Księga imion - A. Wiśniewska, A. Kisiel.txt

(667 KB) Pobierz
%$щдя imion
W*ffiI<E<R£ ШЩ Ф£Я TWOJECO (DZIECKA
Wydawnictwo Literat
ul. Łazienna 28, 87-100 Toruń
Tel.: 056 6539540
wyd.literat@lit.com.pl
Wydanie drugie rozszerzone
Opracowanie:
Anna Wiśniewska Anna Kisiel
Projekt okładki:
Paweł Włodarek
Skład i łamanie:
Monika Smaza
© Copyright by Literat 2006
ISBN 83-89420-64-3
Druk i oprawa:
Zakłady Graficzne im. Komisji Edukacji Narodowej S.A Brzoza k. Bydgoszczy
'Ąsięga imion
Nomen atque omen
Imię wróży Ci przyszłość ((pCaut)
WSTĄP
krótki i ciekawy
Kiedy zapoznajemy nowe osoby, przede wszystkim poznajemy imiona, jakie noszą. Imię to podstawowy element identyfikujący. Trudno sobie wyobrazić, żeby człowiek nie posiadał imienia. Imiona znane są we wszystkich epokach i kulturach, a co ciekawe, nadanie imienia to sprawa niezwykle ważna i wyjątkowa w życiu człowieka.
Najdawniejsze zapisy imion Sumerów (mieszkańców Asyrii i Babilonii) pochodzą z III tysiąclecia p.n.e. Te najstarsze zabytki dowodzą, że już ludy starożytne uważały nadanie imienia za czynność magiczną, świętą. Wynikało to z przekonania, że to, co nienazwane nie istnieje. Wierzono, że słowa mają moc magiczną. Nazywanie było niczym zaklęcie wydobywające z niebytu, z nieistnienia. Zaś to, co posiadało już swoje imię, było jakby bliższe, poznane, „oswojone". Wszystko powinno mieć swoją nazwę - rośliny, zwierzęta, miejsca, a tym bardziej poszczególni ludzie. Ale to nie koniec. Bardzo ważny był wybór imienia. Imię miało być jak wróżba, życzenie co do przyszłości czy też posiadania przez dziecko określonych cech charakteru. Spełniało niemal rolę talizmanu, zapewniającego opiekę sił wyższych, a chroniącego przed działaniem nie-
3
%sięga imion
przyjaznych mocy. Tak wi?c ™УЬіегапе ™ię ™e powinno być dowolne wpfzeszłoścl każde nadawane imie- było znaczące - imiona &™йу- Na przykład imiona sumeryj-skie albo hebrajskie то$У ЬУС nawet РетУті zdaniami: sumer. Enmu-dugga 'Pan móJ ->est wielkl'' hebr ^bUul-ich 'nie znam swego «Jca'■ Wmowie potocznej oczywiście ulegały one skróc6Hiu- Imiona stanowiące całe zdania do dzisiaj trafiają się Wśród Arabów- Imiona се11Ускіе w swo" im znaczeniu nawi^ywały do P°J?Ć wiązanych z siłą, męstwem, waleczności*: Catu-rix ikró1 bltew'' Sego-maros 'wielki przez siłę'. Trochę mnieJ wymyślne Ь^У imiona rzymskie. Tworzoi^ były od imion bóstw, pod których opiekę oddawano d^cko, np. Marcus (od imienia boga wojny Marsa) lub też związane z okolicznościami narodzin dziecka- Lucius 'иґ0(І20ПУ ° świcie'> Proculus 'urodzony, gdy ojciec był dale*0'- Wreszcie były to imiona związane po prostu z cechami zewnętrznymi dziecka: Kaeso 'o niebieskich oczach', P*ulus 'та1У'- Zaś imiona niewolników tworzono zazwyczaj od nazwy krainy, z której pochodzili, np. Arkadius 'pOChodzący z Arkadii'.
Тяк' miona słowiańskie, a zatem i polskie, po-wstawały jako zna^e, zawierające życzenia rodziców co do opieki bogóW, nP- Bogusław, Bożeciech, Bożydar czy zalet dziecka (głóW^ie związanych z jego sławą jako przyszłego wojownika): Budziwoj (woj 'wojownik'), Sędziwoj, Dzierżykraj (dzierży 'ma w posiadaniu'), Racibor (raci 'walka' bor 'walczy0')- Wiedza ° znaczeniu imion zanikała wraz z zapożycz>ami imion оЬсУсЬ' °Ра*Усп па оЬсо" języcznym słownie^- W Polsce wśród imion rodzimych także mamy zapożyczenia Pochodzące z różnych kręgów kulturowych i języki011- Sa-wśrod nich lmiona се11Ускіе (Brygida, Artur), gfeckie iA§nieszka- Aleksandra, Irena), germańskie (Edyta, Jadwi%a' НепгУк' Roberi)> angielskie (Edward), nawet i^ńskie Dariusz). Dużą liczbę spośród przyswojonych prz^ polszczyznę imion stanowią te, któ-
4
'Księga imion
re zadomowiły się u nas wraz z przyjęciem chrześcijaństwa. Są to zarówno imiona biblijne, hebrajskie, aramejskie (Anna, Daniel, Jakub), jak i imiona późniejszych świętych (Łucja, Antoni, Franciszek).
Co obecnie decyduje o wyborze imienia dla dziecka? Współcześni rodzice wybierają imiona, które ładnie brzmią zarówno w swojej formie podstawowej, jak i w spieszczeniach. Mają też na względzie tradycję rodzinną (np. imię, które nosi dziadek) lub preferują te, które kojarzą się ze znaną osobą z życia publicznego (gwiazdą filmową, muzyczną itp.), czyli wpływ ma panująca w danej chwili moda.
Reasumując, coraz rzadziej mamy świadomość prawdziwego, pierwotnego znaczenia nadawanych dzieciom imion. A przecież wybiera się je na całe życie. Warto zatem zdobyć chociaż garść podstawowych informacji o naszych imionach. Mam nadzieję, że niezwykle przydatne okaże się w tym względzie niniejsze opracowanie. Ma ono charakter popularny, skierowane jest do szerokiego grona Czytelników. Zawiera imiona najczęściej nadawane w Polsce, ułożone w kolejności alfabetycznej. Każde hasło zostało opatrzone wzmianką o pochodzeniu i znaczeniu imienia, dniach imienin, najpopularniejszych używanych formach zdrobniałych. Nie zabrakło również nazwisk znanych imienników. Myślę, że Czytelników zainteresują zwięzłe charakterystyki osób noszących poszczególne imiona, a także sugestie astrologiczne i numerologiczne dotyczące pozytywnych powiązań nadawanych imion ze znakami zodiaku. Program numerologiczny dla danej osoby obliczamy, dodając wszystkie cyfry z daty jej urodzenia, np. dla osoby urodzonej 3 listopada 1982 roku program będzie nosił numer 7, bo: 3+1+1+1+9+8+2=25=2+5=7. Liczbę imienia obliczamy, sumując cyfry liter tegoż imienia, przy czym wartości liter są następujące:
5
"Księga imion
1	2	3	4	5	6	7	8
A	В	С	D	E	U	0	F
I	К	G	M	H	V	z	P
J	R	L	T	N	w		
Q		S			X		
Y							
Znaki diakrytyczne pomijamy, tzn. ąma wartość taką jak a, ć jak с itd. Czyli dla imienia Katarzyna wartość wynosi 6, bo: 2+1+4+1+2+7+1+5+1=24=2+4=6.
Może rzeczywiście rację mieli nasi przodkowie, uważając, że odpowiednio dobrane imię zapewni powodzenie, będzie mobilizowało do działania, uszlachetni wrodzone zalety.

я®ям
Pochodzenie i znaczenie
Znaczenie tego popularnego imienia nie jest pewne. Podaje się, że pochodzi ono od sumeryjskiego ada-mu 'mój ojciec', akadyjskiego ad-mu 'zbudowany, zrodzony' lub arabskiego adama 'łączyć się'. Zazwyczaj jednak przyjmuje się hebrajskie pochodzenie imienia, gdzie adamah to 'ziemia, rola', czyli Adam 'człowiek powstały z ziemi, rolnik, ojciec rodu'. Jest to imię biblijne znane z Księgi Genezis: Adam to pierwszy człowiek na Ziemi ulepiony przez Boga z gliny. W Polsce występuje od XII w. (Adam, Jadam, Adem, Jadem). Często nadawano je dzieciom słabowitym (co miało uchronić od przedwczesnej śmierci) lub dzieciom z nieprawego łoża. To imię popularne zarówno w przeszłości, jak i obecnie.
Zdrobnienia
Adaś, Adasiek, Adamek
W innych językach
ang.,fr., niem. Adam, wł. Adamo
Imieniny
6IV, 16V,9IX, 12X11,24X11
Charakterystyka
Jest niezależny i ambitny. Konsekwencja i umiejętność realnej oceny sytuacji sprawia, że wszelkie jego zamierzenia kończą się sukcesem. Lubi być pionierem w przeróżnych przedsięwzięciach. Czasem zarzuca mu się, że jest zbyt bezkompromisowy - rzadko zmienia zdanie i jest głuchy na
7
м>лм
rady innych. Czasem lubi być kontrowersyjny. Trzeba przyznać, że wielkie zalety Adama to odpowiedzialność, systematyczność i solidność. Jako mąż i ojciec jest niezawodny. Zresztą bardzo dobrze czuje się w gronie rodzinnym, kocha dzieci. Chętnie spędza czas na łonie natury. Interesuje się sztuką, nierzadko sam przejawia talenty artystyczne.
Według astrologów i numerologów
to najlepsze imię dla urodzonych pod znakiem Byka (związanie z przyrodą), Raka (umiłowanie tradycji i życia rodzinnego), Panny (praktyczne nastawienie do życia) i Koziorożca (wytrwałość i odwaga); niekorzystne dla Baranów i Skorpionów (dodaje upora) oraz Wag (zwiększa egoizm). Dobre imię dla numerologicznych programów 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9. Liczba tego imienia to 1, a więc liczba pionierów, przewodników, indywidualistów.
Planeta Księżyc Kolor zielony Kamień szmaragd
Szczęśliwy dzień piątek Znani imiennicy
Adam Asnyk - poeta; Adam Bahdaj - pisarz; Adam Ferency
- aktor; Adam Hanuszkiewicz - aktor; Adam Kilian - scenograf; Adam Kreczmar - poeta i satyryk; Adam Makowicz
-  pianista jazzowy; Adam Małysz - skoczek narciarski; Adam Michnik - publicysta; Adam Mickiewicz - poeta; Adam Naruszewicz - poeta
8

A<DWW
Adrian
Pochodzenie i znaczenie
Imię ma rodowód łaciński - pochodzi od miasta Hadria (lub Adria), leżącego w okolicach Wenecji (stąd także Morze Adriatyckie). Pierwotna forma brzmiała Hadrianus. Z czasem początkowe h- uległo zanikowi. Imię to nosił jeden z cesarzy rzymskich. W Polsce w przeszłości było rzadko używane, obecnie jest dość popularne.
Zdrobnienia
Adrianek
W innych językach
ang., niem. Adrian, fr. Adrien, wł. Adriano
Imieniny
91, 4III, 5III, 23III, 7VI, 8VII, 9VII, 26VIII, 8ІХ, 17ІХ, 18ІХ, 2ХП
Charakterystyka
To urodzony przywódca - pewny siebie, dynamiczny, odważny. Adrianów cechuje niebywała umiejętność egzekwowania swojego zdania, co w skrajnych przypadkach może przerodzić się w chęć manipulowania innymi i opór wobec uznanych autorytetów. Jednak trudno zarzucić Adrianom egoizm -jeśli w grę wchodzi dobro najbliższych, zdolni są do poświęcenia i ponoszenia ryzyka. Otwarty umysł, pewność siebie i umiejętność przewidywania ułatwia im zrealizowanie nawet najbardziej niebywałych planów. Żądza przygód sprawia, że chętnie i dużo podróżują.
9
Я<ЩІЯШ
Według astrologów i numerologów
to imię odpowiednie dla Strzelców, Baranów i Lwów; czasem niekorzystne dla Skorpionów (nadmiernie podsyca żądzę władzy), nie poleca się Rakom i Pannom (nie harmonizuje z rozwagą i statecznością tych znaków). Imię odpowiednie dla wszystkich programów numerologicznych. Liczba tego imienia to 5, czyli liczba ludzi śmiałych, dzielnych, dążących do sukcesu i popularności, zdobywców, ludzi o dalekosiężnych planach i wzniosłych marzeniach.
Planeta Jowisz
КоІОГ fioletowy Kamień ametyst Szczęśliwy dzień czwartek
Znani imiennicy
św. Adrian - patron żołnierzy i kowali; Adrian Baraniecki
-   lekarz i społecznik; Adrien Brody - aktor; Adriano Celentano - piosenkarz; Adrien de Gerlache de Gomery
- bel...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin