Zabawy_z_literkami(1).doc

(32 KB) Pobierz
1

Scenariusz zajęć w grupie dzieci 5-6 letnich.

 

 

Temat:”Zabawy z literkami”

 

 

Cele ogólne-rozpoznawanie napisu swojego imienia wśród innych imion,

                            kojarzenie głosek z odpowiednimi literami ,utrwalenie

                           znajomości małych i wielkich liter drukowanych,

                             odczytywanie odpowiednio dobranych wyrazów

 

Cele operacyjne:

.                   dziecko:                              

                              - rozpoznać swoje imię z pośród innych imion,

                               -rozumie potrafi różnice między głoską a literą,

                               -zna drukowane małe i wielkie litery,

                               -potrafi ułożyć z sylab nowe wyrazy,

                               -potrafi odczytać wyrazy i dopasować do obrazka,

 

Liczba dzieci:10

 

Forma pracy: całą grupą,

 

Metoda:czynna-zadania do wykonania,

              oglądowa-napisy,ilustracje,

 

Miejsce:sala zajęć

 

Pomoce dydaktyczne-wizytówki imion, ruchomy alfabet,obrazki,sylaby

                                          na karteczkach,kostka na ścianach której znajdują się

                                          litery, podpisy do obrazków

 

Organizacja zajęć:dzieci siedzą w półkolu na dywanie przed tablicą.

 

Przebieg zajęć:                                                                                                         

 

  1. Sprawdzenie listy obecności –nauczycielka wypisuje imiona wszystkich dzieci zadaniem dzieci jest wykreślić swoje imię i odczytać, kogo brakuje.

 

  1. Podaj litery do napisania słowa-dzieci siedzą w półkolu ze swoimi wizytówkami. Nauczycielka mówi, że chce zapisać na tablicy na przykład wyraz „waga”Pyta dzieci, które z nich ma w swoim imieniu litery potrzebne do zapisania tego wyrazu. Zgłaszane przez dzieci litery zapisuje w kolejności ich wymawiania pozostawiając miejsce na te jeszcze niepodane.

 

 

  1. Szukaj obrazka –na dywanie rozłożone są obrazki, nauczycielka wybiera z alfabetu literę,zadaniem dzieci jest znaleźć jak najwięcej obrazków rozpoczynających się tą literą. Kto nazbiera najwięcej obrazków wybiera następną literę? Litera raz wybrana nie bierze już udziału w zabawie.

 

  1. Zabawa z kostką – dzieci rzucają kostką na ściankach, której znajdują się litery zadaniem dzieci jest wymyślenie wyrazów, których nazwa rozpoczyna się literą,która”wyszła”po rzucie kostką

 

  1. Zabawa „Zaczarowany zamek”-dzieci poruszają się przy muzyce wyobrażając sobie różne eksponaty znajdujące się w zamku oglądają je podziwiają, gdy muzyka milknie muszą stanąć bez ruchu,kto się poruszy zostanie zaczarowany przez czarownika w posąg.

 

  1. Gra w sylaby-dzieci otrzymują po dwie sylaby następnie sprawdzają czy można zbudować z nich wyraz, jeżeli nie nauczycielka dobiera z pojemnika sylabę a dzieci sprawdzają czy zbudują wyraz z tą sylabą itd..

 

  1. Gdzie jest litera-nauczycielka zawiesza na tablicy kilka wyrazów,w których brakuje liter zadaniem dzieci jest odgadnięcie brakujących liter i uzupełnienie tych wyrazów o te litery?

 

  1. Na tablicy nauczycielka umieszcza obrazki a na dywanie podpisy do tych obrazków zadaniem dzieci jest prawidłowe podpisanie obrazków.

 

  1. Grupę dzielimy na trzy zespoły każdy zespół otrzymuje ilustrację i podpisy do ilustracji ta drużyna, która pierwsza wykona zadanie wygrywa.

 

 

 

 

                                                                     Opracowanie i prowadzenie: mgr Ewa Siwek     nauczycielka Publicznego

Przedszkola w Poczesnej

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin