Konspekt lekcji języka polskiego dla klasy 5.doc

(28 KB) Pobierz

              Scenariusz - wykorzystanie komputera na lekcji języka polskiego w klasie 5

                                                                      (2 godziny)

 

Temat: Poznajemy bazyliszka – opis.

 

Cele:

              Uczeń umie:

-          zredagować opis postaci literackiej;

-          dzięki zastosowaniu różnorodnych środków stylistycznych osiągnąć plastyczność opisu;

-          wyszukać odpowiednie fragmenty w tekście;

-          przełożyć obraz literacki na obraz plastyczny;

-          pracować w grupie

 

Metody: pogadanka, m. przekładu intersemiotycznego, elementy m. norm i instrukcji

 

Pomoce dydaktyczne: tekst legendy Bazyliszek, program komputerowy Paint

 

Formy pracy: zbiorowa, grupowa, indywidualna

 

Tok lekcji:

 

1.      Przypomnienie treści legendy – opowiadanie (praca domowa uczniów)

2.      Zapisanie tematu.

3.      Wyodrębnianie z tekstu legendy opisu bazyliszka. Zapisywanie w ramce elementów opisu.

 

Opis z legendy

Nasze wyobrażenia

kogucia głowa, purpurowy grzebień w kształcie korony; długa, cienka, wężowa szyja; pękaty kadłub – pokryty nastroszonymi, czarnymi piórami; wysokie, kosmate nogi; łapy o ostrych i dużych pazurach; wyłupiaste, okrągłe, sowie, jaskrawe, płomieniste oczy – jarzące się czerwono i żółto; podobny do koguta i węża

 

 

4.      Określanie barw, którymi namalował bazyliszka narrator (czerwony, żółty, czarny i purpurowy). Określanie rodzajów barw – dodatkowa praca przygotowana przez uczennice uzdolnione plastycznie.

5.      Rysowanie bazyliszka w programie Paint (wykorzystanie opisu potworka z legendy, odwołanie się do wyobrażeń uczniów). Uzupełnianie tabeli – nasze wyobrażenia.

6.      Opis bazyliszka – praca samodzielna. Przypomnienie kompozycji opisu, zwrócenie uwagi na konieczność zastosowania różnych czasowników i przymiotników. Praca wykonywana na kartce z brudnopisu.

7.      Omówienie jednego wypracowania.

8.      Zadanie pracy domowej

a)      Popraw swoje wypracowanie. Przepisz je do zeszytu.

b)     Dla chętnych – Czy bazyliszki żyją dziś na świecie? – znajdź informacje o nich w encyklopedii PWN lub multimedialnej.

             

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin