6
SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH
Termin: 06.04.2004 rok
Czas trwania zajęć: 60 min.
Prowadząca: mgr inż. Marzena Cebulska
TEMAT: ZDROWY STYL ODŻYWIANIA SIĘ
Cel główny:
· Poznanie piramidy zdrowego żywienia.
Cele operacyjne:
Wiadomości: Uczeń:
· Zna czynniki wpływające na zdrowie człowieka;
· Zna główne składniki pożywienia;
· Potrafi wyjaśnić znaczenie podstawowych składników odżywczych dla człowieka;
· Potrafi wymienić produkty zawierające określone składniki odżywcze;
· Zna zalecenia żywieniowe i wie kto je opracowuje;
· Zna pojęcie dietetyki;
· Zna przykłady zdrowego żywienia.
Umiejętności: Uczeń:
· Potrafi analizować schemat piramidy zdrowia;
· Umie rozwiązać krzyżówkę;
· Umie zbudować z produktów spożywczych piramidę zdrowia;
· Umie wskazać produkty, których nie należy często stosować.
Postawy: Uczeń:
· Potrafi wykorzystać w praktyce wiedzę na temat zdrowego odżywiania się.
Cele wychowawcze:
Uczeń:
· Przeżywa emocjonalnie atmosferę towarzyszącą spotkaniu;
· Potrafi docenić pracę innych;
· Potrafi nawiązać bezpośredni kontakt, nawiązać rozmowę z gościem
· Potrafi współdziałać w zespole i aktywnie uczestniczyć w spotkaniu.
Metody pracy:
· słowne – pogadanka, rozmowa kierowana,
· oglądowe – pokaz, wyjaśnienie,
· metoda ćwiczeń praktycznych.
Formy pracy:
· indywidualna,
· grupowa,
· zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
Krzyżówka, schemat piramidy zdrowia, działania matematyczne, naturalne produkty żywnościowe, kartki z nazwami składników odżywczych i produktów, tablice z zaleceniami żywieniowymi, mazaki, szpilki, masa mocująca, obrus.
Tok zajęć:
II. Zajęcia właściwe
1. Podanie tematu i celu zajęć.
2. Rozwiązanie krzyżówki „skojarzenia” – hasło: ZDROWIE
1
U
Y
2
S
Ł
O
D
C
Z
E
3
R
B
4
W
5
A
P
I
7
N
J
nowiny