Wina.doc

(76 KB) Pobierz
Wino z jabłek

Wino z jabłek


 

Jabłka

W przeciwieństwie do gruszek, jabłka są u nas podstawowym surowcem do wyrobu win owocowych. Można z nich wyrabiać wina jedno owocowe lekkie, stołowe i mocne oraz tzw. jabłecznik (bez dodatku cukru), a ponad to wina mieszane (wieloowocowe)

Jabłek nie należy obierać, gdyż w skórce owoców znajduje się dużo substancji aromatycznych, garbniki i barwniki; wpływają one korzystnie na smak i barwę wina. Na wino deserowe należy brać odmiany aromatyczne, np. Renety.

W celu zwiększenia wydajności moszczu, wielu wytwórców wina stosuje zafermentowanie wytłoczyn jabłkowych zwilżonych większą lub mniejszą ilością wody. Wydajność moszczu przy takim postępowaniu jest rzeczywiście znacznie większa, jednak istnieje poważne niebezpieczeństwo zaoctowania moszczu. Za octowane wino nabiera często silnej goryczki, a nieraz i posmaku„myszki".

Z tego względu bezpieczniej jest raczej tłoczyćjabłka kilka ra­zy z małym dodatkiem wody, lecz bez zafermentowywania.

W podanych poniżej przepisach przyjęto (wg tabeli 4) przeciętną zawartość cukru w jabłkach w ilości 10% (100 g/l) oraz zawartość kwasów - 0,7 (7 g/l). Wina jabłkowe, szczególnie jeżeli są nieco rozcieńczone wodą (bardzo rozcieńczać nie można), muszą być dokwaszane kwasem cytrynowym, należy również dodawać do nich większą ilość pożywki, a więc 0,4-0,5 g na każdy litr nastawu.

 

1. Ze spadów i kwaśnych jabłek

4 - 5 kg jabłek umyć, pokrajać, zalać 6 l wrzącej wody, przykryć.
Po ostudzeniu dodać 3 g pożywki (fosforan amonowy) i wlać do butli na 10 l.
Przy użyciu drożdży Tokaj dodać cukru od 240 - 340 dag, przy innych drożdżach 200 lub 160 dag.Postępować jak z każdym winem owocowym.

2. Z jabłek słodkich

Na 10 l wody używa się 6 - 7 kg jabłek. Dodać 160 dag cukru. Jeśli moszcz będzie mało kwaśny - dodać 5 g kwasku cytrynowego.

3. Wino jabłkowe mocne

Na 10 l moszczu z jabłek dodać 5 l roztworu cukrowego z 2 kg cukru, 35 g kwasku cytrynowego, 6 g pożywki (fosforanu amonowego).

4. Wino z jabłek suszonych

Składniki:
2 kg suszu z jabłek
8 l wody
3 kg cukru
3 g pożywki (fosforanu amonowego)
drożdże winne

Przygotować matkę drożdżową. Suszone owoce umyć, odsączyć, zalać wrzącą wodą i ostudzić. 1/3 ilości cukru wymieszać z niewielką ilością wody,matkę drożdżową, pożywką i dodać do moszczu. Wymieszać i zamknąć butlę korkiem z waty. po 24 h przelać przez sito i ponownie wlać do umytej butli.
Po 3 dniach dodać kolejną część (1/3) cukru rozmieszanego z nie wielką ilością letniej wody. Wymieszać, zamknąć szyjkę butli korkiem z waty.
Po 3 kolejnych dniach dodać ostatnią część cukru z małą ilością wody i fermentować w butli zamkniętej korkiem z rurką fermentacyjną.
Po kilku tygodniach, gdy skończy się fermentacja, zlać wino i jeszcze przez pewien czas pozostawić z rurką fermentacyjną. Następnie zlać znad osadu i powinno dojrzewać w zamkniętej butli do pełnego sklarowania. Po tym rozlać do butelek

5. Wino z jabłek z rodzynkami

3 kg jabłek
1 kg cukru
2 l wody
10 g drożdży
50 g rodzynek

Umyte jabłka zemleć z łupina w maszynce. Sok wygnieść, zlać do butli,dodać rodzynki, drożdże i ostudzony przegotowany z wodą cukier.
Butlę obwiązać gazą lub zakorkować rurką fermentacyjną i postawić na 6- 7 tygodni. Wyklarowane wino zlać do butelek i zakorkować.

(08:46)

 

 

Analogicznie z innymi owocami,  zmiany mogą występować jedynie w ilości cukru,  nastaw smakować, i jeżeli istnieje potrzeba dosypać,  cukru ( po przez odlanie trochę wina do garnka podgrzanie dodanie cukru, gdy cukier się rozpuści i będzie w miarę zimny dolanie do nastawu.

 

Smacznego!!!

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin