Prowadzące: Beata Bryk - PokrzywaDorota GrobelUrszula SzkutnikKonspekt zajęć andrzejkowychTemat kręgu: Andrzejkowe wróżby.Klasa: II a i II d.Czas: 90 min.Cele ogólne:Uczeń umie: - wypowiadać się na określony temat- uważnie słuchać czytany tekst- zredagować odpowiedzi na pytania- przeczytać tekst ze zrozumieniem- zapisać poprawnie wyrazy z "ó", "h", "rz" - rozwiązywać i układać zadania na porównywanie różnicowe związane z tematem jednostki- odczytywać i pisać cyfry rzymskie- wskazywać liczby parzyste i nieparzysteCele operacyjne: Uczeń potrafi: - wymienić zwyczaje i obrzędy andrzejkowe- wypowiadać się na temat wróżb i przepowiedni- wypowiadać się na temat wysłuchanego utworu- układać zdania z rozsypanki wyrazowej- rozwiązywać proste zadania na mnożenie- sprawnie mnożyć w zakresie 25- przedstawić środkami plastycznymi wybrany temat- współdziałać w grupie Metody: pogadanka, rozmowa, zadaniowa, zabawowa, praca z tekstem.Formy pracy: indywidualna, grupowa, zespołowa zróżnicowana.Środki dydaktyczne: podręcznik "Moja Szkoła" cz. 3, zeszyty, karta pracy, zabawa "Podaj proszę swoje dłonie", karta samooceny dla uczniów, karta ewaluacji dla obserwatorów, papierowe serca, rozsypanka wyrazowa, pomoce przygotowane przez nauczycieli.Przebieg zajęć:I. Wprowadzenie w tematykę zajęć.1. Powitanie w kręgu. Dzieci z obu klas witają się, podając sąsiadowi rękę, bawią się śpiewając:Podaj, proszę swoje dłonie.Podaj, proszę swoje dłonie i uśmiechnij się, teraz podaj swoje imię, zabawimy się. Kolejno każde dziecko wypowiada swoje imię. 2. Porządkowanie imion dzieci napisanych na serduszkach w kolejności alfabetycznej.3. Odczytanie hasła zapisanego na tablicy: ANDRZEJKI- LISTOPADOWY DZIEŃ WRÓŻB I ZABAW. 4. Rozmowa na temat znaczenia hasła.- O jakim dniu mówi hasło?- Kto wróży sobie w andrzejkowy wieczór?- Kiedy wróżą sobie chłopcy? (w wieczór św. Katarzyny) - Czego chcemy dowiedzieć się z wróżb?5. Wypowiedzi uczniów na temat zwyczajów andrzejkowych na podstawie tekstu przygotowanego przez nauczyciela. - Kiedy na wsiach zaczynał się czas zabaw i wróżb?- Jaki wieczór był poświęcony wróżbom?- Kto mógł sobie wówczas powróżyć?- Jak obecnie obchodzi się Andrzejki?6. Ułożenie zdań z rozsypanki wyrazowej i zapisanie ich w zeszytach (do realizacji tego punktu zajęć przygotowano dwa zestawy rozsypanek: pierwsza - dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi,druga - dla pozostałych uczniów.Tekst rozsypanki: - Andrzejki to wieczór pełen wróżb i wspaniałej zabawy.- W tym dniu każdy chciałby poznać swoją przyszłość.- Najbardziej znanym andrzejkowym zwyczajem jest lanie wosku.Przerwa śródlekcyjna: ćwiczenia relaksujące.II. Wspólne rozwiązywanie kart pracy.Do realizacji tego punktu zajęć przygotowano trzy rodzaje kart pracy:pierwsza - dla ucznia z niedojrzałością szkolną, druga - dla uczennicy z zespołem Downa, trzecia - dla pozostałych uczniów. Przygotowane karty pracy dotyczą materiału realizowanego na zajęciach, posłużą zatem:- sprawdzeniu umiejętności poprawnego mnożenia w zakresie 25,- rozwiązywania zadań tekstowych z wykorzystaniem mnożenia,- uzupełniania tekstu z lukami (dla uczniów ze specyficznymi potrzebami edukacyjnymi),- łączenie elementów tej samej wielkości (dla uczniów ze specyficznymi potrzebami edukacyjnymi),- grupowania wyrazów należących do tej samej rodziny wyrazów.III. Wspólne zabawy andrzejkowe: - przestawianie lewych butów w kierunku drzwi (która dziewczyna wyjdzie pierwsza za mąż?), - rzucanie skórką jabłka przez lewe ramię (na jaką literę będzie imię przyszłego męża/żony),- losowanie karteczek z imionami (imię przyszłego męża/ żony),- wybieranie ukrytych pod kubeczkami przedmiotów (co ich czeka w przyszłości) IV. Ewaluacja: - Podsumowanie zajęć (wklejanie do zeszytów serduszek upamiętniających wspólne zajęcia). - Wypełnienie kart samooceny przez uczniów. - Wypełnianie kart ewaluacji przez obserwatorów.
kaska321