Postaw serce na nogi.doc

(39 KB) Pobierz
Postaw serce na nogi

Postaw serce na nogi

Jeśli chcesz uniknąć sercowej katastrofy, musisz posiąść wiedzę, jak chronić swoje serce. Podpowiadamy co zrobić, by naszemu sercu było lżej.

Żaden inny narząd w naszym ciele nie pracuje z taką wytrwałością i zaangażowaniem. Serce bije od 60 d0 80 uderzeń na minutę, czyli około 100 000 razy na dobę. W ciągu przeciętnego życia człowieka uderza dwa i pół miliarda razy. Serce jest podwójną pompą. Każda z jego stron pompuje krew w dwóch różnych kierunkach, przez każdą w ciągu 24 godzin przepływa 7570 litrów krwi. Wiemy o nim tak wiele, ale coraz gorzej troszczymy się o swoje serce.

Co mu szkodzi?

Najnowsze badania wskazują, że serce jest wyjątkowo podatne na stres. Nasze stany emocjonalne w dramatyczny sposób dezorganizują pracę serca, depresje podnoszą poziom cholesterolu, co prowadzi do zmian miażdżycowych, które utrudniają dopływ krwi od serca, a w efekcie zwiększają ryzyko zawału i udaru mózgu.

Co zwiększa ryzyko zawału? Po pierwsze wysoki poziom złego cholesterolu we krwi. Po drugie, nadciśnienie tętnicze, które uszkadza żyły. Po trzecie otyłość. Po czwarte siedzący tryb życia. Po piąte: papierosy i nadużywanie alkoholu. Pewne znaczenie mają też skłonności genetyczne.

Jeśli chcesz uniknąć “sercowej katastrofy”, musisz posiąść podstawową wiedzę o tym, jak zapobiegać chorobom serca.

Niedrożne tętnice

W dzieciństwie nasze tętnice są czyste, drożne i elastyczne. Z czasem w komórkach, z których zbudowane są ściany naczyń, pojawia się tłuszcz. Jego pasma powoli zamieniają się płytki miażdżycowe, które “rosną” wewnątrz naczyń.

– Wyobraźmy sobie powierzchnię teflonowej patelni, na której smażyliśmy schabowego. Mięso zjedzone, a w naczyniu pozostał ciężki, lepki tłuszcz. Ile trzeba detergentów, by umyć ją do czysta. Mimo teflonu, tłuszcz nie chce się zmyć. Podobnie jest z naszymi naczyniami – tłumaczy prof. Michał Tombak.

Miażdżycowe blaszki hamują przepływ krwi. Jeśli któraś z nich się oderwie, może spowodować zator. Gdy dopływ krwi do serca zostanie wstrzymany, nastąpi niedokrwienie mięśnia serca i to jest zawał. Jeśli zostaną zatkane naczynia w mózgu, nastąpi udar.

– O tym, jak szybko nasze tętnice ulegną zatkaniu, w pierwszym rzędzie decyduje zła dieta. W drugim, brak ruchu. Jedno i drugie można zmienić – mówi dr Jacek Grzywnowicz ze Szpitala Kolejowego w Lublinie.

Cholesterol

Jest żółty, woskowaty i tłusty. Wytwarzają go komórki ciała, produkuje go wątroba, jego dodatkowe ilości dostarczamy z pożywieniem. Składa się ze złej frakcji, mogącej uszkadzać naczynia i dobrej, która zapobiega miażdżycy. Od tego, co jemy, zależy, która z frakcji przeważa.

– W swej praktyce obserwuję, że wysokonasycone kwasy tłuszczowe, zawarte w tłustym mięsie, zdecydowanie podnoszą “zły” cholesterol. Wystarczy na pewien czas zrezygnować z mięsa, by poprawił się poziom “dobrego” cholesterolu, a proces miażdżycowy został zwolniony – tłumaczy dr Safuah Al. Wafai, który w Lublinie prowadzi gabinet medycyny naturalnej.

Nadciśnienie

Ciśnienie tętnicze krwi jest jednym z najważniejszych wskaźników stanu serca. Jeśli utrzymujemy je w prawidłowych granicach, zmniejszamy ryzyko zawałów i udarów.

Zwiększone ciśnienie musi być zwalczane przy pomocy leków, jednak odpowiednia dieta może wspomagać leki i pomagać w obniżeniu ciśnienia. Nigdy nie wolno rezygnować z przyjmowanych już leków i zastępować je na przykład ziołami. Próby zawieszenia wizyt u lekarza i zastąpienia ich leczeniem nadciśnienia za pomocą diety – mogą skończyć się tragicznie.

Czego nie jeść, by uniknąć kardiologa?

Twoim wrogiem jest tłuszcz. Prawie połowa tłuszczu znajduje się w mięsie. Unikaj potraw zawierających tłuszcze zwierzęce, takich jak tłuste mięso i przetwory mleczne. Zdecydowanie wyklucz ze swojego jadłospisu: wieprzowinę, kiełbasy, pasztety i podroby, żółty ser i dania typu fast –food: pizze, zapiekanki i hamburgery. Nie kupuj gotowych do przyrządzania potraw, bo w trakcie produkcji wzbogacono je o dużą ilość tłuszczu. Nie smaruj pieczywa masłem, ani margaryną. Potrzeby tłuszcz roślinny zjedz w postaci oliwy do surówki warzywnej. Nie dodawaj śmietany do zup i sosów, zastąp ją jogurtem. Odstaw ciastka z kremem, czekolady i lody. Zapomnij o chipsach, solonych orzeszkach i krakersach.

Przestaj używać soli i zastąp ją przyprawami ziołowymi.

Jeśli pijesz alkohol, to nigdy nie przekraczaj dwóch drinków dziennie. Regularne wypijanie kieliszka wina do obiadu, może pomóc sercu. Jeśli nie pijesz wcale, nie zaczynaj “pić” dla zdrowia. Twoim najgorszym wrogiem jest nieregularne picie większych ilości alkoholu: przysłowiowa golonka i pół litra zabijają twoje serce.

Czy kawa nasila choroby serca? Nie ma dowodów, że odstawienie kawy pomaga w chorobach serca. Ale jeśli masz arytmię, ogranicz się do dwóch filiżanek kawy dziennie.

Co jeść, by uniknąć kardiologa?

Najlepszym sposobem uniknięcia miażdżycy jest jedzenie ryb morskich. Ludzie, którzy jedzą dużo ryb, mają zdrowe tętnice. Kiedy przejdziesz na dietę o dużej zawartości ryb, możesz o jedną trzecią zmniejszyć śmiertelne ryzyko zawału i udaru mózgu.

Dodaj do swej diety czosnek, który odmładza naczynia krwionośne – i cebulę, która “poskramia” tłuszcze. Jedz kilka orzechów dziennie. Zamiast mięsa, jedz warzywa i owoce. Do surówek dodawaj oliwę, która dla serca jest eliksirem młodości. Pamiętaj o selerze, który obniża ciśnienie krwi.

Naucz się pić zieloną herbatę, która chroni przed zlepieniem się płytek miażdżycowych i blokuje wszczepianie się złego cholesterolu w ściany naczyń.

Na nic dieta, na nic leki, gdy nie ma ruchu!

Nie pomoże najlepsza dieta i najlepsze leki, gdy nie zadbamy o aktywny tryb życia i regularne ćwiczenia fizyczne.

– Sport jest największym sprzymierzeńcem serca – mówi dr Adam Gąsiorowski, który pasjonuje się leczeniem przez ruch. Nawet umiarkowane ćwiczenia mogą podnieść poziom HDL, obniżyć LDL. Przynajmniej trzy razy w tygodniu poświęć pół godziny na aktywność fizyczną: pływaj, ćwicz aerobik, jeździj na rowerze, biegaj, a nawet spaceruj – dodaje Gąsiorowski.

Gdy już jesteś chory na serce, każdą formę aktywności konsultuj ze swoim lekarzem.

Uwaga na ból zamostkowy

Jeśli odczuwasz ból w klatce piersiowej, zwany bólem zamostkowym, dostajesz od serca sygnał ostrzegawczy, że twoje tętnice wieńcowe są zbyt wąskie, mają miejscowe zwężenia i twojemu sercu zaczyna brakować dostatecznej ilości tlenu oraz krwi. Natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

Sprawdź swoje wyniki:

Prawidłowe ciśnienie: 125/80

Całkowity cholesterol: 160 mg/dl

Zły cholesterol ( LDL): nie więcej niż 135 mg/dl

Dobry cholesterol ( HDL): nie mniej niż 55-45 mg/dl u kobiet i 55 mg/dl u mężczyzn.

Stosunek ilości cholesterolu całkowitego do LDL: mniejszy niż 4,5

 

 

 





 

 

 

 

 


















 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin