Ślub za rozsądne pieniądze
koszty ślubu
Przeciętna suma jaką trzeba przeznaczyć na ślub i wesele przyprawia wiele par o zawrót głowy. Jednak przy odrobinie pomysłowości, zdolności organizacyjnych i elastycznego podejścia...
...ślub można zorganizować taniej, nie zapożyczając się niepotrzebnie. Dobra komunikacja to podstawa przy omawianiu ślubnego budżetu. Państwo Młodzi powinni otwarcie i szczerze porozmawiać na temat finansów z własnymi rodzinami, omówić dokładnie wszystkie koszty ślubu, jednak nikt nie powinien czuć się zmuszony do partycypowania w kosztach. Wszystko zależy od sytuacji rodzinnej i finansowej obu stron, dlatego zwłaszcza w kwestiach finansowych trzeba wykazać się taktem i dyplomacją.
Przygotowanie realistycznego budżetu i przestrzeganie jego założeń to klucz do trzymania kosztów w ryzach. W czasie planowania finansów młodzi często dają się ponieść chwili, dodając coś tu i tam, a o przekroczenie założonej kwoty naprawdę nie trudno. Ślubny budżet można podzielić roboczo na sześć głównych kategorii: przyjęcie, muzyka, fotograf, kwiaty, oprawa Panny Młodej oraz pozostałe. Wstępnie można przyjąć 50% na przyjęcie weselne (w tym lokal, jedzenie, alkohol, tort) oraz po 10% na każdą z pozostałych pięciu kategorii. Te wielkości są oczywiście elastyczne, stanowią jednak dobry punkt wyjścia, bo od czegoś trzeba zacząć.
Można stworzyć własny ślubny organizer (np. segregator), w którym warto trzymać wszystkie szczegóły dotyczące ślubu, również kwestie finansowe. Dzięki temu łatwiej jest śledzić wydatki, które już zostały poniesione i te, które jeszcze przed nami. Jednym z najczęstszych błędów jest brak planowania z wyprzedzeniem, a gdy wszystko jest na ostatnią chwilę, żaden zaplanowany budżet nie jest realny do utrzymania. Dlatego chcąc ograniczyć koszty ślubu organizacja jest tak ważna.
Podczas zakupu sukni ślubnej, staraj się wybierać klasyczny prosty fason, który zazwyczaj jest tańszy niż pełna ornamentów ręcznie robiona suknia. Możesz również zdecydować się na wypożyczalnię, trzeba jednak pamiętać, że za każde uszkodzenie sukni trzeba będzie dodatkowo zapłacić. Warto również przejrzeć popularne serwisy aukcyjne, a nuż trafi się jakaś wyjątkowa okazja.
Wybierając fotografa porównaj zarówno stawkę godzinową jak i całościowy pakiet jaki oferuje dany fotograf. Można przykładowo zamówić profesjonalnego fotografa tylko do zrobienia formalnych zdjęć podczas ceremonii, natomiast zdjęcia z przyjęcia można skompletować od gości weselnych.
Przyjęcie weselne to zazwyczaj największy wydatek, dlatego jest to element, w którym warto poszukać oszczędności. Lokale bywają drogie do wynajęcia głównie ze względu na konieczność skorzystania z zatrudnionej w nich obsługi. Spróbuj poszukać innych miejsc, jak na przykład historycznych domów, placów, parków czy ogrodów publicznych.
Dobrze jest unikać miesięcy, na które przypada najwięcej ślubów, czyli maj, czerwiec, lipiec i sierpień. Podczas pozostałych „wolniejszych” miesięcy mamy większą możliwość negocjowania cen, a co za tym idzie ograniczyć koszty ślubu. Zastanówcie się, czy możecie zorganizować swój ślub w piątek, stawki mogą być nawet o 20% niższe, poza tym jest o wiele mniej problemów z wolnymi terminami zarówno w lokalach jak i u fotografów.
Postaraj się, aby podczas przyjęcia otwarty bar serwował tylko dwa lub trzy gatunki mocniejszego alkoholu, np. wódka i gin. Jeżeli to możliwe, zatrudnij niezależnego barmana, a alkohol kup w dużym hipermarkecie czy dyskoncie.
Na koniec kilka drobnych rad, jak zatroszczyć się o własny portfel i utrzymać koszty ślubu na rozsądnym poziomie:
· Sprawdź oferty sukien ślubnych na aukcjach – są duże szanse, że były noszone tylko raz.
· Zawęź listę gości. Jeżeli masz 200 osób na liście, zmniejsz ją do 150.
· Własnoręcznie przygotuj ozdoby sali weselnej, używając balonów i kwiatów doniczkowych.
· Uważnie wybierz kwiaty na wesele. Zazwyczaj są tańsze w swoim sezonie, jak np. tulipany pod koniec marca.
· Zamiast limuzyny wynajmij inny luksusowy samochód, a kierowcą może być Twój przyjaciel.
seba81-23