metodą Labana 1.doc

(30 KB) Pobierz

 

Scenariusz zajęć prowadzonych metodą gimnastyki twórczej Labana

 

DZIAŁ PROGRAMOWY: Wychowanie Zdrowotne

HASŁO PROGRAMOWE: Rozwijanie twórczej inwencji, ruchowe wyżycie się bez kanonów i schematów

TEMAT: Zestaw ćwiczeń gimnastycznych metodą R. Labana

CELE: ogólny- pobudzanie wyobraźni i inwencji twórczej, zaspakajanie naturalnej potrzeby ruchu.

          szczegółowe - dziecko potrafi:

              słuchać muzyki i dostosowywać ruch do jej tempa i nastroju,

              wyczuć własny ciężar ciała w czasie i przestrzeni,

                           dziecko współdziała:

              w grupie lub parze (akceptuje ruchy partnera w grupie lub parze)

                           dziecko zna:

              światową klasykę muzyki poważnej.

                                        dziecko rozumie:

              potrzebę ostrożnego poruszania się w czasie ćwiczeń i zabaw po zatłoczonej sali.

METODA: czynna

FORMA: praca z całą grupą

POMOCE: ścieżka dźwiękowa do ćwiczeń (magnetofon).

LITERATURA: T. Żyterska – „6-latki-Poznanie środowiska społecznego i przyrodniczego”

Przebieg zajęcia:

1.     WYCZUCIE WŁASNEGO CIAŁA

      Marsz przy muzyce („Captain Jack”)-

2.     W czasie żywej skocznej muzyki dzieci biegają i wykonują dowolne ruchy. Na przerwę w muzyce kłaniają się 3 razy. („Level2”).

3.     WYCZUCIE CIĘŻARU I CZASU

      Kto potrafi pisać głową?

4.     Baletnica - swobodny taniec (Czajkowski)

5.     NAPINANIE I ROZLUŹNIANIE

      Przenoszenie ciężkiego wyimaginowanego przedmiotu z miejsca na miejsce. Podczas przerw – rozluźnianie.

6.     WYCZUCIE PRZESTRZENI

      Interpretacja melodii smutnej  (szerokiej i wolnej), oraz wesołej i żywej  za pomocą ruchu (Czajkowski, Beethoven, Grieg, Strauss).

7.     „Kopnij jak najwyżej wyimaginowaną piłkę”.

8.     INTERPRETACJA  RUCHÓW,  WYCZUCIE  CIĘŻARU  CIAŁA  I  PRZESTRZENI  W  CZASIE

Piruet”- obrót w miejscu w pozycji wysokiej a następnie niskiej (instrument o tonach niskich i wysokich).

9.     INTERPRETACJA WŁASNA MUZYKI

Lot trzmiela” (Rimsky Korssakoff).

10. Taczka”- chodzenie i toczenie przed sobą taczki, lub niosąc ciężar na barkach, a następnie ruch lekki i swobodny.

11. ADAPTACJA  RUCHÓW  WŁASNYCH  DO  RUCHU  PARTNERA  LUB  GRUPY

     „Cień”- jedno dziecko podąża po dowolnej linii, a drugie wiernie je naśladuje.

12. Gra w kometkę, siatkówkę, piłkę nożną w parach

13. Smerfy”- marsz z klaskaniem

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin