do 8:04)

 

2. Wprowadzenie do nowego tematu: (do 8:11)

Zapoznanie uczniów z pojęciem rytmu w matematyce i uświadomienie im, że od początku życia rytmy im towarzyszą; przedstawienie rytmu jako regularność, powtarzalność.

Pytania do pogadanki:

              - Gdzie można spotkać rytm?

              - Jak sądzicie, gdzie w matematyce natkniemy się na rytmy?

              - Czy dostrzegacie rytmy w swoim życiu?

 

3. Realizacja treści nowego tematu i ćwiczenia: (do 8:36)

   I część: ćwiczenia rytmiczne sprzyjające dostrzeganiu regularności:

              ćw. 1. układanie rytmu z dwóch elementów, np. kółko, kreska

              ćw. 2. odczytywanie i kontynuowanie rytmu, np. kółko, kreska, kreska

              ćw. 3. kontynuowanie trudniejszych rytmów, np. kółko, trójkąt, kreska

   II część:

              wysłuchiwanie i wyklaskiwanie rytmu podanego przez nauczyciela

   III część:

              ćwiczenia rytmiczne wykonywane ciałem, np. podskok, przysiad, przysiad

   IV część: przekładanie zauważonych prawidłowości:

              ćw. 1. przełożenie wysłuchanego rytmu na figurę geometryczną, np. klaśnię-cie, tupnięcie, podskok – każdemu elementowi uczeń ma nadać symbol i ułożyć rytm

              ćw. 2. stopniowe zwiększanie poziomu trudności zadań

   V część: rytmiczna organizacja czasu:

              ćw. 1. uświadomienie uczniom stałego następstwa dnia i nocy

              ćw. 2. uświadomienie uczniom stałego następstwa pór roku

              ćw. 3. uświadomienie uczniom stałego następstwa dni tygodnia – dodatkowo ewentualne wprowadzenie wierszyka:

 

„Tydzień dzieci miał siedmioro:              Wtorek Środę wziął pod brodę:

- niech się tutaj wszystkie zbiorą.              - chodźmy sitkiem czerpać wodę.

Ale przecież nie tak łatwo                            Czwartek igłą w górze grzebie

radzić sobie z liczną dziatwą.                            i zaszywa dziury w niebie.

Poniedziałek już od Wtorku                            Chcieli pracę skończyć w Piątek,

poszukuje kota w worku.                                          a to ledwie był początek…”

  

   VI część: pokazanie uczniom różnego rodzaju kalendarzy, a następnie ustalenie, jakie cechy mają one różne

 

4. Rekapitulacja: (do 8:42)

Uczniowie są proszeni o wskazanie rytmów, jakie występują w ich życiu, podając proste przykłady, np. zabawa, nauka, nauka czy lekcja, przerwa, lekcja.

 

5. Zadanie i omówienie pracy domowej: (do 8:44)

Nauczyciel zadaje uczniom pracę domową, mającą na celu utrwalenie zdobytych na lekcji umiejętności. Muszą oni przygotować rytm swojego dnia i przedstawić go za pomocą wybranych przez siebie symboli. Rytm muszą narysować w zeszycie do matematyki. Przykład:

             

kółko – uczeń wstaje

              trójkąt – uczeń idzie do szkoły

              kreska – uczeń wraca ze szkoły

              kwadrat – uczeń idzie spać

 

6. Nauczyciel dziękuje za udział w zajęciach i żegna się z uczniami. (do 8:45)

Zgłoś jeśli naruszono regulamin